Suché potápění - Solná komora

19. listopad 2011 VaDo

Ten dlouhý víkend jsem se vydal se skupinou brňáků na Rakouska - na potápění v jezerch Solné komory. Od počátku zajímavé, protože jsem se takto intenzivně za těchto podmínek ještě nepotápěl - tedy studená voda od 4°C do 7°C, tmavá voda - co tmavá, černá - ale přitom křišťálově čistá.

Fotografie - Jezera Solné Komory

A celá akce byla spojena s testováním svítilen Finn Light. Více informací nakonci článku.

Hned ve čtvrtek jsme vyjeli na jezero Gosausee. Jezero v nadmořské výšce 1000m. Teď je hodně upuštěné, nachystané na zimu. Ale i tak na rozcvičení jeden 45 minutový ponor do hloubky cca 35 metrů. . Ale to nakonec nebylo to nejhorší. Nejhorší byklo vyvláčet tu posranou těžkou výstroj nahoru na parkoviště.

Druhý den jezero Hällstattersee. A to lokalitu "muničák", kde byla do jezera naházena munice ustupujících německých vojsk. A ještě stále můžete obdivovat pancerfausty a náboje různých kalibrů včetně krabic na střelivo. Nic moc pro mne. Sem se již asi vrátit nemusím.

Druhý ponor byl v ústí pototoka Gosaubach, kde přitéká opravdu krásná čistá voda (a studená). Na ústí potoka začíná stěna padající kolmo někam do stometrových hloubek. Tam jsme také potkali několik mníků jednovousých. A protože jsme je viděli, na nočňák jsme se vys... . Ponor potom pokračoval postupem po stěně do hloubky cca 35m. Pod 20m se prostě přístup světlu uzavře a pokud svítilnu vypnete, je to úplně stejné, jako když se zavřou oči. Ale se světlem bylo vidět do velké dálky - do stran, ale i na kolmo padající stěnu, kde se ztrácela v černé tmě.

Další den jsme se vydali na Attersee. Proslulá lokalita Schwartzbrücke byla naším cílem. Ale kromě špatné viditelnosti, která se nelepšila ani v 35 metrech. Druhou lokalitou byl Underwasserwald. Zde jsem také již byl za lepší viditelnosti. Pokud je vidět, je to krásné a mystické. Takhle to bylo vlastně jen kalné, studené.

 Fotografie - Jezera Solné Komory

Lampy Finn Light

Měly jsme k dispozici Short a Long verzi nového typu, který jde právě do výroby. Svítilny jsou ledkové, svítí opravdu perfetně a na ruce nejsou cítit. A rozdíl mezi verzí short a long - short verze má baterii u sebe. Tím se platí za maximální výdrž, ale výhodou je možnost přehazovat si během ponoru lampu z ruky na ruku. Long verze má 2x tak dlouhou dobu svícení. Daní za to je umístění kanystru na zádech. Kdy se tato verze objeví na pultech nevím, ale budu jeden z prvních, kteří si ji pořídí.

Nekouřím 1000 dní

6. listopad 2011 VaDo

Malé kulaté výročí. Nekouřím 1000 (tisíc) dní. Hmm. No a co.

:) Tak úplně no a co to není :-)