Orlík - Spálenka

28. září 2013 VaDo

V sobotu jsme vyrazili na Spálenku,. Zprávy z poslední doby hlásily skvělé podmínky pod vodní hladinou. Tak by byla chyba toho nevyužít.

Na břehu - jejda - sedí několik desítek rybářů, ale jsou hodní. Když slíbíme, že nebudeme plašit ryby, nechají nás. Jdeme na první ponor. Je  hodně málo vody, Takže můj orientační smysl (nikdy nebyl nijak na výši) selhal. Nakonec jsme asi po 10 minutách narazili nejprve na patník (hurá, ten znám), dáme se do leva. A pak na studnu, která tady rozhodně neměla být. Takže to byl nějaký jiný patník. A jak jsem byl zmatenej jak včela, barák jsme netrefili. Takže návrat zpět, toho bloudění ve 25 metrech v naprosté tmě bylo už dost.

ilustrační fotoPo vynoření mi veselo nebylo. Navigačně zpackaný.

Takže jdeme na druhý ponor. Tentokrát perfektně na první pokus nalezen velký barák. Dlouhá důkladná prohlídka a když se zásoby vzduchu ztenčili, návrat napřič zátokou do kempu. Trefeno nádherně, přesně mezi rybáře. A těsně pod hladinou jsou milióny malinkatých rybiček.

Voda opravdu nádherná. Do 5-6 metrů, kam dosvítilo slunce, byla viditelnost okolo 5 metrů. Pak, jako tradičně na Orlíku, během jednoho metru vypnou světla a je naprostá, dokonalá tma. Ale tentokrát baterka dosvítila relativně daleko - odhadem okolo 2 metrů. Prostě nakonec jeden z hezkých dnů pod vodou, i když po prvním ponoru jsme vzteky málem rozkousal náustek automatiky.

A nový žaket? Úplně skvělej!

A oběd se taky povedl. Dršková a halušky. :-)

Fotografie

Majdaléna - Cep

14. září 2013 VaDo

Cep - ilustrační fotoV sobotu jsme s Tomášem chtěli vyrazit do Blatné. Bohužel, potápko odvoláno. Věci v autě, chuť vyrazit. Tak kam?

Zkusíme Majdalénu - Cep. Byl jsem tam s Karlem na jaře. Potápko nic moc, Pod ledem čistá voda, ale jakmile led odtál, okamžitě se mléčně zakalilo. 

Dojedeme na místo. Pěkné, voda byla na pohled pěkná, čistá. Nad hladinou lehce fouká a zvedají se vlnky. Do gumy! Viditelnost okolo 6 metrů. Místy se v pruzích kalí. Zkusíme na sondování čtverec, ale zavádí nás to do hlubší vody, kde je pěkný mlíko a vidět tak na slabých 0,5m. 

Tak změna. Vyrazíme v mělké prosluněné vodě kolem břehu. Milióny rybiček (hlavně malý okounci). Tu a tam zahlédneme něco většího, ale na hranici viditelnosti. V porostu se skovávají malé štiky, které se zvedají odkudkoliv, takže jsme jich jistě spousty neviděli.

Krásná štička na lovu. Dokonce jsme viděli útok. Ale nenajedla se. Okamžitě se na ni vrhli okouni, velcí jako ona, a prostě jí úlovek sebrali.  

Fotografie

Video

Horní Cerekev - netěsnící pouzdro

8. září 2013 VaDo

V sobotu jsme vyrazili na potápko na Cerekev. Paráda. Slušná viditelnost, málo lidí. Moc pěkné. Petr potřeboval otestovat nové pouzdro čínské lidové provenience na svého soňáka. Testy dopadly, jak to říct, rozporuplně. Kapičky vody nesvědčily o 100% provedení vodotěsnosti. Na druhou stranu, nevytopil se úplně. Takže aspoň něco. Pár fotek … Číst více