Pár zajímavých článků z poslední doby

27. květen 2015 VaDo

Octopus CBNa webu Octopus CB vyšlo:

Znalost hladinové spotřeby vzduchu (27.4.2015) - Spotřeba vzduchu je velmi časté téma mezi potápěči. Větší, menší, hloubka. Ano, to je klíč k plánování ponoru.

Potápění v proudech (4.5.2015) - Letím okolo stěny rychlostí pomalu jedoucího autobusu, sotva stíhám vnímat všechny detaily: želva, kanic, hejno ryb skovaných za korálem. Paráda, bez pohybu ploutve nebo ruky jsem proletěl pás dlouhý okolo půl kilometru. A teď se stáčí, slábne. Proud!

To nejlepší potápěčské tělo (11.5.2015) - Jaká je fyziologie těla potápěče. Je lepší hubený nebo tlouštík? Nejlépe je začít srovnávat s dalšími mořskými savci.

Důležitost hydratace při potápění (18.5.2015) - Dehydratace organismu může mít vážné zdravotní následky. A u potápěče to platí dvoojnásob (ne-li trojnásob)

Proč čůráme do neoprénu? (25.5.2015) - Nejoblíbenější téma mezi novými potápěči. Musel jsi? Já to vydržel, ake bylo to jen tak tak. A já to pustil! Proč musíme čůrat i když před ponorem jsme v pohodě?
 

 

Pichlinger See

17. květen 2015 VaDo

V sobotu jsme se vyrazili podívat na Pichlingersee k Linci. Je to moc pěkné jezero, které je i velice pěkně připravené na rekreaci. Opředené cestičkami pro cyklisty a chodce se spoustou parkovacích míst a plážiček.

Samotné jezero je celkem mělké, maximálně 7 metrů. Dno porostlé vegetací, kde se skovávají ryby. Díky malé hloubce se velice rychle voda ohřívá, takže už v tuhle dobu měla voda 20°C na povrchu a 15°C dole.

S viditelností to bylo malinko horší. Místy okolo 4 metrů, místy jen asi 1/2 metru. Začínají kvést rostliny a je to tam vidět. A v okamžiku, kdy se začnou koupači koupat naplno, bude s viditelností ámen.

Ponory byly z důvodů uvedených výše spíše navigační. Na dně se podle ničeho orientovat nedá, takže kompas je jediná možnost. K vidění spoustu malých štik, jedna celkem velká. Z ostatních ryb okouni a nějaké "plevelné" ryby.

 

Miličín a Bořená Hora

9. květen 2015 VaDo

A rychle do vody, dokud je venku hezky. Z ČB směr Praha, a zastavení první na České Sibiři. Miličín Na Miličíně jsem opravdu hodně dlouho nebyl. A vzpomínám na něj rád, byl zde můj první ponor v české lomové vodě. Podle pohledu ze břehu by dnes šlo (slovy klasika). pod vodou je hezky. Viditelnost okolo 6-8 metrů. Obkroužíme lom, zkontrolujeme atrakce. Některé jsou pobořené, něco je nového (včetně zajícovy kuchyně). I když třeba sekačka je spíše ...… Číst více