Traunsee - Höbarthwandl

25. duben 2022 VaDo

O Velikonocích byla neděla hlášena asi nejhezčím dnem. Tak jsme s Ondrou vyrazili na potápění. Tentokrát lokalita Traunsee - Höbarthwandl. Moc pěkná stěna, začínající kousek od břehu v cca 10 metrech a spadající až kousek pod 40 metrů.

TopImage

Jsem zde tak jednou za rok, někdy ani to ne. A vždy je parkování jinak. Tentokrát jsou zde vymalované parkovací zóny. To je fajn.

Voda na první pohled vypadá moc hezky. Po oblečení na druhý pohled je to o trochu /o dost/ horší. Ve třech metrech je vrstva kalu s viditelností s bídou 2 metry. Podle náměru vyrazíme na stěnu. U hrany jsme za chviličku. A pod námi černá tma, s viditelností mizernou. Začínáme pomalu sestupovat do té černé kaše, otočení ke stěně, snažíme se od ní nevzdálit tak, aby nám světla na ni nedosvítily. A pak... V 15m kal končí a pod námi se otvírá stěna v celé své kráse. Světlo dopadá z 15 metrů až na dno. Nádhera. Skoro křišťálová voda.  Když ale zakryjeme světla, je skoro úplná tma, jen nad námi nazelenalá záře naznačuje, že tam je někde světlo.

Na stěně, jako vždy, mrtvo. Jen jeden malý mníček se zavrtal hluboko mezi kameny.

Po 45 minutách se zvedáme zpět do zelené hrachovky, přečkáme pár minut deka a pozorujeme okouny, kterých tady je spousta. Lezeme z vody. Hodina na té stěně byla nádherná.

Jarní Leštinka

3. duben 2022 VaDo

Pojeďte na Leštinku, v dubnu bude už hezky. Tak jsme tady! 2°C pod nulou, z nebe se sype sníh jako na Vánoce. Však jsme kolegům jdoucím na ponory zpívali koledy. Navíc prý voda nic moc.

TopImage

Zazpívali jsme koledy i sobě a šli do vody. Prvních pár metrů hodně špatné. Ale pak je to lepší a lepší a mezi 10-15 metry je voda docela čistá s viditelností jistě 4-5 metrů. Viděni: spící velký kapr, plno okounů (nespících), dva jesetěři. plno potápěčů.

Někteří jedinci se nám krapet neplánovaně namočili. Vinou byla vždy nepozornost - nezaklapnutý uzávěr rukavice, nedotažený poslední zoubek zipu... Ale všichni přežili.

Na druhém ponoru je již znát množství potápčů před námi a místa s dobrou viditelností se hledají hůře a húře. A to se již v zázemí rozbíhá diskuse a proběhlých akcích, budoucích akcích a dalších plánech, která trvá do pozdních nočních hodin. 

Ráno pár diskutujích nevypadá moc svěže. Ale vydatná snídaně a káva rozproudí opět krev a začínají se těšit na další ponory. S Tomášem chceme zkusit lom Srní, tak se loučíme a vyrážíme před obědem. Podcenili jsme situaci. Srní je nově za závorou hned u silnice a tím pádem nedostupné. Příště volat! Navíc je v Hlinsku sned ještě větší zima než se nám zdála na Leštince (teplota pod nulou a studený vítr). Tak nás asi voda dneska nechce. Kašlem na to jedem domů.