Nizozemské kanály - Sneek

4. květen 2024 VaDo

Tak k tomuto výletu jsem se připletl víceméně náhodou. Ale Nizozemsko, konkrétně Fríské kanály, mne lákaly už dlouho. A když se to tak pěkně sešlo, tak proč ne?

TopImage

Krátký výlet - jen pondělí až pátek - zaměřený na ovládání těchto homeboatů. Což je poměrně velká motorová lodička. Okolo 14 metrů na délku, něco přes 4 metry na šířku a přizpůsobená třeba celoletnímu putování po kanálech. 

Ze Sneeku na IJlst, kde je muzeum zachovalé větrné pily. Bohužel zavřeno. Tak prohlídka zvenku a žebírka na medu jako bonus. Zpozdili jsme se s příjezdem, protože pár stovek metrů od domovské maríny jedna z lodí flotily odmítla chladit. Oprava na hodinu, ale ta nám chyběla. 

Další trasa je na Hideloopen. S polední zastávkou v Bolswardu. Malé pěkné, v tuto roční dobu spíše ospalé, městečko. Na Hideloopen přijíždíme až skoro v 19 hodin, takže skoro všude zavřeno. Ale ochutnali jsme uzeného úhoře a sledě. 

Dalším naším cílem je Lemmer. To již je turisticky více vytíženo. Ale stále si zachovává kouzlo obydlenéhgo místa. Není to hotelový skanzen. Opět potulka městečkem, ochutnávky v restaruracích i u stánků. Vždycky bašta.

Z Lemmeru bychom se již měli přesunout někam ke Sneeku a zde nocovat na některém z vývazišť mimo město. Ale ne. Opakovaná porucha na chlazení a oprava se protáhne. Chyba bude nějaká větší. Proto nestíháme otvírací dobu mostů ze Sneeku ven a nocujeme před Vodní bránou přímo ve středu města.

Nechtěné zdržení v Lemmeru se přeci jen vyplatilo. Mohli jsme si prohlídnout ák Koudum. Což je 130 let stará plachetnice. Nyní přestavěná na turistickou loď pro cca 40 pasažérů. Krásně udržovaná.
Zajímavosti:

  • Stoly v jídelně mají 15-17 vrstev lodního laku.
  • Vytáhnut jednu plachtu - to chce 6 chlapů.

A pak již jen odjezd zpět k marině a předat lodě.

 

  

Klíčová slova: Holandsko, Nizozemí, kanály, jachta

Pokračujte ve čtení

Další