Attersee - Kohlbauernaufsatz a Weissenbach

28. září 2014 VaDo

V sobotu jsme původně měli vyrazit na Blatnou na sladkovodní medůzky. Ale počasí se nějak nechtělo umoudřit a panu majiteli se nějak nechtělo a vypadal, že by byl raději, kdyby ... Tak jsme se domluvili, že někdy příště.

A domluvili jsme se s Radkem a Zbyňkem a vyrazili na Attersee. Pro ně dva se krásy studených rakouských jezer teprve otvírají. A aby to bylo hezké od začátku.

Počasí ale nic moc, občas tu a tam nějaká ta kapka, mraky se válí nízko nad zemí.

Kohlbauernaufsatz

První lokalitou byl Kohlbauernaufsatz, kterou mně zase ukázal Petr. Těšil jsem na množství mníků.
Na hladině to vypadá velice dobře, na parkovišti jsme skoro sami. Hupky dupky do vodičky. je to nějaké zakalené. Ale v patnácti metrech se prudce ochladí na 7°C a taky se vyčistí voda. Poděl stěny plaveme ke kadibudce. Cestou potkáváme tři mníky. V kadibudce je taky jeden. Pěkně vyžranej. Petr měl pravdu, asi tam bydlí.

A pak již Zbyněk signalizuje domluvený bod otočky, takže padáme po stěně nahoru. Otočíme se v mělčině, ale štiky nejsou. Ještě výcvik - bójka.

Když po hodině lezeme z vody, je počasí přímo ukázkové, modrá obloha, teplíčko. A parkoviště skoro plné. Jo, dneska tady bude živo. Zajedeme nafoukat a hurá na druhou lokalitu.

Weissenbach

Druhou lokalitou je Weissenbach. Tam sem nikdy nebyl, velká neznámá. Plán ponoru - dolů do 25m, vlevo v bok, kdo má první 100bar, dává pokyn k výstupu.
Jdeme dolů a v 15 metrech, těsně nad termoklinou z 12 na 7°C, kapitální mník. K metru mu moc nechybělo. Moc jsme se mu nelíbili, ale přeci jen se mnou chvíli vydržel. Ale pak nabral směr hlubiny a tam jsme za ním moc nechvátali.

A pak kolem 20m ještě pěkný úhoř. Taky nebyl z nejmenších. Ten ale ne nic nečekal. Jedna fotka a pak už na jeho místě bylo jen trochu kalu.
Na konci v mělké vodě ještě několik štiček se napůl skovává a napůl čeká na něco k snědku. A to už je konec. Ještě bójka, aby se postupy pěkně zažili a z vody.

U auta nás pobavil Radek svlékacím tanečkem. Dlouho jsem neviděl nikoho se tak rychle odstrojit. Ale stihnul :-)

Mník v kadibudce
Kapitální mník
Tady se již s námi loučí
Úhoř - taky pěknej
Štika

Bořená hora, prší

21. září 2014 VaDo

V sobotu, protože předpověď počasí nebyla zrovna příznivá, jsme s Veverkou vyrazili na Bořenku. Potkali jsme kluky z KWS, tak se chvilku pokecalo.

Voda je mnohem lepší než poslední ponory před pár týdny. Viditelnost kolem 3-4 metrů. Voda teplá až do zhruba 10 metrů, pak se to láme. Je asi poslední hezkej potápkovej víkend, tak se to snaží spousta potápek dohnat.

Pokecáme s kaprama. Je to pěkný hodinový ponor. Když lezeme z vody, začíná pršet a než dobalíme, už leje celkem slušně.

Cestou zpět se chci stavit na Miličíně. Pěkně hustě prší. Ale voda se zdá moc hezká, tak na nic nečekám, bleskový převlek a hup do vody. Ale zdání klame. Voda je fakt pěkná s viditelností okol 6 metrů, ale jen do hloubky 6 metrů. Pak se to zakalí a není vidět nic. Dokonce jsem nepotkal ty dva okouny, co tam ztěžka přežívali.

Hned po začátku ponoru počítač ohlašuje low batery. Taky to mohl říci dříve. Nevadí, zahrajeme si na retro a ponor jede jen podle hloubkoměru na konzoli a manometru. Čas odměřuje počítač, ale pořád vysílá svoje pípípíp. Kdyby tu energiii věnoval na počítání, mohl být klid.

Při výměně baterky si všímnu historie. Již je se mnou pěkných 336 ponorů (295 hodin) 

Řídelov a Horní Cerekev

7. září 2014 VaDo

Moc jsem toho o prázdninách o potápění nenapsal. Není to tím, že bych nelezl pod vodu vždy, kdy se dá, ale letos mám na starosti dvě nové potápky. A druhý faktor - kvalita vody - letos také nic moc. O tomhle víkendu jsme chtěli na Řídelov. Už jsem tu rok nebyl, naposledy s Tomášem. Teď tedy s dvěma novými potápkami. Přeci jen jim chci ukázat i jiné lomy, než Cerekev a Bořenku. Ale Řídelov zklamal. Viditelnost do 4 metrů okolo 2 metrů, pak následoval ...… Číst více