Držák na videosvětlo

27. listopad 2020 VaDo

Řešil jsem dlouho držák na videosvětlo na stejné rameno jako mám blesk. Proč? Chci mít dvě videosvětla (každé na jedné straně) a jeden blesk. 

Problém je, že používám flexi ramena skládaná ze segmentů. Sice se vyrábí jejich ukončení kuličkou (to má videosvětlo) a nebo čepem (to má blesk), ale nikde jsem neviděl kombinaci.

Takže jsem si to nakonec namodeloval a vytisknul. Zde je verze 1.3, která již vypadá fukčně a použtelně. I z hlediska pevnosti.

Příští víkend půjde  do vody na testovací ponor. Zatím pouze na suchu. Světlo není vůbec lehké a drží i ve zvednuté pozici. Udrželo se tak celou noc, aniž by sjelo. Takže již nedochází k povolení napětí v segmentech (tím trpěla předchozí verze, která již vypadala ok, ale docházelo u ní k deformaci při delším zatížení).

Vzhledem k technologii 3D tisku mají objímky pozitivní vztlak. 

Testy:

 • Spojení segmentů šlouby M5 a utažení tak, aby videosvětlo nespadlo při odklonu od ramene 90°
 • Ponechání cca 5 hodin v této pozici. Nesmí dojít k posunu videosvětla. 

 

 

 

 

Hledání čisté vody

8. listopad 2020 VaDo

U nás bylo hezky, modrá obloha a slunce již od jeho východu. Ale za Budějcema se vše halí do mlhy, která se někde začala trhat až po poledni.

Původně jsem hledal čistou vodu. Postupně jsem se zastavil na

 • pískovně Jindřiš
  Voda má mléčné zabarvení už od hladiny, nad vodou se válí hustá mlha. Vůbec si mi do vody nechtělo.
 • lomu Čeňkov
  Voda je černá a už z hladiny je vidět, že to nebude žádná hitparáda.
 • lomu Horní Cerekev
  Čekal jsem trochu lepší vodu. Ale mohl jsem asi vlézt kamkoliv. Je to stejné. Od hladiny do cca 8 metrů hrachová polévka - dohlednost max 2 metry, ale rozeznávat předměty jde až tak od metru. Mlha nad hladinou viditelnosti vůbec nepomáhá. Pod 8 metrů je to lepší, ale o moc ne. Silná lampa hodně pomáhá. Ale abych jen neremcal - krásná hodina pod vodou. A každá chvíle pod vodou je .

Nedávno jsme se bavili s někým o slávičkách na Cerekvi. Bývalo jich tam plno. No a dnes jsem našel jeden trs. Nadšený! Ale pak jsem zjistil, že už jsou mrtvé. Nedýchají, schránka se loupe. Co se jim nelíbí?

 

Lom na jihu čech u Blatné :-)

1. listopad 2020 VaDo

Tento lom jsem navštívil před asi 7 nebo 8 lety a vyhodnotil jsem to jako nehodný zanoření. Ale když se nyní na fb objevila informace o pěkné viditelnosti... Co zmůže jedna fotka na fb. Jsem tady první, těším se na private ponor, pak přijíždí kluci z Blatné. Rychle do gumy! A mám lom sám pro sebe. Škoda toho, že je zataženo a blíží se déšť. Ryby jsou zalezlé v kamenech a jen tu a tam zvědavý okoun nebo hejno plotic (nebo co to tam je) se občas objeví. ...… Číst více