Srní, Mokrýšov, Leštinka, Borek

30. listopad 2015 VaDo

O minulém víkendu jsme se pustili do Pardubického kraje a pokusili se navštívit aspoň pár lomů v této oblasti.

Srní

Začali jsme lomem Srní. Kde nás čekal ležící sníh a větrno. Ale bylo to snesitelné, zvláště díky rodícímu se zázemí, které ještě není 100% (co nevidět bude), ale již tak poskytne aspoň suchou a teplou místnost na převlečení.

Voda ale zklamala. Čekal jsem, že se s padající teplotou vyčistí (proti létu), ale je to srovnatelné. K vidění pár štik, kapříci, cejni.

Mokrýšov

Pak přesun na Mokrýšov. Už tady časový plán slušně haproval. Zázemí beze změny od léta. Voda se změnila, bohužel k horšímu. Důvodem mohou být bakterie přidané do vody, ale dole je správný bahnitý kal ve vysoké vrstvě. K letadlu se po dně dostat asi dalo, ale poznat, že jsme u letadla se dalo jedině tak, že jsme se o něj praštili hlavou. Pokus o sestup z hladiny po bójce dopadl neslavně. Andulu našli, ale při výstupu Dominika opustila jeho GoPro kamera a její červené světýlko bliklo posměšně z hloubky a pak již nic. Ten den již nemělo cenu něco hledat, protože rychle padala tma. Bojový plán na záchranu kamery se několikrát přepracoval, ale všeobecně se soudilo, že šance na záchranu jsou minimální.

Druhý den jsme se rozdělili. Půlka zůstala na Leštince (i když nebyla původně v plánu) a druhá půlka se vydala hledat kameru. Dopadlo to dobře, kamera nalezena. Hledalo se s pomocí reelu přivázaného k ocasu anduly. Nakonec byl Martin úspěšný - kamera jej praštila přes nos.

Leštinka

Druhá půlka si sobecky užívala ponor na Leštince, kde byla viditelnost okolo 2-4 metrů a kochala se kapitálnímu kapry. Ti se drželi v zadní části nad skanzenem. Dole pod skanzenem byla taky nejlepší viditelnost na celém lomu. Úplně u dna se drží kalová vrstva, ale není moc vysoká,

Borek

Tady jsme podle plánu měli udělat ponory dva. Nakonec zbylo jen na jeden. Ale stál za to. Do 18 metrů viditelnost okolo 10 metrů. Pak se to začne rychle kalit. Při sestupu pod 20 metrů již byla viditelnost s bídou 1 metr a pod 24 metrů pod jeden metr. V tom nemělo smysl lézt dolů k autobusu. Tak jsme se kochali štikami a raky v mělčích vodách.

 

Horní Cerekev - mlíčno

15. listopad 2015 VaDo

Venku prší, tak co dělat jiného, než vyrazit pod vodu.

Vyzkoušíme Horní Cerekev. V plánu je podívat se na lom Čeňkov, ale stálý déšť a pohled na vodu nás přesvědčil o tom, že tentokrát ne. Tak se podíváme na Cerekev. Voda je asi stejná: mlíčko. Aspoň je kde se v suchu převléct.

Pod vodou tedy již zmiňované mlíčko. Myslel jsem si, že v tom nepotkáme ani ploutev. Opak je pravdou. štiky spí v rostlinách a stačí je jen hledat. Zkusíme se podívat i dolu, ale pod 8 metrů je to plně neprůhledné. Tam to nemá cenu.

Krásných 80 minut ve vodě.

 

Listopadové Pichlingersee

9. listopad 2015 VaDo

Protože poslední ponory na Pichlingersee byly prostě nádherný, tak jsme se tam vydali znovu. A opět zapracovalo moje štěstí, kdy v řadě krásných dnů si musím vybrat zrovna ten, kdy je ošklivo. Na druhou stranu práce na zahradě a záhumenku se dělají lépe ve slunečném počasí, takže neděle byla nádherná. Zato sobota. Už z Čech jedeme ve vytrvalém dešti. Podle map se měl kolem poledního trhat, ale ne tak v Rakousku. Na Lincem seděla celý den inverzní ...… Číst více