FinnLight- první ponory

19. březen 2012 VaDo

Zakoupil jsem novou lampu - FinnLight 1400 SMART. První dojmy ze silného ledkového světla jsou příznivé. Tenký kužel umí proříznout i kalnou vodu. Regulace perfektní otočným kroužkem, který se pohybuje lehce i ve 20 metrové hloubce. Výdrž bezproblémová - na jedno nabití zhruba 3 hodiny pod vodou na plný výkon. A ve studené vodě.
Na druhou stranu chybí regulace směrem dolů. Kroužek zvládá regulaci směrem nahoru a pak tma. Ale to si uvědomuji až teď.

FinnShort Smart 1400

Na druhou stranu - pro focení se již nedá použít jako přisvěcovací světlo. Paprsek je moc úzký. To byla výhoda staré AluLight lampy, která byla halogonová a s poměrně širokým kuželem, takže se, při nastavení na poloviční výkon, dala použít na přisvícení.

A jedna pro potěšení

Při posledním ponoru na Leštince (viz zde) jsem si odložil při vylézání z vody foťák a světlo na plato. A nějak jsem vzal za jistící šňůru a ... žbluňk. Lampa, která byla se mnou 3x pod vodou a nebyla levná ani trochu, mizí pod hladinou. Viditenost v tu dobu tak půl metru. To bude hledání, KURVA, Takže rychlý pohyb, ještě ji chytím. Jenže jsem kruhem rukavice zavadil o hranu plata a ruku s otevřeným kruhem vrazil pod vodu. Neměl jsem lampu a mokro v rukávu. Naštěstí hledání nebylo tak složité. Takže lanpička mne neopustila.

 

Leštinka - legenda mezi lomy?

18. březen 2012 VaDo

Na Leštinku jsem se dlouho chystal, protože je to vlastně legenda mezi lomy. Takže když už, tak na celý víkend!

Lom Leštinka v podstatě nabízí hlavně hornický skanzen v cca 10 metrech. Jinak zbytek je k nalezení vždy na všech ostatních lomech. Výhodou Leštinky je ale perfektní zázemí se třemi nezvislými vstupy do vody, místem na sušení a ubytování přímo na místě. To plus, které se nedá přehlédnout.

V sobotu jsme šli do vody poměrně brzy. Led odtál před několika dny, takže zakalená voda pomalu padá dolů. Naštěstí pod 10 metrů byla nádherná viditelnost. Nová lampička FinLight svítila nádherně.

Bohužel jsem si nevzal foťák, protože lom neznám, voda má 4 stupně, dlouho jsem ve vodě nebyl. A chybu jsem udělal. Kal padal rychleji, než se čekalo, takže odpoledne byl již cca ve 13-14 metrech. A v neděli ráno - až na dně. Takže na focení to moc nebylo. Možná jsem se mohl víc snažit, ale - užil jsem si ponory bez foťáku.

Jinak celý víkend byl přehledem zamrzajících automatik a jedné - neznámé nám - defínky, která vyskočila tak asi do pasu, odhadem za 20 metrové hloubky, s výkřikem "Jejda, já jsem se ztratila" :-) Zaplaťpámbu, nic se nedělo, po vynoření jejího budyho a chvilce kecání na hladině se opět zanořili.

dokumentační foto

Zamrzající automatiky - drahé, levné - zamrzaly všem. Vyjma mé, ta naštěstí nezamrzla.

Skanzen

Skanzen v 10 metrech stojí za to prolézt dúkladně. Jsou tam ukázky z doby, kdy lom fungoval - tedy zbiječky, domek střelmistra, vozíky, pumpy, kompresor, kladky pro zvedání břemen. Vozíky jsou ještě pohyblivé, jak s nimi potápěči manipulují.

dokumentační foto

Ryby

Díky nízké viditelnosti jen pár kaprů. Ostatní viděli i štiku. U dna jeseteři a okounci v podstatě kam se podíváte. Na druhou stranu - Lomeček poskytne i za takto nízké viditelnost mnohem více.

Potápko

Potápění v studené vodě /o potápění pod ledem nemluvě / je vždy extrémní. Už díky nárokům na techniku, přípravu a ostatně o psychiku. A zahazuji suché rukavice. Koupím kvalitní mokré!