Swinská Vltava

25. srpen 2007 Text a Foto: VaDo, Foto Pól

Asi bez komentáře. Mokrý jsme byli všichni, někdo víc, někdo míň. Nakonec to slejvák srovnal, byli jsme mokrý všichni stejně, i ti, co se neudělali, i ti, co se udělali.
Díky Pólovi jsme se nakonec odhodlali jet. Takže díky, bylo to fajn :-)

 

Vorderer Langbathsee

24. srpen 2007 Karel & VaDo

Přední Langbathsee (na zadním Langbathsee je přísný zákaz potápění). Jezero leží obklopené lesy kousek od Attersee a Traunsee, cca 8 km od Traunkirchenu, v nadmořské výšce 664m, v Oberosterreich. Je velice oblíbené ke koupání, teplota vody dosahuje v létě až 25°C, avšak v hloubkách 6-8m nastává velice prudký teplotní zlom, který ochladí vodu až na 8°C (mohu dosvědčit, byl jsem tam).
Citace z brožurky: Potápěči zde najdou viditelnost až 20m (v době naší přítomnosti okolo 7m), velice zajímavé pro podvodní fotografy (k tomu se ještě dostanu).
Výskyt ryb a rybiček: Střevle potoční, Vranka obecná, Pstruh, Siven Alpský, Štika obecná
Ponor začíná překvapením (pro nás české rybníkáře a lomaře) velkou viditelnost. Další překvapení je v 7m hloubce, kde je mohutná termoklina a voda se bleskově mění z příjemné na ledovou. Při cestě tam jsme se pohybovali v hloubkách cca 10 až 15m, ale život skoro žádný. Tu a tam stín na hranici viditelnosti, takže jsem začal ze zoufalství fotit smetiště, které se tam nachází pod vodní hladinou. Ale při výstupu do 5 až 7m hloubky se vše mění a začínající se objevovat rybičky a ryby. Bez problémů pózují štiky (některé) a jedna nás dokonce chvilku provázela.

Účastníci akce
Panoramata (pro představu)
Podvodní svět v Langbathsee

Zdravotnictví

8. srpen 2007 VaDo

Takže nakonec jsme se shodli na termínu a konečně si udělali slibovaný zdravotnický kurz. A teoreticky nám již nic nechybí ke získání kvalifikace "rescue diver". Zafoukali jsme si do pan(n)y /panáka i do miminka. Popravdě, zase taková sranda to není a nechtěl bych provádět srdeční masáž půl hodiny. Omluvte snženou kvalitu záznamu, ale foťák jsem nechal doma. Prostě mi to vůbec nedošlo. Takže jsem fotil mobilem. Berte to jako čistě dokumentační fotografie bez uměleckých ambicí. Slíbené fotografie ze zdravotnického kurzu. Děkuji Vildovi za poslední příspěvek - zachraňovaný autor :-)… Číst více