Klausersee

31. říjen 2015 VaDo

Na konci října jsme vyrazili na průzkum Klausersee - přehrada na řece Steyr v Horním Rakousku. O téhle nádrži toho na internetu moc není, tak jsme jeli se smíšeným očekáváním.

Přístup k vodě je velmi hezký a snadný přímo u restaurace Seeblik. Hledali jsme i jinde, ale ostatní místa jsou těžko přístupná. Většinou strmý svah.

První ponor přímo z poloostrůvku od restaurace Seeblik pod hradem Klaus. Stěna padá strmě dolů do hloubky cca 40m v kaskádových převisech. Místy převisy zasahují tak daleko, že se plave pod jeho stropem. To může být dost nebezpečné, protože je tam množství pařezů a kmenů, které za ty léta pod vodou vykotlala voda a na svém místě drží už jen setrvačností.

Voda ale byla nádherná, viditelnost mezi 6 - 10m. Neměnila se ani tak s hloubkou, jako spíše s místem. Návraty z ponorů byly vždy spojeny s horší viditelností. Nakonec jsme ale na to přišli - vystupující bubliny strhávají z převisů jemný sediment a ten padá v závojích dolů.

Druhý ponor ze zátoky za tenisovými kurty. Zátoka je velmi mělká. Ale směrem na řečiště se opět dostáváme ke stěně, která padá do hloubek.

Při návratu z ponoru byl akorát čas, kdy se skovalo slunce za hřebeny hor. Během několika minut byla dole tma jako v noci.

Teplota vody 8°C v celém profilu. Ani na hladině není známka nějakého ohřátí.

K vidění: vypadá to jako místa pro mníky - čistá, chladná voda, ale neviděli jsme ani jednoho. Zato je tam spoustu pstruhů a sivenů. U hladiny jich bylo vidět spousty. A na jednoho jsme narazili asi ve 20 metrové hloubce. Spinkal jako andělíček,

Pstruh spinkal jako zabitý

Bořená Hora, moc lidí, říjen 2015

25. říjen 2015 VaDo

Psalo se, ze na Bořené Hoře je pěkná viditelnost. Nebyl jsem tam od jara, tak nebylo na škodu to zkontrolovat. Protože počasí se mělo udělat hezké jen na sobotu (a to nakonec byla částečně pravda), vyrazili jsme tam v sobotu. A stejný nápad měla spousta dalších. Naštěstí jsme tam brzy a ve vodě mezi prvními. Tak si vychutnáváme viditelnost okolo 6-8 metrů v celém profilu. Jen u vrtulníku a kolem výcvikového plata je to už horší. Moc pěkný ponor. ...… Číst více

Pichlinger see

11. říjen 2015 VaDo

Doplněno video Musím se přiznat, že tohle období mám z potápění nejraději. Vzduch už je natolik studený, že z potápěčů vydrží jen ti skalní. Voda je ještě snesitelná, ale začíná při zanoření štípat do tváří, ryby jsou po sezóně na potápěče celkem zvyklé a neutíkají tak jako na jaře.  Pichlinger see začali české potápky znovu objevovat před pár lety. I když pamětníci říkají, že se tady ...… Číst více

Miličín, říjen 2015

4. říjen 2015 VaDo

Musíme vykoupat cajk, tak někam na lom. Vzhůru na Miličín. Cestou malá nepříjemnost. Na výjezdu z benzínky jsem odbočil doleva, což nebylo povoleno. Cajti byli za rohem - takže ani nemělo cenu zapírat. Nakonec jsem tomu nasadil korunu, když mi přinesl pokutový blok a podává mi propisku se slovy "Tady máte propisku.". Povídám "Dík, a vy na ní nemáte ani logo?" Teď se na mne kouká nechápavě zase policajt. "Proč?" Teď mi došlo, že jsem ...… Číst více