Orlík - Bor

30. březen 2014 VaDo

Tak jsem se konečně dostal na Orlík - lokalita Bor. Díky Petrovi.

Ilustrační fotoV sobotu jsme vyrazili směr Orlík, do kempu Bor se v pohodě dostali - již tam bylo spousta místních kempařů. Nastrojili jsme se. Já si raději s sebou beru ještě stage, sice také se vzduchem, ale vzhledem k plánované délce ponoru bude jako pojistka více něž nutná. Tím se vlastně také dorovnávám Petrovi, který má dvojčátko.

Jdeme dolu. Petr je jako malá raketka. Nedaří se mi srovnat uši a ještě po cestě šteluji foťák. A tak mi po pár kopech mizí ve tmě. Neva, cestu mi popsal. Najdu linku, směr doleva k první křižovatce. Plavu, plavu, křižovatka nikde. Minul jsem ji? Otočka, za chvíli jsem zpět na místě, kde jsem na linku nastoupil, Petr nikde. Takže na hladinu. Bublinky jsou vidět, míří taky ke břehu. A vše se vysvětluje, na křižovatku jsem ani nedoplaval. Takže pokus číslo dvě.

Najdeme linku, nástup, křižovatka, padáme podél linky dolů na barák. Za chvílí štítová zeď a kolem stromy se natahují svými "větvy". Hloubka 22, tma jak v prdeli. Petr postupuje u paty zdi, já na její koruně. Vidím pod sebou jeho světýlko. Láká mně dolů ke sklepu. Ale přiznám se, že mně ta myšlenka ani trochu neláká. Takže odolám. Dostaneme se na konec, otáčíme a já stále na koruně zdi se vracím nad vnitřkem baráku. Petr padá dovnitř do místností. Stage na 50barech, přecházím na záda.

A jsme zpět na začátku. Opět se k nám vzpínají olámané větvy, původně asi jabloně. Pěkně ověšené rybářskými šňůrami. Jdeme zpět po lince. Petr přejíždí bod nástupu a pokračuje na druhý barák. Tam mu ukazuji, že už dál nejdu. Jsme opět přes 20m a dusíku mám pro tentokrát plné zuby. Petr se tváří, že bude pokračovat, ale velmi brzy si to taky rozmyslí. Stejně už nám naskakuje pěkné deco, ale než doplaveme do rozumně hloubky, postupně se rozpouští na snadno přečkatelné 2 minuty.

Tak si dáváme cvičně každý v-dril, abychom se zabavili na poslední zastávce. A jdeme z vody. Po necelých 80minutách. Ještě, že je venku teplo, chlad už cítíme oba. Voda má 5,5°C skoro po celém profilu, jen vrchní vrstvička se začíná ohřívat.

Viditelnost nahoře krásná, okolo 3-4 metrů. Bohužel pod asi 12-15 metry se nejen dělá úplná a naprostá tma (na Orlíku normálně), ale objevuje se jemný sediment, který zkracuje viditelnost na necelé 2 metry. Hlavně je vidět na fotkách, nedá se zaostřit.

Na Bor se musím ještě vrátit. Je to těžká lokalita (aspoň z mého pohledu). A je veliká, jedna návštěva to nespraví. První barák si zaslouží důkladnější prohlídku. Na druhý jsem se ani nedostal. Už nebyla chuť.

Tak zase někdy příště.

 

Leštinka a Borek

23. březen 2014 VaDo

Vyrazili jsme na víkendové potápění na Leštinku. Tedy, přidal jsem se ke KWS, kteří tam jeli se svými kurzanty dokončit kurzy. Na Leštince jsem nebyl 2 roky a naposledy byla celkem mizerná viditelnost, která se horšila každou hodinou. Tentokrát se sice nehoršila, ale pravda, také nebyla nejlepší. Dole byla viditelnost okolo 4m, možná i větší, ale sediment z hladiny postupně klesal.

Leštinka

Ranní sobotní ponor - velmi brzký - byl nádherný. Prohlídka nového kesonu, potom klasicky do skanzenu a pak okolo lomu. Leštinka není veliká, tak po zhruba 40 minutách dokončuji plouživý okruh a přemýšlím, mám-li se vydat dokola ještě jednou. Druhý ponor se mi zdála viditelnost horší. Opět kroužím dokola a začínám mít pocit, že můžu kreslit mapu z hlavy. A na noční jsem se již nedokopal. Ale ráno jsme vyrazili s Radkem na Borek. Hlášena viditelnost až 10m.

Borek

A opravdu, I když je ráno deštivé a studené (v sobotu 20°C, v neděli dopoledne 6°C a později i 2°C). Štika vrátný nás vítá v bráně. Naplaveme nad první římsu. Najdeme obě atrakce (wartburg i ponorku). Na autobus nepoplaveme. S Radkem se neznáme, tak žádný blbnutí. Vydáme se podle římsy poprava až ke stěně kolmě padající do hloubky 18m. Tam vystoupáme do 5 metrů a proplétáme se zatopeným lesem zpět k bráně. Potkáváme několik kapříků, velká hejna štičího krmení a pár větších štik. A postupně se procouráme ze necelou hodinu zpět k bráně, kde na nás opět čeká štika. Skoro se zdá, že čeká na lístek. 

Video

Fotografie

Nekouřím 5 let

4. březen 2014 VaDo

Nakonec jsem páté výročí prošvihnul. Až teď jsem si uvědomil, že jsem nijak neoslavil 5leté výročí bez cigaret. Ani doutníček sem si nedal :-) Co napsat? Stále doutníčky chutnají (naposledy vánoční), stále voní cigaretka. Na druhou stranu zjišťuji, že mi začíná vadit na oči přímý stoupající kouř. Takže sem asi pěknej prudič.  No a aby se to srovnalo, začal kouřit synátor. Zatím to drží jako prase kost (nebo ...… Číst více

Bořenka a Miličín

1. březen 2014 VaDo

Opět pod vodu. Tentokrát na Bořenou Horu. Jsme tam skoro první, tak převléci a do vody. Viditelnost dost mizerná, něco mezi 2-3 metry, ale v celém profilu. Bořenka na prd Tak kouknem na vrtulník, potom si to dáme okolo celého lomu s postupným průzkumem všech "atrakcí" Bohužel nějak dneska nemáme štěstí na rybičky. Někde se před námi skovávají. A tak po necelé hodině lezeme z vody. Nakonec tréning vypouštění bójky. Ten se moc ...… Číst více