Internet Explorer 9 - první veřejná beta

15. září 2010 VaDo

MS Vydal první veřejnou betu prohlížeče Internet Explorer. Pravděpodobně se poučil z vývoje Windows Vista a Windows 7 a MS Office 2010, které prošly asi nejobsáhlejším veřejným testováním.

A musím říci, Internet Explorer 9 se opravdu povedl. Používám jej sice jen od rána, ale - nespadl ani jednou, i když jsem jej rovnou začal používat na vývojové funkce. A je rychlý!

Takže na první pohled

Lehce se změnil design

Z menu již nic nezbylo, jen tři ikony na pravé straně lišty. Řádka adresy a pole pro vyhledávání se smrskly v jedno. Nejsou dvě pole, je pouze jedno, pomocí kterého se vyhledává, zadává adresa, ...

Grafika a úvodní stránka nové záložky

nabízí naposledy otevřené stránky

Místo stavového řádku

je pouze stavový panel. Zobrazí se, jen když je co oznamovat uživateli. A nebo pokud je kurzor myši nad položkou, o které je potřeba informovat uživatele.

Poradce pro výkon doplňků

Při instalaci nebo zapnutí nebo vypnutí doplňku se spustí analýza zavedení doplňku - pokud doplňku trvá inicializace moc dlouho je nabídnuta jeho deaktivace.

Správce stahování

Konečně se objevuje správce stahování. Není sice nijak dokonalý, poskytuje pouze základní funkce stahování. Takže své oblíbené download managery nevyhazujte!

Hardwarová akcelerace

Pokud váš HW umožňuje, potom je webová stránka, respektive je vykreslování, akcelerována pomocí grafické jednotky. Rozdíl se zapnutou a vypnutou akcelerací je opravdu znát
 

 

Novinky v IE8

23. březen 2009 VaDo

Ano, Internet Explorer v 8. verzi je lepší, rychlejší, svižnější. V čem? V Internet Exploreru se objevilo zhruba 6 novinek (i když některé jsou pouze vzkříšením starých věcí).

Nový režim zobrazení

Nový režim zobrazení stránky vypadal (alespoň zpočátku) jako správná noční můra pro všechny vývojáře. Nakonec to nebylo nijak hrozné a ten, kdo psal rozumný kód může klidně spát. Jde v podstatě o přepracované zobrazovají jádro, které ale vykreskuje některé věci jinak. Příkladem může být tento kód, který zo zobrazí jinak v Internet Exploreru 7 a starších a v Internet Exploreru 8:

<p>
<ul>
<li>První</li>
<li>Druhá</li>
<li></li>
<li>Třetí</li>
</p>

Jde o to, že prázdné elementy se podle IE7 a starších nevykreslují. Stejně se chová i Chrome, Firefox a Opera. Je to pravda? Je to dobře? Prázdný je prázdný, ale neznamená to, že tam není! Specifikace mlčí.

Web Slice - oblasti hledání

Pokud potřebujete často kontrolovat změny na stránce, nemusíte ji již navštěvovat. prostě si vložte Web Slice do panelu oblíbených položek. Na stránce, která Web Slice poskytuje se zobrazuje zelená ikona. Příště stačí kliknout na odkaz na panelu nástrojů a chvilku počkat na obnovení panelu. Výhodou je, že nemusím opouštět aktuální stránku, výsledek se zobrazí v okénku. Přenos dat neušetříte, stahuje se vždy celá stránky a vyextrahování zajičťuje klient, tedy váš prohlížeč.

Zabezpečení soukromí

Během procházení webů se zapnutou funkcí InPrivate nebudou zaznamenávány žádné stopy po tom, co jste v tu dobu dělali - po ukončení prohlížeče se z paměti odstraní veškerá historie, cookie a další privátní položky. Ale nebuďme ukolébaní falešným pocitem bezpečí. Vaše data někudy tečou, přes proxy servery vašeho zaměstnavatele, proxy vašeho spokytovatele internetu a další. A pokud ti nejsou blbí, data si zaznamenávají (poskytovatel dokonce ze zákona musí). Takže tatínek sice nezjistí, že synáček byl na porno site, ale všichni ostatní to ví :-)

Akcelerátory

Vyhledávání a propojení je velmi příjemná vlastnost. Najdu slovo nebo spojení, které chci vyhledat. Označím, kliknu - a už se hledá.Je to rychlejší, než označit, vložit do schránky, otevřít novou záložku, přejít na web vyhledávače, vložit a stiknout enter.

 

 

Zabezpečení

To asi to nejhlavnější. Co je mi platné, že web se zobrazí v Firefoxu za 2,8 sec a v Internet Exploreru za 2,92?? Nepoznám to. Ale že má další nové vyhodnocovací funkce pro odhalování škodlivého obsahu, to je příjemné. Internet Explorer Vás chrání pomocí

Filtru SmartScreen

Filtr SmartScreen má dvě části. První je zabudovaný algoritmus pro detekci nebezpečných stránek, který porovnává v podstatě pouze s jednoduchou databází jmen a IP adres. Tato databáze se stahuje jako součást aktualizace Windows Defendru nebo jako součást automatických aktualizací. Další částí je dotazování se on-line na službu, kam se reportují vadné stránky uživateli. Reportované stránky nejpreve prohlédne robot a pokud je nějaká pochybnost, i lidé (snad).

Filtru skriptování mezi weby (XCross Site Scripting)

Další technologie, kterí není zase tak nová, ale pouze očesaná a upravená verze, která se objevila již v Internet Exploreru 7. Opět detekční algoritmy umí zjistitm zda-li kód je bezpečný a případně jej zablokovat.

Zvýrazňování domén

Na řádku pro adresu se zvýrazňuje část adresy černě a část šedou barvou. Ta černá část může nabývat i modré a červené barvy, podle toho, zda-li se jedná o bezpečnou nebo nebezpečnou (reportovanou SmartScreen Filtrem)
Tohle je podle mne blbost nejvyččího řádu. Bezpečnostní smysl mi zde uniká. A pokud si vzpomenete na Internet Explorer 4.0 (dejž mu lehkou zem) - tam byly zase snahy o úplné skrytí. Taky kravina.

 

Prevencí spuštění kódu z dat

Toto je základní část ochrany proti chybám typu přetečení. V podstatě jde o tom, že útočník musí naformátovat nějaká data tak, aby způsobila chybu a za příznivých okolností se tato data vykonala jako programový kód. Zní to blbě, ale je to celkem spolehlivé, když se ví jak na to a - většina bezpečnostních chyb je právě toto - nedokonalá ochrana (a nebo blbost programátorů).

Je lepší

Ano, Internet Explorer ve verzi 8 je skutečně lepší, rychlejší, bezpečnější!

Pokud si jej nechcete stahovat a instalovat - v nejbližších týdnech se stane součástí Windows Update, zakažte instalaci Internet Exploreru. Ale nezapomeňte na to, že jste jeho instalaci zakázali!

 

Internet Explorer 8 je uvolněn

19. březen 2009 VaDo

Na adrese http://microsoft.com/ie8 je možné stáhnout ode dneška Internet Explorer 8 v ostré verzi. Už nyní (ráno) je odkaz a servery Microsoftu pěkně přetíženy. Krátce po tomto datu by se měl objevit i v automatických aktualizacích. Pokud jej ale nechcete,můžete si pomoci buď stažením malého scriptu nebo ruční úpravou registrů. Ruční úprava Založte v registrech tento klíč: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Setup\8.0 Založte hodnotu: DoNotAllowIE80 ...… Číst více

Internet Explorer RC1 k dispozici

27. leden 2009 VaDo

Od dnešního rána je k dispozici Internet Explorer 8.0 RC1. Stahovat můžete z adresy Internet Explorer 8 beta. K dispozici je i čeština pro operační systémy Windows Vista a Windows XP. Co je nového První dojmy Proti betaverzím je znát značný nárůst svižnosti (odstraněn ladící kód). WebSlices mi k srdci zatím nepřirostly, akcelerátory - to je něco jiného - rychlé hledání na Wikipedii, Googlu, Live a dalších bez pracného přepisování ...… Číst více

Internet Explorer 8 RC1

22. leden 2009 VaDo

Během několika dnů (týdnů) by měla být vydána poslení testovací verze Internet Exploreru 8, tedy Release Candidate 1. Finální verze je ohlášena na první pololetí roku 2009. Vypuštění bude podle všeho zároveň ve všech podporovaných jazycích najednou. Změny, které by měly být provedeny: filtry v CSS Uživatelské rozhraní, hlavně se soustředilo na přívětivost a přehlednost. Na panel s oblíbenými položkami se nyní ...… Číst více

Beta2 IE8 i v češtině

17. září 2008 VaDo

Pokud chcete zkoušet beta2 MS Internet Exploreru, ale nechce se Vám instalovat anglickou verzi - je zde řešení. Zcela potichu se objevila ke stažení verze i v českém jazyce. Stahovat můžete zde: www.microsoft.com/ie8 Související: Internet Explorer 8 beta 2 je tu Anonymní surfování v IE8 Internet Explorer 8 Beta 2 Internet Explorer beta … Číst více

Anonymní surfování v IE8

27. srpen 2008 VaDo

Tvůrci FireFoxu 3.0 také uvažovali o tomto způsobu surfování. Nakonec v základu zařazen nebyl a ponechali tuto možnost na doplňcích. Safari má něco podobného již od roku 2005. V IE7 máte možnost po sobě rychle uklidit (smazat historii, cache, cookie), takže se nikdo nedozví, kde jste byli. I ostatní prohlžeče nabízí funkci rychlého úklidu. Internet Explorer ve verzi 8 by měl nabídnout neco navíc. Odpůrci tento režim nazývají také "porrno surfování" ...… Číst více

Internet Explorer 8 beta 2 je tu

28. srpen 2008 VaDo

Jak jsem nedávno psal, druhá beta verze Internet Exploreru byla na spadnutí. A již je to tady, beta 2 MSIE 8 vyšla právě včera. Pro koho je a jak instalovat? Instalovat můžete na stroje Windows XP SP3, Windows Vista (s SP1 i bez), Windows 2003 server i Windows 2008 server. Podmínky instalace se pro jednotlivé systémy trochu liší. Windows XP nebo Windows Server 2003 Určitě, pokud máte beta 1 msie 8, odinstalujte. Budete potřebovat jednu opravu. Nemusíte ji stahovat ručně, stačí při instalaci vybrat volbu ...… Číst více

Internet Explorer 8 Beta 2

5. červen 2008 VaDo

Bleskovka: Podle Billa Gatese na jeho vystoupení na  Microsoft TechEd North America 2008 Developers bude k dispozici druhá betaverze Internet Exploreru 8 zhruba v září. Světlo světa tedy spatří pět měsíců po vydání první betaverze. Jaké novinky na nás čekají. Je tu funkce Activities a WebSlices. Pokud toto porovnáme s několika desítkami ohlášených novinek v FireFox 3.0 nebo posledně vydané Opeře, zdá se to opravdu žalostně málo. Podle Microsoftu ...… Číst více

Internet Explorer beta

6. březen 2008 VaDo

Bleskovka: Od včerejška je ke stažení beta verze Internet Exploreru 8.0. Takže kdo máte chuť, stahujte, testujte. Podrobnosti a další popisy je možné nalézt na http://code.msdn.microsoft.com. Upozornění: je to beta verze, takže nemusí být stabilní a může obsahovat chyby, které jako testeři by jste měli nahlásit, pokud je najdete. V tuto chváli podporuje IE 8 beta emulaci verze 7.0, takže pokud nějaká stránka bude v verzi 8 zlobit, je možné se přepnout do emulace verze 7 a stránku ...… Číst více