Poslední ponor 2015 - Římov

31. prosinec 2015 VaDo

Na poslední ponor roku jsme se domluvili s potápěčskou skupinou okolo Jirky Urbana na potápění na Římově. Přímo na přehradě.

Po minulých ponorech s Rakousku na Attersee a Traunsee jsme se rychle vrátili do české reality. Voda byla kvalitní, viditelnost asi 1m. Ponor byl relativně krátký, pouhých 40 minutek. Našli jsme schodiště a sestoupali na jeho úpatí. Dále jsme se nepouštěli, neb v 15 metrech je skoro úplná tma. A zima. Voda byla vychlazená na kvalitních 5°C. A to jak nehoře, tak dole.

Po vynoření jsme měli jen chvilku na rozmrznutí a zabalení - byli jsme pozváni na prohlídku vodního díla Římov.

Nakonec jsme se ještě stihli podívat na řeku Malši pod přehradu, kde se s starým rokem loučili Kuboušci. Když jsme přijeli, tak vůbec nevypadali, že by se do vody nějak těšili. Vypadali spíše zmrzle. Ale když jsme jim popřáli vše nej do nového roku, začli nějak rozmrzat a těšit se do vody. Tak snad jim to dopadlo!

Fotky pouze nadvodní, protože foťák jsem se neodvážil ještě zapnout. 

 

Attersee - Nöhmer a Schwarze Brücke

29. prosinec 2015 VaDo

V úterý jsme v Tomášem a Zbyňkem vyrazili na Attesee. Celkem bez plánu, prostě se podívat a někam se ponořit. Nakonec z toho byla

lokalita Nöhmer

Pěkný ponor. Hned v 6 metrech je rozsáhlá plošina s lavicí a stolem. U ní nás vítala štika středního vzrůstu. Byla sice zvědavá, ale na tolik, aby se nechala fotit. Pak je to běžný Attersee ponor. Na cestě zpět jsme opět potkali tu samou štiku, na tom samém místě. Ale opět vzala roha. Tak jsme se na chvilku vzdálili. A štika se vrátila. Klucí mně vyhnali z vody, páčto jim do docházel luft. Ale neprotestoval jsem, byla mi strašná zima.

Po cestě zpět jsme se vraceli podél stěny, která je kolmá na svah. A tam díra, tak velikosti pěsti. Označená ulomeným pádlem. A před dírou vyhrnutý sediment. A v díře se něco hýbalo, ale co to bylo, nevím.

Schwarze Brücke 

To je druhá lokalita. Naplavali jsme na stěnu a kochali se černou tmou pod námi. Výborný ponor. Stěna má opravdu něco do sebe. Když jsem potom čuměl na deku, koukal jsem, že se něco mezi kameny hýbe. A ona to rybička, tak 2-3 cm veliká. Podle mne malý mník, ale pokud někdo dokážete určit, co to je, tak dejte vědět. A pak jsem koukal na hladinku v pouzdře foťáku, takže bleskem ven.  

 

Traunsee - stěna Höbarthwandl

22. prosinec 2015 VaDo

V úterý svítilo sluníčko, teploty šplhaly k 10°C, prostě škoda nebýt někde pod vodou. S Petrem jsme využili ještě platnou dálniční známku a vyrazili prozkoumat dvě lokality na Traunsee, o kterých není na českém internetu nic moc k nalezení. První lokalita - Höbarthwandl Jde o stěnu, která začíná asi v 10 metrech a padá do 40 metrů. Podle popisu jsme stěnu málem minuli - ale po chvilkovém plavání nad zvlněným ...… Číst více

Traunriver a Attersee

13. prosinec 2015 VaDo

Domluva byla jasná. V 8:00 ve Vyšším Brodě, přeložit auta a razíme. Realita: sladké probuzení, samo, žádný budík. Ale je nějak světlo. A taky je 8:07. Průser. Zaspal jsem. Mně snad ta řeka není souzená. Kurva! Za deset minut sedím v autě. Za necelých 30 minut jsem ve Vyšáku. Přeložit a jedem. Mezitím volám druhé partě (skupina "A"), která vyrazila z Budějc. Když já jsem před Vyšákem, oni už projíždějí ...… Číst více