Šifr - romantika pryč

24. červen 2021 VaDo

Trůn na Šifru

Po pár měsících opět na břidlicovém lomu Šifr. Těšil jsem se. Prosinec mne navnadil. Ale velké bylo zklamání a to hned ze dvou důvodů.

Ačkoliv jsem na lomu byl někdy po 9:00 ráno, už se plnilo parkoviště. Ne potápěči, ale koupači. Nad rozlehlým parkovištěm se vznáší sloup prachu, ten si zpět sedá na vodu, kde je vrstva opalovacích krémů, asi ještě ze včera. A k tomu začíná pekelné vedro. Ale dole je stále 6-8°C, takže sucháč je nezbytný.
Voda odpovídá tomuto stavu. Do 20 metrů je vidět úplný ... strašně málo. Pak se to zlepšuje.

Druhý důvod je selhání navigace. Chtěl jsem se podívat za sedlo na kočár. Podle linky je to hluboko a daleko a minule mi to se vzduchem moc nevycházelo. Takže podle časů z minule po 20 minutách bych měl být cca nad sedlem lomu. Takže 20 minut mělkou vodou, pak sestup na sedlo do 20 metrů a dále na kočár. To byl plán. Ale i nejlepší plány selhávají. Asi díky viditelnost jsem pomalý. Takže sestup po 20 minutách není na sedlo, ale ještě daleko před něj. A tím pádem nemá cenu pokračovat ke kočáru.

Původně jsem myslel, že se vrátím ještě druhý den. Ale nemělo to cenu. Když jsem vylezl z vody, vrstva na hladině již připomínala povlak, ani vlny se nechtěly hýbat, a parkoviště praskalo ve švech. Z vody se musí opatrně, aby se někomu nešláplo na deku, ruku nebo nohu.

Tak zase někdy zimněji.

 

Bořená Hora - po dlouhé době

14. červen 2021 VaDo

Po dlouhé době na Bořence. V plánu byl seznamovací ponor pro dívku, která má sice něco napotápěno, ale .. v moři, v shortu, s viditelností přesahující 20 metrů, teplotou vody hodně přes 20°C.

Ponor do českého lomu byl, bez přehánění, kulturní šok. Na sobě 2x7mm, tím pádem o dost více zátěže. Viditelnost, na české lomy celkem dobrá - cca 5 metrů. Jen okolo trabanta tak spíše k metru. Ale nakonec pár kaprů jsme viděli, vrtulník, trabant a další "šrot" taky.

Ale pochvala, popasovala se s tím na výbornou a druhý ponor, řekl bych, že si i užila.

 

Jachta Řecko IV

2. červen 2021 VaDo

První díl povídání,  a druhý je zde a třetí je zde, pokud jste nečetli.   Let, původně plánovaný na sobotu odpoledne, byl přeložen na neděli odpoledne. Tím nám vznikl jeden den, kdy si můžeme zběžně prohlédnou Athény. Projdeme známá místa. Zde musím ocenit přínos covidu.  Jsme tu v podstatě sami. Tam, kde podle fotek z turistých průvodců, se táhne fronta, jen tu a tam potkáme turistu. Výborná večeře na zahrádce ...… Číst více