Kde hledáte počasí?

23. březen 2010 VaDo

Jaké bude počasí? Kakája bůďet pagóda? What will the weather be like? Was wird das Wetter? Vad kommer vädret? Jaka będzie pogoda? Što će vrijeme?

Pokud vyhledáme tuto frázi na libovolném hledačí, dostaneme tolik výsledků, až se z nich zatočí hlava. Viz 1, 2. Ale o to snad ani nejde. Každý z nás má svůj oblíbený server. Proč si jej oblíbil může být také různé. Pravdivé informace? Dostatek informací? Záběr? Konkrétní místo? Dostupnost?

Já hodně používám AccuWether. Byl to jeden z prvních serverů, který poskytoval celkem relevantní informace, dlouhodobou předpověď (na dva týdny) a celkem jim předpověď vycházela. Jeho záběr je přes hodně míst ve světě. Ale jeho konkrétnost (zaměření na určíté místo) je poměrně malá (v ČR 6 míst). A také je dostupný v mobilu, má widget na webové stránky (viz vpravo dole).

Další ze serverů, kterým věřím, je Medard on-line. Tento server není založen na lidském faktoru, ale na matematických modelech předpovědi. A v tom je jeho síla i slabina. Krátkodobé předpovědi z hlediska srážek, oblačnosti a větru vycházejí skoro perfektně. Na druhou stranu, pokud někde v Zimbabwe mávne motýl křídly a počasí se zblázní, nevychází skoro nic. Také je dostupný v mobilu.

V poslední době hodně používám yr.no. Jeho detailnost je výborná (předpověď pro Český Krumlov nebo Chvalšiny má opravdu málokdo). Předpovědi vycházejí skoro perfektně. Zobrazení v grafech je přehledné a rychle se v tom orientuje. V poslední době yr.no pro mne jednička.

Naproti tomu téměř zatracuji český Meteopress. Jejich předpovědi podle mne jsou lehce mimo mísu - podezřívám je z pragocentrismu, protože v okrajových částech České republiky, kde je počasí ovlivněno kopečky, jim předpovědi pěkně haprují. Rovněž dostupnost pro další média (mobil, widget do stránek) je z mého pohledu silně nedotažená do konce. Můj názor - aspoň 5 let zpoždění. Navíc memám zájem se probírat vejšprechty moderátorů počasí abych zjistil, kam to směřuje. Graf, mapa, obrázek (v tomto pořadí) mají mnohem větší vypovídací schopnost. 

Jaké servery a předpovědní modely používáte vy? Proč?

Bazény - obrázky

16. březen 2010 VaDo

Pár obrázků z bazénů. Bývá tam občas hodně přecpáno, ale tentokrát to byl opravdu rekord.

No prostě: Fotografie

Budem platit OSA poplatky za elektřinu a Internet

10. březen 2010 VaDo

Před pár dny jsem si přečetl článek, který varoval před lobby OSA (a další svazy autorů), která by ráda autorské poplatky za připojení na Internet. Argumentace zněla (nevím, jestli doslova) asi takto: Prostřednictvím Internetu lza stahovat autorská díla, proto nám část z těch pěněz náleží. Hezký, ne? Autorské poplatky platíme za každý MB na disku, za každé koupené prázdné CD i DVD, za počítač, rádio, ...… Číst více

Kouněte se odpoledne na telku!

9. březen 2010 VaDo

Sice ne zrovna ve vhodný čas - ale koukněte se 10.3. 2010 v 15:20 na ČT1. Podmořská fotografka a potápěčka Martina Balzarová Jednadvacetiletá studentka Jihočeské univerzity je nadšená přírodovědkyně a fotografka podmořského světa. Martina Balzarová si už jen těžko dovede představit svůj život bez cest za poznáním, zvlášť těch pod hladinu mořských vln. Parťáka má ve svém otci - profesionálním potápěči, který vede kursy potápění ...… Číst více

Výběr prohlížeče - aktualizace je tady

9. březen 2010 VaDo

Aktualizace, která umožní uživatelům vybrat si prohlížeč je zde a bude se instalovat uživatelům z Evropského prostoru. Jak ji zakázat a kde ji stáhnout? Aktualizaci si můžete stáhnout ručně nebo se k vám dostane pomocí Windows Update. Kroky, které aktualizace provede Na ploše se vytvoří zástupce odkazující na možnost výběru prohlížeče s jejich nabídkou Máte-li systém Windows 7 nebo Windows Vista, dojde k odepnutí Internet Exploreru z ...… Číst více

Výběr prohlížeče - se nepovedl?

8. březen 2010 VaDo

Výběr prohlížeče odstartoval a v pravidelných aktualizacích se vám stáhne (nebo již stáhnul) dialog pro výběr prohlížeče. A všechni, kteří jsou na první stránce - tedy přímo viditelní - si mnou ruce. Opera hlásí dokonce třínásobný nárůst počtu stažení. Ale ti, kteří nejsou vidět, podávají  stížnost. A opět na Microsoft.  A na co? Na blbost uživatelů, kteří nepochopili - za ta léta, že spodním ...… Číst více