Jachta Řecko III

31. květen 2021 VaDo

První díl povídání,  a druhý je zde, pokud jste nečetli.

Kea

V noci nás budí smrad spáleniny a kouř. Shodujeme se, že asi na ostrově něco pálí. Ráno je okolo kouřmo. Vyplouváme opět o 6:00 hodině ranní. Ale slunce nevidíme. 

Cap Souunion

Fouká 15kn Z. Nese sebou kouř. To už víme, že nad Athenami hoří. Míříme na jih, takže vítr na předobok, a doufáme, že z kouře brzo vyplujeme. Zatím je dohlednost tak 0,5-1 Nm, lodě se vynořují vždy ze šera zase do šera mizí. Teprve na úrovni poloostrova (cca 38°40' SŠ) z kouře vyplouváme. Míříme na Sounion, kde je na ostrohu Poseidonův chrám. Tam již není po kouři ve vzduchu ani památky. Ale pohled na sever dává tušit, že tam je.

V zátoce pod Souunion kotvíme chvilku po poledni. Lehký oběd a pak výsadek na břeh a prohlídka chrámu. Po 16 hodině zvedáme kotvu. V zátoce pod Souunionem zůstat nemůžeme. V noci má foukat SZ až Z vítr kolem 30kn a tato zátoka není proti těmto větrům chráněna. Kotvit budeme o pár mil dále, oros Anavissos. Kotvíme chvilku po 17:00 hodině. Do 8 metrové hloubky jde 50 metrů kotevního řetězu. Taháme za kotvu vší motorovou silou, co máme. Ani se nehne. Na noc to bude snad stačit.

Po 22 hodině se zvedá vítr od SZ až Z a postupně sílí s poryvy o síle 35-40kn. Místy přinese kouř, ale už ne tak hustý. Jachta s sebou trhá, ale drží. Až po druhé ráno mně vzbudí kotevní hlídka a alarm současně - jedeme. Než vyběhnu ven, s trhnutím zastavujeme. Ještě chvíli se tam motám, pozoruji kotevní alarm, náměry na světla na břehu, ale už nic. Vítr se zmírnil. 20 metrů nás to táhlo, než kotva opět zabrala. Zbytek noci je v pohodě.

Marina Alimos Kalamaki

Od rána fouzká čerstvý vítr. Tady v zátoce již ne (spíše vánek), ale na moři jsou vidět čepice. Ještě na kotvě vytahujeme hlavní na 1 ref a odplouváme. A spletli jsme se. Na moři ještě stále dojíždí 30kn vítr z noci a 1. ref je moc. Už ve vlnách a větru pod ostrovem Arsída refujeme hlavní na 2.ref a genu také. Míříme na ostrov Aegina. 

Trajektovou cestu podjíždíme před jejím začátkem. Pak podél ní křižujeme proti 15-22kn silnému větru z S až SSZ. Nad jejím koncem (začátkem) ji opět přejíždíme a míříme k marině. Chvilku před marínou (asi 1 Nm) stavíme loď do driftu a dopřejeme si poslední dobré jídlo na moři. Pak již jen sbalit plachty, trefit vjezd a vyvázat loď. Vlastně brnkačka.

Vyvazování

Vlastně si za to mohu sám. Netrefil jsem ten správný peer. A za mnou se tam nacpal polák s 50 Oceanisem (při odplouvání stál vedle nás). Dotlačil mne až nakonec peeru, než pochopil, že tady to opravdu není. Pak tedy vyjel první a opět se nacpal na parkování přede mne. Chvátá, dobře. To jsem ještě netušil, jak bude šikovný, že se bude vyvazovat přes půl hodiny. A já zatím musel naší Elenu držet ve vzrůstajím bočním větru mezi mooringovými lany na všech stranách. A Eleně se fakt na zpátečku nechtělo. Trvalo to, než dostala kormidelní rychlost. A mezitím mne vždy vítr sfouknul příď na pravo a záď se díky směru otáčení šroubu šinula na levobbok. Začínal jsem tam šedivět. Nakonec to za poláky vyřešil harbourmaster chartrovky. Skočil na loď, vyhodil kapitána od kormidla a během minuty loď stála na místě. A pak jsem mohl i já. Návětrné lano, plynem podržet na místě, mooring a závětrné lano. Vypínám motor. Harboumaster z mola ukazuje všechny palce co má směrem nahoru :-) To potěší. 

Check-out byl stejně důkladný jako check-in. Bez ztráty kytičky (skleničky se nepočítají). Objednáváme si taxi na ráno. Poslední večeře a ráno již na domluvené ubytování ve městě. Ale to již není o jachtingu.

Pokračování v dalším díle.

 

Jachta Řecko II

25. květen 2021 VaDo

První díl povídání najdete zde, pokud jste nečetli.

Serifos

Na Serifos vyrážíme ráno po 6:00 hodině. Vycházející slunce nás zastihlo na výjezdu Ormos Porou u snídaně. A se sluncem připlouvají také delfíni. Poměrně velká parta menších delfínů se chvilku drží lodi. 
Před 9:00 hodinou již začíná pofukovat a v 9:00 jedem na plné plachty na pěkný Z vítr o sile 10kn a k Ormos Livadi se řítíme rychlostí 6kn. Přesně ve 12:00 se vyvazujeme na molu. Doplníme vodu, zajdeme na frape. Výběrčí nikde. Takže opět zadarmo.

Od rána nejde GPS. Vysílačka, rychloměr, vše je bez signálu.

Odpoledne nás čeká výstup na Choru. Jen 4km, ale stále do kopce a většinu po schodech. Stálo to za to. Nejen cesta, ale i výhledy. 

Večer zajdeme na rybu. Asi jsme měli moc velká očekávání. Ne, že by to nebylo dobré, ale byli jsme nějak navnaděni z Adamas a chtěli víc.

Kythnos

Další den vyplouváme opět ráno o 6:00 hodině. Už od rána má foukat 7-11kn Z, tak se svezeme a budeme plachtit. A skutečně to vyšlo. Ještě v zátoce vytahujeme hlavasku na plno a hned, jak najedeme na kurz přidáváme i genu a rychlostí 6-7kn se blížíme k zátoce Ormos Kolona, kde je horký pramen. Kotvíme krátce před 13:00 hodinou. Koupání, blbnutí, vysedávání v horké lázni termálních pramenů. Noc na kotvě. Trochu ji kazí 16 belgických lodí, které dorazí se soumrakem, ale jsou v klidu. Slyšet je hovor a muzika, neruší, jsou umírnění.

Kotevní hlídka je zážitek. Měsíc zapadá chvíli po duhé hodině a zde není (skoro) žádný světelný smog.

GPS opět v provozu.

Kea

Na Keu vyjíždíme později, až po 8:00 hodině. Důvody jsou dva, je to kousek a chceme na plachty. Z až SZ vítr se má zvednout právě v těch 8:00 hodin. A taky ano, nastupuje 10-12kn vítr a za dvě hodiny jsme na Kee. Cestou do Korrisii se zastavíme podívat na větrné mlýny Koundouros. GPS opět nefunguje. I zde potkáváme delfíny, ale tihle jsou velcí.

Na Korrissii se vyvazuji kotva - přístavní molo. Doufám, že to nebude provar. Ale vše klaplo, mírný boční vítr lehce snášel příď, což se dalo snadno kontrolovat. Kdy hodit kotvu jsme také zvládli odhadnout úplně výborně. Takže manévr za jedna (mínus). Nakoupit (hlavně víno docházelo), zajít na frapé a pivko. U místních rybářů nakupujeme ryby a stavíme na rybí polévku. Ta je za 2 hodiny v troubě hotová a my mezitím dojeli (opět na plachty za větru 12-14kn) do Ormos Otzias. GPS pak již zase šla. V noci má foukat, Z až JZ 15kn, ale tady budeme skovaní.

Pokračování v dalším díle.

 

Jachta Řecko I

24. květen 2021 VaDo

Tak jsme se po čekání, o pár dní delším než rok, dočkali a vyrazili na jachtu v Řecku. Čechy opouštíme upršené a studené (a do takových se také vrátíme).  Cesta Letadlo z Vídně. Řekové požadují vstupní formulář a PCR test, rakušákům stačí "tranzit". Vše rychle zkontrolováno a po krátké cestě (prospal jsem ji) sedáme v Athénách. Hned na nás útočí nezvyklé ...… Číst více