System Restore Manager

20. červenec 2010 VaDo

Kdo již neslyšel o tajemném Restore Point / bodu obnovení, který žije někde uvnitř Windows a má jej chránit. A kdo z vás jej viděl, tohoto ochránce systému? A víte, jak jej řídit a jak s ním spolupracovat?

Jak vytvořit bod obnovení

 1. Spusťte nástroj pro vytvoření bodu obnovení
  1. Klikněte na menu start, najděte počítač a klepnětě na něj pravou myškou. Vyberte Vlastnosti a v dialogu Základní informace o počítači v pravé části klepněte na Upřesnit nastavení. V dialogu Vlastnosti systému klepněte na kartu Ochrana systému.
  2. Nebo klepněte na menu Start a napište "vytvořit Bod obnovení" (bez uvozovek)
 2. V dolní části dialogu Vlastnosti systému na kartě Ochrana systému je tlačítko Vytvořit. 
 3. Po klepnutí na něj budete vyzváni pro zadání popisu bodu obnovení (například: před kopírováním disku) 
 4. Potom jen počkat.

 

Jak obnovit systém z bodu obnovení

 1. Spusťte nástroj pro obnovení systému
  1. Klikněte na menu Start, Příslušenství, Systémové nástroje a potom na obnovení systému. Spustí se průvodce obnovením systému z Bodu obnovení.
  2. Nebo stačí do vyhledávací řádky menu start zapsat obnovení systému.Spustí se průvodce obnovení systémových souborů a nastavení.
  3. Nebo stačí v dialogu Vlastnosti syytému na záložce Ochrana systému klepnozut na tlačítko "Obnovení systému"
 2. Klepněte na tlačítko další
 3. Zobrazí se seznam bodů obnovení, které jsou v počítači uloženy. Více jich zobrazíte po zaškrtnutí "Zobrazit další..."
 4. Vyberte bod obnovení, který vás zajímá. Co všechno se změní po obnově do tohoto bodu, můžete zjistit stiskem tlačítka "Vyhledat ovlivněné programy". Systém Windows zjistí všechny změny, které se v počítači odehrály po vytvoření tohoto bodu obnovení.
 5. Pokud se rozhodnete pokračovat, zavřete toto okno se seznamem změn a klepněte na tlačítko Další.
 6. Zobrazí se poslední stránka průvodce s rekapitulací použitého bodu obnovení a ovlivněných jednotek.

 

Nastavení chování Bodů obnovení

Jediná věc, kterou můžete nastavit, je velikost diskového prostoru pro ukládání Bodů obnovení. Nastavení se poovádí pro každou jednotku zvlášť.

 1. Spusťte nástroj pro vytvoření bodu obnovení
 2. Klikněte na menu start, najděte počítač a klepnětě na něj pravou myškou. Vyberte Vlastnosti a v dialogu Základní informace o počítači v pravé části klepněte na Upřesnit nastavení. V dialogu Vlastnosti systému klepněte na kartu Ochrana systému.
 3. Nebo klepněte na menu Start a napište "vytvořit Bod obnovení" (bez uvozovek)
 4. V seznamu jendotek vyberte jednotku, pro kterou chcete nastavení provést
 5. Klepněte na tlačítko konfigurovat
 6. Nastavte, co Bod obnovení má uchovávat
  1. Nastavení systému a poslední verze dokumentů (pro systémové disky). Pro disky, kde jsou jen data (tedy není na něm adresář Windows, Program Files, programData nebo Users je možné nastavení Obnovit pouze předchozí verze dokumentů. Pokud pro jednotku nechcete používat bod obnovení, nastavte na hodnotu "Vypnout" Pro systémové disky se toto nedoporučuje a je to pouze na vlastní nebezpečí.
  2. Místo, které Bod Obnovení používá. Standardně je to kolem 5% místa na disku, což většinou stačí pro 4 až 8 Bodů obnovení.
  3. Je možné hromadně odstranit všechny body obnovení
 7. Po nastavení potřebných vlastností klepněte na použít a potom na Ok

 

Nějaký jednodušší nástroj

Na toto všechno můžete použít freeware nástroj System Restore Manager. Integruje následujícví funkce do jediného přehledného dialogu

 1. Vytvoření bodu obnoveni
 2. Odstranění nějakého bodu obnovení. Toto je možnost, kterou v systému nenajdete. Ale také ji pravděpodobně nikdy nebudete potřebovat. Body obnovení se postupně odstraňují podle jejich stáří.
 3. Vybrat bod obnovení, ze kterého se má obnova provést
 4. Konfigurovat použité místo pro okládání bodů obnovení.
 5. Konfigurovat čas, za který systém Windows 7 udělá automaticky jeden bod obnovení. Tato změna je možné buď politikou nebo zásahem do registrů. A nebo v nástroji SRM. Standardní hodnota pro Windows 7 je 1 Bod obnovení za 24 hodin
 6. Nastavit TTL (time to live) bodu obnovení, tedy maximální možnou dobu platnosti bodu obnovení. Standardní je 90 dní.

 System restore Manager

Nalezení obnovení systému ve Start Menu

Nalezení vytvoření bodu obnovení v menu Start

Vlastnosti systému - ochrana systému

Obnovení systému - ovlivněné aplikace a nastavení

Před zahájením obnovy

Nastavení Bodu obnovení

 

 

 

 

V ČB je T-Mobile 3G

8. červenec 2010 VaDo

V Českých Budějovicích je spuštěno 3G připojení. A mít na mobilu 1800kbis/s - tedy cca 0,25MB/s - není vůbec špatné. Výsledek testu … Číst více

Windows Installer CleanUp Utility

2. červenec 2010 VaDo

Jistě znáte nástroj na odstranění zhavarované instalace  - Windows Installer CleanUp Utility - MSICUU2.exe. Výborný nástroj, který pomohl, když již ani odinstalace nepomáhala. Tak tento nástroj byl z MS Download centra odstraněn. Mnoho uživatelů reportovalo poškození dalších komponent systému po použití tohoto nástroje. A do opravení chyby se asi neobjeví. Nic bližšího mi není známo.… Číst více