Vorderer Langbathsee

19. srpen 2019 VaDo

Neděle byla jako vytržená z jiného týdne - slunečná a horká - proti zbytku dní, kdy bylo spíše zamračeno a deštivo. Proto jsme na Langbathsee spěchali a chtěli tady být brzy. Nejen kvůli parkování blízko u vody (to taky), ale proto, abychom ve vodě byli co nejdříve.

A povedlo se. V 9:00 je na parkovišti jen pár aut. A do vody se chystají první potápky. Ale byli jsme rychlejší a ve vodě jsme první! Užívám se ticha a čisté studené vody (pod 7 metrů je jen 9°C). 

Dno je pokryté mrňavým plůdkem o velikosti cca 5-10 cm. Ale doslova pokryté. Tu a tam se objevuje velký pstruh. Ale fotit se nenechá. Dech beroucí scénérie, pozůstatky nějakého mola nebo mostku před výtokem z jezera. Nádhera. Kdysi jsme tady viděli spoustu štik (a tady), ale od té doby již nikdy.

Zakončeno kávičkou, zmrzlinkou a zákuskem po cestě domů u Kestnera.

 

Attersee - Unterwasserwald a Twin towers

11. srpen 2019 VaDo

Na Attersee nebylo tak moc hezky, takže mraky koupačů zmizely. Dokonce i zaparkovat se dalo, kde jsme chtěli, tedy skoro. 

První ponor jsme střihli na Unterwasserwaldu. Moc jsme se nevyznamenali. V 10metrech domluva (potvrzení) o maximální hloubce 25m. A pak jsme vyrazili, ale každý asi tak 30° trochu jinak. Tomáš kolmo po svahu dolů, já mírně šimo ve směru předchozího sestupu. A po 2 minutách jsme se již nenašli. Takže návrat na hladinu. Já tam byl dříve, viděl jsem Tomovo bubliny, jak se blíží, tak jsem mu šel naproti a krásně jsme se potkali (dopadl jsem mu skoro na záda). 

Dole bylo hezky, pod 20metry se krásně otvírá voda a mizí mlíčný zákal. Nádhera.

Druhý ponor na Twin Towers - na radu z Under Pressure se vykašlat na věže, podplout pod nimi v cca 25 metrech. Tam je malý zlom a toho se držet, Skutečně zajímavé scenérie. A potkali jsme dva mníky. Menšího dole a o kousek výš i většího. A nakonec nás bavila štika na lovu. Zde viditelnost opět pod 20 metry nádherná. Nad 20 metrů má voda mníčný zákal a tam, kde prošlo více potápěčů, je viditelnost hodně špatná (přímo u Twin Towers dokonce bídná).

Během našeho pobytu pod vodou (něco přes hodinku), se nahoře přehnalo něco větrného a deštivého. Místo klidné hladiny nás čekaly vlny tak 30-40cm, které dost znepříjemnily výstup na schůdky. 

Vode je na koupání. Nahoře 21°C v podstatě až do 10 metrů, v sucháči horko. Pak se prudce láme na na 11°C, na sucháč ideální.

PS 1: Lehce jsem přitopil foťák. Snad to přežije

PS 2: Under Pressure mají základnu přesunutou z Bachu k jezeru. Moc pěknou. Byl jsem u nich zde poprvé. Většinou foukám na druhé straně u automatu u jejich konkurence - Austrian divers.