Blatná, Málkov

26. prosinec 2020 VaDo

Vyjet někam za vodou -domluva byla rychlá. Večer jsme se domluvili a ráno seděli v autě. A počasí bomba. Občas nějaký mráček, ale jinak jasno, slunce, teplota kolem 0°C. Ještě před lomem stihneme dojet nešťastníka s hvězdou na kapotě, který se pohyboval nějak přískoky. Nejelo. Tak malá rozcvička a odtlačit z úzké silnice aspoň na výjezd na polňačku. Mobil měli, umrznutí a vyhladovění nehrozilo, tak jsme pokračovali v cestě. 

A na nejmenovaném lomu nikdo. Převléct, pokecat a za necelou hodinu lezeme do vody.  Z hladiny vypadala lepší než byla ve skutečnosti. Tak 5 metrů. Max. Ale i tak - nááádhera. Tu a tam nějaký okoun nebo plotice. Jiného z rybí osádky nic. Postupně jsme obroužili všechny atrakce, některé i vícekrát. Za necelou hodinu lezeme z vody. 

Zrovna teplo nám nebylo, voda má pěkných 5°C. A v tu chvíli se přiřítila dodávka s rodinkou, že se jdou koupat. A mysleli to vážně. Vlezli tam. V plavkách.

Šifr - Svobodné Heřmanice

6. prosinec 2020 VaDo

Konečně se naskytla příležitost spojit příjemný s užitečným a pracovní navštěvu Bruntálska doplnit o zábavu a podívat na Šifr. První ponor v sobotu kolem poledního. Asi tu moc potápek přede mnou nebylo.. Pár jich leze z vody, pár po mně do vody. A voda nádherná. Do 12 metrů vidět kolem 8-10metrů. Pak vrstva zákalu, která snížila viditelnost na asi 6m a pod 25 metry opět nádhera. V podsatatě co světlo dosvítí. 

Sestupuji pomalu po lince vyvázané od vstupního plata dolu do úvozu - stará lomová cesta asi. Postupně mi ze šera vystupují atrakce - klec, torpédo, zastávka, keson, pumpa a nakonec v 25 minutě u hradla otáčím. Kupodivu trefuji mořskou panu s košíkem prádélka na první pokus. Dole již jsou kapříci zazimovaní, nahoře se ještě projiždí tu a tam nějaký lín a spusta perlínů nebo plotic. Nakonec, po skoro hodině, z vody. Skoro zima. Voda skoro 7°C.

Na druhý ponor jsem byl domluvený s místní partou, ale časově to neklaplo. Už je znát, že tu pár potápek bylo. Voda je místy zkalená. Ale zdá se, že kal si celkem rychle sedá. Tentokrát trochu zrychluji a míjím hradlo a pokračuji dále. Za ním násep a na něm cosi jako elektrické křeslo. Pak opět sešup dolů. Ale tam již nejdu. Je skoro půlka ponoru a víc jak hodinu stejně nevydržím. Takže studna nebude. Postupný traverz nad úvozem, Hanča se opět vynoří a pak vystupuji do 5 metrů a vznáším se ve velkém hejnu rybiček. Hodina pryč, začínám cítit chlad, ale z vody se nechce.
Stěny úvozu tvořené kousky břidlice nejsou úplně stabilní. V jednom místě byl znát čerstvý sesuv asi na délce 3-4 metrů.

Tenhle lom chce ještě několik návštěv.