Attersee s Narvalem 2019

8. prosinec 2019 VaDo

Uplynulý víkend jsem strávil na Attersee s Narvalama. Věnováno potápění, kecání, vyprávění historek a nějakému tomu tréningu (i když nechtěnému). Klucí Šindelířovic měli trimix, tak vyrazili na hloubky, zbytek  zústal u klasického potápění. 

Offen

První lokalita Offen. Moc často sem nechodím, podle starších článků a záznamů jsem tady byl po třetí. Takže vzpomínky trochu kecaly a šli jsme moc vlevo, na stěnu jsme narazili až skoro ve 35 metrech. Chvilku jsme sledovali její vrchol, ale jak nám mizel v hloubce, otočili jsme se nahoru. Viditelnost nic moc, do 20 metrů cca 3-4, pak se voda otvírá na možná 10 metrů. V hloubce spatřena jedna malá štika. Pak hledání výstupu - už tam jsme, ne to jsme přeplavali, plavem zpět, to je blbost, původní směr, hurá. Pěkný hodinový ponor. Druhá parta měla problémy s automatikami a sucháčem. Dva zámrzy během ponoru vyřešili jako profíci. 

Dixi

Tady jsem byl vícekrát, tak vzpomínky nelhaly. Lodičky ve 22 metrech nalezeny, pár fotek se povedlo, buddy Michal pěkně zapózoval. Pak zpět přes domeček. Z vody lezeme tak akorát, ne moc zmrzlý.

Večer na penziónu vyhodnocení ponorů, uděleny pochvaly před nastoupenou jednotkou :-)  Padlo pár piv, pár panáků a v deset všem po náročném dni padala hlava.

Kohlbauernaufsatz

Druhý den jsem měl v plánu jen Kohlbauernaufsatz a pak domů. Zbytek skupiny chtěl na druhý ponor na Nussdorf. Ale na této straně jezera byla voda zakalená až dolů do 30 metrů a u dna se držela vrstva kalu. Takže na Nussdorfu to bude stejné. Zpět k ponoru - rychý sestup, již v 7 minutě jsme dole na kadibudce. Voda focení moc nepřeje. Spousta okounů a malý mník. Loďku opouštíme až po 20 minutě s celkem slušným dekem. Terpve potom tam připlouvá druhá skupina. To již na ně koukáme zvrcholu skály a světýlek je tam nějak málo. Odešly baterky. Ale to se dozvídáme až nahoře. Opět jedna zamrzlá automatika a přetáčení v sucháči. Kluci, něco je špatně. 

Nakonec, abych nebyl moc happy, roztrhnul jsem si při svlékání levou manžetu. Takže sucháč musí do nemocnice. Ale potkal jsem zde svého starého známého, který mi kdysi zachránil ponor zapůjčením svého ventilu k sucháči.

Parádní víkend. Díky všem

 

Attersee - Unterwasserwald a Twin towers

11. srpen 2019 VaDo

Na Attersee nebylo tak moc hezky, takže mraky koupačů zmizely. Dokonce i zaparkovat se dalo, kde jsme chtěli, tedy skoro. 

První ponor jsme střihli na Unterwasserwaldu. Moc jsme se nevyznamenali. V 10metrech domluva (potvrzení) o maximální hloubce 25m. A pak jsme vyrazili, ale každý asi tak 30° trochu jinak. Tomáš kolmo po svahu dolů, já mírně šimo ve směru předchozího sestupu. A po 2 minutách jsme se již nenašli. Takže návrat na hladinu. Já tam byl dříve, viděl jsem Tomovo bubliny, jak se blíží, tak jsem mu šel naproti a krásně jsme se potkali (dopadl jsem mu skoro na záda). 

Dole bylo hezky, pod 20metry se krásně otvírá voda a mizí mlíčný zákal. Nádhera.

Druhý ponor na Twin Towers - na radu z Under Pressure se vykašlat na věže, podplout pod nimi v cca 25 metrech. Tam je malý zlom a toho se držet, Skutečně zajímavé scenérie. A potkali jsme dva mníky. Menšího dole a o kousek výš i většího. A nakonec nás bavila štika na lovu. Zde viditelnost opět pod 20 metry nádherná. Nad 20 metrů má voda mníčný zákal a tam, kde prošlo více potápěčů, je viditelnost hodně špatná (přímo u Twin Towers dokonce bídná).

Během našeho pobytu pod vodou (něco přes hodinku), se nahoře přehnalo něco větrného a deštivého. Místo klidné hladiny nás čekaly vlny tak 30-40cm, které dost znepříjemnily výstup na schůdky. 

Vode je na koupání. Nahoře 21°C v podstatě až do 10 metrů, v sucháči horko. Pak se prudce láme na na 11°C, na sucháč ideální.

PS 1: Lehce jsem přitopil foťák. Snad to přežije

PS 2: Under Pressure mají základnu přesunutou z Bachu k jezeru. Moc pěknou. Byl jsem u nich zde poprvé. Většinou foukám na druhé straně u automatu u jejich konkurence - Austrian divers.

 

 

 

 

Úmorné vedro na Attersee

8. červenec 2019 VaDo

Attersee, mekka potápěčů z blízkého i dalekého okolí. A v případě hezkého počasí asi neobleženější jezero. Viděl jsem ležet na dekách lidi tam, kde se nedá stát a parkovat i tam, kam se nedá zajet. Masakr.  A oblékání do sucháče také nic moc. Teplota ve stínu přesahovala 30°C, voda na koupání. Ale jen do 7 metrů. Pak se teplota rychle lime na 7°C, které jsou dole. První ponor na Kohlbauernaufsatzu. Voda do hloubky ...…Číst více

Attersee na den dětí

1. červen 2019 VaDo

Po dlouhé době - vlastně od velikonoc - jsem nebyl pod vodou. Takže už mi trochu osychal šos. Ale na Attersee jsme jej omočili důkladně. Hinkelsteine Parádní ponor na Hinkelsteine. I když chvíli to vypadlo spíše na fiasko. Nepodařilo se na první dobrou trefit kameny, tak jsme se chvilku hledali. Ale našli. Našli jsme i sochy. Ty i vyššího kamene i ty u toho spodního. Vyditelnost u hladiny nádherná, od 5 metrů se kazí, ale pod 20 metrů je opět krásně vidět. Spatřeny okouni ...…Číst více

Únorové Attersee - 3 Tannen

10. únor 2019 VaDo

Konečně po celém měsíci došlo na vyzkoušení nového videosvětla z Číny. Ono se mu totiž nějak nechtělo do vody. Vždy, když už jsme vyrazili, do toho něco přišlo, většinou počasí, plánované lyže. Na Attersee je nádherná voda. Ledová - celé 4°C, ale čistá. Vidět cca 15-20 metrů. Už při oblíkání problém s pravou rukavicí - teče. Stejný problém jsem řešil v prosinci na Lomečku. Tak kruhy rozebral, namazal, vyčistil, prohlídnul, ...…Číst více

Attersee - Seefelt a Kohlbauernaufsatz

22. prosinec 2018 VaDo

Sobota ráno, celou noc lilo. Však taky bylo vydáno varování před vyšší hladinou řek. Ale jsme tvrdí a jedeme. Poslední dešťové kapky jsme viděli za Lincem. Pak už byla jen mokrá dálnice. Při příjezdu na Attersee se stejně spustí děšť. Ale jen mírný. Vymýšlíme lokalitu, kde je možné se převléci v suchu. Napadá nás Seefeld. Já tam nebyl, Tom je jednou.  Seefeld V suchu se převlečeme, jdeme do vody vedle ...…Číst více

Attersee - Hinkelsteine a Nussdorf

4. listopad 2018 VaDo

Hurá na Attersee.Ale vichřice z minulého týdne trochu promíchala vody.. Takže viditelnost hodně špatná, 3-4 metry úplně všude. A protože bylo celý den hodně mlhavo, dole spíše tma. Hinkelsteine Chtěli jsme najít tři sochy, které jsou zde umístěny v rámci programu pamětí historie solné komory. Ale v této viditelnosti, kdybychom proplavali 3 metry od nich, neuvidíme je. Kameny jsme našli úplně v pohodě, ale sochy ne. Ale nenašli jseme ani ceduli, ...…Číst více

Attersee - Dixi a Nussdorf

7. říjen 2018 VaDo

Po teplých vodách Jadranu je potřeba odsolit cajk. A kde jinde, než na Attersee. Vím, že v červenci byla instalovaná nová atrakce na Dixi - pergola. Tak se na ni chceme podívat. Počasí ideální, prší, kape, mrholí. Sice na druhou odpolední hlásí roztrhání oblačnosti a polojasno, ale zatím to nevypadá ani náhodou. Dixi, díky za domeček s WC, protože má převysy a je možné se v suchu převléci. Voda vypadá dobře, ale jen vypadá. ...…Číst více

Attersee - Dixi a Kohlbauernaufsatz

26. srpen 2018 VaDo

Přiznám se, že jsem se na studenou vodu těšil. Bylo mi úplně jedno, že viditelnost nemá být úplně bůhvíjaká. A nebyla. Ale to předbíhám. Ráno na daálnici pršelo, lilo, chcalo. Ale po příjezdu už jen kapalo a když jsme lezli z prvního ponoru, dokonce vykouklo sluníčko. A cestou domů jsme zmokli zase až na Šumavě. Dixi  První ponor na lokalitě Dixi. Do 5 metrů celkem dobré, pak mlíčko až do cca 20 metrů. Tam se to opět nádherně otvírá, ...…Číst více

Atterse - Twin towers a Dixi

24. červen 2018 VaDo

Vyrazil jsem na Attersee. Využít dálniční známku a trochu si spravit chuť po viditelnosti na Traunsee z minulého týdne. To první se podařilo, to druhé ne. První lokalita Twin towers. Díky brzkému příjezdu jdu do vody první. Krásné teplá voda - 20°C. Ale to je taky to jediné, co se o ní dá říci. Až do 10 metrů. Pak se ochladí a již je i něco vidět. Jdu pod úrovní věží, doufáme, že je při té viditelnosti trefím ...…Číst více