Bali - vodní palác

15. listopad 2010 VaDo

Bali není jen potápění a příroda, ale též památky. Bali bylo vlastně nedávno samostatné království. Jednou ze zajímavostí jsou vodní paláce. Na Bali jich je několik. Byli jsme se podívat na vodní palác v blízkosti městečka Ugung. Tento vodní palác byl v roce 1948 zničen sopkou. A s jeho obnovou do původní podoby se začalo až teď - před deseti lety.

Vodní palác je vlastně soustava budov umístěných v bazéncích s vodou. Díky tomu je tam perfektní klima i v okamžiku, kdy v okolních svazích padají mouchy v letu.

Ale vlastně dost kecání.

 

Bali - kohoutí zápasy

14. listopad 2010 VaDo

Kouhoutí zápasy

Pomocí různých domluv rukama nohama jsme z domorodců vytáhli, že se konají kouhoutí zápasy. Měli jsme vlastně štěstí, protože koncem října se blíží období dešťů a konají se různé slavnosti. A tím pádem i kohoutí zápasy.

Malé meče

Vlastně jsem byl překvapenej. Protože jsem vůbec netušil, jak vlastně kohoutí zápasy probíhají. Mimochodem - na Bali (v celé Indonézii) jsou ilegální.
Majitel kohoutka obejde celé osazenstvo. Každý si jej potěžká, prohmatá, odborně prohlétné pařátky, letky, zobák, sílu stehen. A vytvoží si obrázek pro své sázky.
Kouhoutkovi se potom na pařátek připevní malý skalpel. Jen výběr velikosti je malá alchimie. Mečíky se nosí v malé krabičce a připevňují rudou nití. To dělá pouze jeden z "pořadatelů".
Nakonec se kouhotci pořádně "naserou". Během nasírání se uzavírají sázky. Nám nebylo sázení dovoleno. Jsme "cizí". Ale nehraje se o velké částky, z našeho pohledu jsou to desetikoruny. Ale z pohledu jejich mzdy - nevím, nevím.

 

Vlastní boj

Je rychlý, 20 vteřin a je konec. Kohouti připravení k boji proti sobě vyrazí, výskok, náraz. A znovu, znovu.... Ten, co vyskočí výš, sekne svého soupeře mečíkem. Jednou, podruhý, ... Poražený padá. Ještě sebou škube a již je škubán. Poraženému (majiteli) náleží stehno. Zbytek majiteli vítěze. Bude hold slepičí polévka. A ve většině připadů se v polévce ocitnou bok po boku vítěz i poražený.

 

 

Potápění na Bali - život pod vodou

10. listopad 2010 VaDo

Zkušenost s podvodním životem jsme úspěšně vstřebali. Spousta ryb, život. Kam se podíváš, tam to pulzuje. Chorvatsko se nedá srovnat. Skutečně se dá říci, že Chorvatsko je vyžraný a vylovený. Tam je potřeba rybu hledat. A Egypt? I ten žije - v těch příbřežních lokalitách - jen na místech. Jinak je to také celkem "pusté". Ale o tom jsem psát nechtěl. Proudové ponory Co překvapilo - síla oceánu. Již jsme byli na proudových ...… Číst více

Potápění na Bali - Liberty

7. listopad 2010 VaDo

Na Liberty jsme během našeho pobytu na Bali se potápěli třikrát. Jednou brzy ráno, jednou později dopoledne a jednou během pozdního dopoledne, kdy jedním směrem vstupovala do moře fronta potápěčů a druhým směrem vystupovala. Ale pokaždé má vrak co nabídnout. Vrak Liberty Je jednou z nejnavštěvovanějších lokalit na Bali. Postavena kolem první světové války byla torpédována v lednu 1942. Loď se nepotopila a byl učiněn pokus doplout (dotáhnout) loď do nejbližšího ...… Číst více

Bali - vodopád

5. listopad 2010 VaDo

Další ukázka. Tentokrát ne z pod vodní hladiny, ale z výletu k největšímu vodopádu na Bali. Má něco mezi 30 a 50 metry. Podle toho, který dokument a materiál zrovna čtete. … Číst více

Bali - ochutnávka

3. listopad 2010 VaDo

Po návratu jsem padnul rovnýma nohama do práce. Ale fotky jsou velké lákadlo. Takže na nich průběžně pracuji. V tuto chvíli pouze první ochutnávka pouze jako malé připomenutí. … Číst více