Jachta Trogir, Hvar, Korčula

13. květen 2019 VaDo

Po půl roce opět na moře. Tentokrát jsem pronajmul 12 metrovou jachtu Regor - Oceanis 41.1 - od Dream Yacht Charter, která má domov v maríně Boatič u Trogiru. Pekná jachta s klasickou hlavní plachtou.

Předpověď dopředu neslibovala žádné letní, ba ani jarní, počasí. Nakonec jsme zažili úplně všechno - slunce, bezvětří i vichr, déšť. A proti předpovědi na týden po nás jsme vlastně měli hezké počasí.

Už příjezd byl adrenalinový. Jachta měla odmontované kormidlo. Předchozí posádka s ní někde praštila a kormidlo rozštípala. A loď odřela. Zaměstnanci chartovky dělali co mohli, ale jachta v 17:00 byla ještě ve stádiu hrubé rozpracovanosti. Kormidlo sice usazené, ale někde něco drhlo a kormidlo šlo ztuha jako prase. V 18:00 již byla připravena v plném lesku. Navíc jsme dostali otevřený účet v místní kavárně a data zdarma. A na závěr nám odpustili zmasakrovaný mooringový hák. Takže klobouk dolů a vřelé díky.

Zato vlastní marina Boatič, která je uvnitř hezká, nová a čistá, v nás zanechala stopy hlubokého zhnusení. K maríně se nedá zajet, místní "parkovací bosové" nenechají ani na příjezdové cestě zastavit ani pro vyložení zavazadel, pokud nemáte zaplacené parkování uvnitř mariny. Jsou drsní, hrubí, nedá se s nimi mluvit, nastupují výhružně ve dvou, ve třech. I v Sukošanu nechávají 20 minut na vyložení bagáže. Místní, kteří si přivydělávají parkováním na zahradách, jim říkají "banditos".

Protože dostáváme loď později, než jsme čekali, a navíc vytrvale studeně leje, odkládáme odjezd na ráno. A ráno nás probouzí modrá obloha a skoro bezvětří. Až k Šoltě napříč Splitským kanálem motorujeme. Ale z Hvarského kanálu začalo foukat lehce přes 10kn. Tak vše nahoru. Mimo jiné se také zatáhlo a lehce poprchává. Cílem je některá ze zátok na Hvaru pod Pelegrinským výběžkem. Není kam spěchat. Nabereme směr Vis na předobok a jedeme, kam až je nutné, abychom se pak trefili na první dobrou na kotviště. A to se povedlo. Jen při rečku zádrhel. Pod přivázaný háček se zadrhla otěž geny a první poryv z násady dělá složitou matematickou křivku. Tak budem platit háček :-(. Až pod Pelegrin jedeme na plachty. V noci má foukat jugo, tak budeme dobře skovaní. Hlídky držíme. Nedaří se nám dost nastavit kotevní alarm, tak nás v noci dvakrát vyplaší.

Druhý den ráno koukáme na Velebit, který má vrcholky čisté bílé. Vyrážíme na objezd Hvaru. Cílem je západní Korčula. Fouká, stejně jako včera, skoro čistý východ okolo Hvaru. Studený. Jen trochu zesílil na 15-20kn. Prší. Plachty nahoru, aspoň to v těch vlnách nebude házet. Na západním konci Hvaru jsme ale v tišině. Mrtvé vlny, slejvák, v dálce se blýská. Výborné pro stahování plachet. Po projetí okolo Klementských ostrovů začíná opět foukat, tentokrát SEE, spíše tak 20-25kn. Od jihu se valí vlny v podstatě bokem na vítr. Nikomu se nechce ty 3-4 hodiny přejezdu na Korčulu plácat ve vlnách. Tak namíříme kolem Hvaru na východ. Vítr zesiluje na 25, v poryvech přes 30kn. Vlny se postupně otáčejí po směru větru. Místy studeně prší nebo poprchává. Plachty zrefovaný na co nejmenší plochu. Směr větru je takový, že můžeme těsně sledovat pobřeží ostrova. Do večera jej přejedem skoro celý. Pěkný jachting, místy zábradlím ve vodě. Najdeme zátoku za větrem, véča, pivko. Přestalo pršet, sluníčko (aspoň chvíli). Kotevní alarm zařval jen jednou ještě z večera a pak až ráno. Hlídky jsou vklidu.

Třetí den nás budí sluníčko, bezvětří. Směr Korčula, marína Lumbarda. Není to daleko, tak pomalu na motor vyrážíme. U města Korčula potkáváme záocenskou výletní loď. Lifruje turisty do města na prohlídku. Až zde se rozfouká a mezi ostrůvky jsou poryvy opět přes 25kn. Takže i když jsme vytáhli plné plachty, za chvíli musíme refovat. Až po vymotání z ostrovů na konci kanálu fouká tak pěkně stabilně, že se nám do maríny nechce, vytahujeme plné plachty a vyrážíme je provětrat dále okolo Pelješacu. Až na večer se vracíme do maríny Lumbarda. V létě to musí být peklo. Není moc veliká a poměrně malý manévrovací prostor. Ale teď jsou tady dvě plachetnice, takže pohoda. Večeře v příjemné konobě, crvené vino, mořské potvory. Hlídky být nemusí, spíme, jak když nás do vody hodí.

Dubrovník nedáme. To už bylo jasné včera. Tak kam teď? Doplníme zásoby pečiva (pekárna nefunguje, musí se do marketu) a rozhodujeme se: Vrátíme se na Hvar a obeplujeme jej z východní strany. Tam se najde nějaká zátoka, protože další den má opět dost foukat. Ale dnes, tedy ve středu, ani vánek. Motorujeme až do večera. Chvilku si vybíráme zátoku, protože druhý den (čtvrtek) má foukat poměrně hodně. Aby byla krytá, hezká a romantická. Asi třetí zátoka se nám líbí. Jen se tady ráno točí vítr. Noční hlídky v klidu, jen nás ráno vytáhne kotevní alarm z postele. Ale po snídani dáme ještě hodinku v betli.

Ve čtvrtek předpověď vyšla. Ráno hučí skoro čistý východní vítr a moře je bílé. Čekáme do oběda. Pak již moře není úplně bílé - jen trochu - vyrážíme směr ostrov Brač. Plachty na druhém refu. Plavba skoro na úplný bočák. Když se moře malinko vyhladí a nechá loďku rozběhnout, padají naše rychlostní rekordy - i přes 10kn. Ale vlny a nízké mraky nás moc nenechají. Jednu chvíli nevidíme ani Hvar, ani Brač ani pevninu. Fouká stabilně 25, poryvy i 30kn. Zima, chvílemi prší, jak jinak, než studeně. Ruce na kormidlu mrznou. Po obeplutí Sumartinu stáčíme na zaďák. Stáhneme genu a zajišťujeme kontraotěží hlavní plachtu a valíme dále podél pobřeží. I vítr polevuje, nejprve na 18, pak 15kn. Hledáme zátoku. Až Pokrivenik se nám líbí. Ale první zátoka nedrží kotvu ani na kolikátý pokus. Druhá se nám nelíbí, třetí je mělká. Tak až ta čtvrtá. Hlídky úplně v klidu. Kolem brouzdají rybáři s plynovými lampami. Aspoň je na co koukat.

A je pátek, den návratu do maríny. Je to divné, ale ráno je opět jasno, nebe bez mráčku, lísteček se nepohne. Moře vyžehlený. Táhneme se na motor okolo Makarské. U Omiše lehce pofukuje. Až ve Splitským kanálu opět začalo foukat, nejprve nesměle 8-10kn, ale pochvíli již pěkných 10-15kn. Všechno nahoru a jedeme až před marínu Boatič na plachty. Už jen dotankovat a předat loď.

 

   

 

Jachta - Sukošan - Murter - Sukošan

20. říjen 2018 VaDo

44253211_2108924615807757_1955469885127524352_n.jpg Konečně den D,  jsme v Chorvatsku, marina Sukošan a přebíráme loď. Family Office, Dufour 412GL, podle údajů 2 roky stará, podle vzhledu značně sešlejší. Angelina charter značně přehání ve stavu lodí.

Odpoledne přebíráme loď, vybalujeme a probíráme možné trasy. Vyplutí navečer, vzhledem k tomu, ža zatím vůbec nefouká, se odkládá na zítra. Třeba bude (foukat). Na večer jen jedno zpestření. Byl mi utopen mobil, hned v marině. Nepřežil. Čeká mně týdenní digitální detox. RIP.

V neděli vyplouváme, hladina jako zrcalo. Směr otok Žirje. Celý Pašmanský kanál od Sukošanu až po Pakoštane motorujeme. Teprve ve Vrgadskem kanalu trochu (slabá 2bf) fouká a prádlo letí nahoru. Po dvou hodinách honění větru je zase ticho. K večeru přijíždíme k otoku Žirje a protože podle předpovědi má v noci fouknout od východu, kotvíme do první žirjejské zátoky otočené na západ. Zaplaveme, uvaříme. Držíme 2 hodinové hlídky, ale noc klidná - tedy kdyby jsme dokázali pořádně nastavit kotevní alarm na drift. Naše předpoklady jsou moc nízké vzhledem k délce řetězu, tak se v noci párkrát upravuje nastavení.

Pondělní ráno hladina jako sklo. Vyrážíme směrem na maják Blitvenica - pár fotek v ranním světle. Pak chvilku na plachty, chvilku na motor, na jižní část Žirje. Přímou čarou se nedá, na moři je Chorvatské námořní vojsko a odklání nás k ostrovu. A na konci Žirje překvapení, celá oblast na jih od Žirje do 14 hodin uzavřena, Tak si otok Žirje objedeme ještě jednou, to akorát vychází na ukončení uzávěry. Opět chvilku na motor, chvilku na plachty (víc na motor). Kotvíme v zátoce na Malym Drveniku. Opět západní zátoka. V noci opět klid, trochu fouká podle předpovědi východní vítr. Nejteplejší noc. Hlídky držíme, bez problémů.

V úterý ráno opět žádný vítr. Až kolem desáté se zvedá slabá jihovýchodní dvojka bf. Chceme na Hvar na Stary Grad, ale to je skoro přímo proti. Tak plujeme směrem Vis a po poledni křižujeme na Murter. Chvilku to vypadá, že tak ostře stejně soupat nedokážeme a budeme muset ještě jednou křižovat, ale kolem 16 hodiny vše utichá a celý Starygradky zaljev motorujeme až do Staryho Gradu. Kotvíme na mooring (maturita za 1-) a za chvíli je tma. Objevujeme konobu Albatros. 100% doporučuji. Výborné a ještě teď na to vzpomínám a sbíhají se mi sliny. Salad iz hobotnice flambovany i obyčejný je prostě geniální. 
Vedle kotví nějací z Brna. Pozabíjet.

44115864_2108924059141146_8868009019764113408_n.jpgStředa ráno je opět flauta, ale jakmile vyjedeme ze zálivu, fouká dvojka od jihozápadu. Je to tak tak na stoupání okolo Šolty. Občas je potřeba si nastoupat západním směrem. Kus před Rogoznicí asi v 16:00 opět vítr padá a na kávu v Rogoznici kotvíme opět za úplného bezvětří. Po kávě se přesouváme hluboko do zátoky. Z pevniny jde zima. Nejstudenější hlídka, ale bez problému.

Čtvrtek vyplouváme brzy s tím, že pokud nebude foukat, najdeme někde nějakou pěknou zátoku a dáme flákání. Zátoku jsme našli - i s bójema,. Kotvíme na bójku v první zátoce na západní straně Kaprije od severu, vykoupeme, pohoda. Po obědě začíná opět foukat a nakonec pěkná dvojka! Vyrážíme s plánem - kam až to půjde. Nakonec vítr padá kolem 16:30. Do zátoky na Murvenjaku dojíždíme za šera, krátce po zakotvení je noc. Alarmy již umíme nastavit, tak hlídky jsou tiché. Nakonec ani nefouklo a loď sedí na hladině jako přibitá.

44179858_2110108192356066_611736276483178496_n.jpgRáno v pátek je nutné natankovat a před 17:00 být již v Sukošanu. Do Biogradu ma motor. Po natankování v Biogradu se vykotvíme u otoku Babac. Opět kolem poledního se zvedá krásná  dvojka bf. Je skoro přímo v ose kanálu. Vítr v nárazech 3bf a krásná stoupačka. Zkoušíme, co loď umí. Jak moc stoupá, jak jí to jde na bočák. Vytáhneme z ní necelých 7knt. Krásný jachting. Před 16:00 hodinou jsme na plachty skoro ve vjezdu do maríny. Plachty dolů, fendry připravit. A nakonec příprava na předávku.

Předávka v pohodě, vše sbalit, večeře a v 20:00 již jsme na cestě k domovu.

 

 

Milan Koláček se propadá

16. říjen 2011 VaDo

Milan Koláček byl v pátek na krásném třetím místě. Ale během víkendu se propadl až na 10 místo. Doufejme, že jen špatný kalkul na počasí a ne žádný problém s plachtami nebo lodí. Nebo dokonce zdravotní! V současné době ztrácí na prvního zhruba 27,5 míle, což je na vzdálenost, kterou musí ještě upload vlastně plivnutí. A i ostatní jsou nahuštěni na tomto placu. Výdyť posledních toho shluku ...…Číst více

61 uzlů na lodičce

17. srpen 2009 VaDo

Z tohoto videa, které má sice 8 minut, bude milovníky jachtingu mrazit v zádech. 61 uzlů na lodi - i když na lodi: tento trimaran se vznáší na křídlech a vody se dotýká jen v tom nejnutnějším. Jak již napovídá jeho jméno - Hydroptere Pokud vydržíte až do konce, uvidíte i jeho konec.  …Číst více

David Křížek na Nechranicích

18. červen 2009 VaDo

David Křížek teď trénuje doma, na Nechanické přehradě. Video z jizdy po jednom plováku si můžete prohlédnout i zde, pěkné povídání je na jeho stránkách. …Číst více

Autogramiáda a beseda s Davidem Křížkem

18. květen 2009 VaDo

V úterý 19. 5. v 16.30 h se v Domě knihy Kanzelsberger (České Budějovice, Kanovnická 3) koná autogramiáda s Davidem křížkem. David napsal knihu "Dnem i nocí Atlantikem", ve které popisuje svoje zážitky z přípravy a průběhu závodu Minitransat 6.50. Více o Davidovi na jeho stránkách Oficiální pozvánka na webu MCU P.S. Já tam, bohužel, nebudu …Číst více

Křížek se uvolňoval

10. červenec 2008 VaDo

David Křížek byl hostem Jana Krause v Uvoněte se, prosím. Jeho pocity před vystoupením si můžete přečíst na jeho blogu, pořad samotný je možné shlédnout na webu České televize.…Číst více

Transat AG2R - vývoj

6. květen 2008 VaDo

  Doplnění 15.5. 2008: Takže dojezd na posledním místě. To si klucí nezasloužili. Dělali co mohli, ale zklamala předpověď počasí. Byl to heroický výkon! Doplnění 11.5. 2008: Pád pozicemi stále pokračuje. Nyní je aktuální umístění na 20. místě. V sobotu se ještě drželi na místě 18. A protože k pasátovým polím mají ještě daleko, bude to tvrdý boj. Držte palce a můžete Philovi poslat přání k narozeninám ...…Číst více

Transat ag2r 2008

27. duben 2008 VaDo

David Křížek se vydal před pár dny na regatu ag2r společně se Philem Sharpem. Zatím jsou na skvělé 12 pozici v těsné společnosti dalších velmi zkušených posádek. Fandětě jim!! V současné době mají rekord závodu: 201 nm za 24 hodin!! Více o závodě si můžete přečíst na Davidovo blogu, oficiálních stránkách regaty nebo můžete sledovat vývoj regaty on-line.…Číst více