Attersee - Kohlbauernaufsatz a Wandl

3. srpen 2014 VaDo

S Petrem jsme vyrazili na Attersee. Já měl v plánu se podívat na dvě lokality - Kohlbauernaufsatz a na Weissenbach. Nakonec jsme se podívali z plánovaných jen na Kohlbauernaufsatz, místo Weissenbachu jsme nakonec skončili na Wandlu (a už jsem tu byl, jenže jsem to zapomněl. Ještě že mám tu paměť).

Při příjezdu bylo parkoviště na Kohlbauernaufsatzu uplně narvané. Takže jsme změnili pořadí a nakonec skončili na lokalitě Wandl, kde bylo aspoň místo na zaparkování.

Jdeme dolů. V prvních metrech je to pěkná hrachovka s viditelností tak 2 metry. Chvilku se motáme u autíčka, které bez problému nacházíme (Petr, já bych jej asi minul, ono je na pomezí hrachovky a čisté vody). Pak sestupujeme na 20m a míříme k plachetnici. Tady voda pěkně "kouše". Teploměr klesá až na 6,5°C. Chvilku blbnutí okolo plachetnice.

Zpět se vracíme ve 20 metrech a stoupat začínáme až hodně daleko za místem vstupu. Odměnou za to, že jsme vydrželi v té ledové vodě dobře 30minut, je velký mník skovaný pod pařezem. Pěkně vykukuje. Zkusím jej vyfotit. A vidím pouze šedý display. Vytopil sem to! Ale nezdá se. Tak znovu, vypnout/zapnout. Nic, šedý display. Něco se posralo. A až teď jsme si všimnul, že páčka přepínání režimů je v nějaké divné poloze. Posunout na režim focení a ejhle. Foťák se probudil. Jenže to už sem tam rukama mával nějak moc a mník mně měl plný zuby. A v tý ledový vodě jsem se i zpotil.

Druhý ponor zkoušíme opět lokalitu Kohlbauernaufsatz. Nic se neuvolnilo. Tak jsme provedli takový drzý manévr a nacpali se na konec parkoviště. Vešli jsme se.

Voda opět hrachovková. Ale zase se to s padající teplotou krásně probírá a na stěně ve 20metrech je krásně vidět. U pomníčku leží velký mník. Moment, pár fotek, díky seňore. Padáme kolem stěny k lodičce. V záchodě je taky mník, ale menší. Zato má pěkně nacpané panděro. 32m, budíky odpískávají poslední minuty bezdekompresního limitu, tak hajdy ke stěně a pomalu nahoru. V dírách stěny nacházíme postupně ještě další 3 mníky. A já slyším chrámové zvony až do 25 metrů. Pak přestanou. Dusík je svině.

Nahoru se vracíme do hrachovky. Zkoušíme zátoku, bývají tam prý štiky. Tady se musí plavat rameno na rameno, jinak se již do konce ponoru nepotkáme. Ale štiky nikdy. Nebo tam jsou, ale v té viditelnosti nás k sobě nepustí. Se skoro prázdnou flaškou končíme nádherný hodinový ponor.

Wandl - auto, již dnes pěkně rozpadlé
Wandl, plachetnice
Wandl - mník, ale už tak hezky nepózoval
Wandl . mník, to už mně měl plné zuby
Kohlbauernaufsatz - mník u pomníčku
Kohlbauernaufsatz - kozatice
Kohlbauernaufsatz  - trpajzlík
Kohlbauernaufsatz  - záchodový mník
Kohlbauernaufsatz - záchodový mník podruhé
Kohlbauernaufsatz - zasypaná sklenička

Ondrovo první samostatný ponor

3. srpen 2014 VaDo

S Vlastou a Ondrou jsme ve čtvrtek vyrazili vyzkoušet Ondrovo čerstvě nabytou licenci. A kam se podívat, aby bylo aspoň něco vidět a bylo tam pěkně? Na Cerekev!

Odpoledne přijíždíme. Sami nejsme, jedna dvojice je již ve vodě. Tak nastrojit! A do vody. Ondrovi to šlo, skok zvládnul bez problému, zanoření se zabrzděním bez kontaktu se dnem v 5 metrech také.

Kam vyrazit? Okouknout vodníka a představit mu nového potápěče. Pak na plošinu a zopakovat některé cviky. A pak již pomalu kolem dokola. Bohužel, větší ryby se před námi skovaly a odešel mi skleněný kablík mezi bleskem a casem. Takže ani fotky nejsou.

Po skoro hodině a jsme zpět na místě. Ještě Ondru, který se celou dobu vyhříval ve 22°C v prvním 6 metrech, vezmeme dolů, aby věděl, co to je zima. Proplaveme skruží a okoukneme žraloka a je tu konec.

Po dřevorubeckém obědě/večeři Ondra v autě usnul a probudil se až před domem.