Doublehanded na Silver Cloud

8. říjen 2023 VaDo

Podruhé s Veverkou sami na jachtě. Na té stejné. Poprvé to vyšlo náramně. Loni do toho něco vlezlo a co druhý pokus? 

TopImage

Den první

Loď se přebírá tak, že se vyzvednou klíče a check-in si dělám sám. Léta jsou na jachtě malinko znát, ale spíše jen soft. Sprayhood a bimini jsou takové unavené, ale drží. Zato motor je ještě v záběhu. Malinko pod stav oleje, tak tam kápnu z místních zásob. Pod podlahou voda (kapka, tam bilge pumpa nedosáhne).

Na loď jsme se dostali již chvilku po poledni. Nákup zásob, uskladnění. A ve tři po poledni padáme ven. V marině spát nebudeme. Natočím motor a ani nečekám na zahřátí a na volnoběh vybublávám z mariny, kde chci zkontrolovat plachty. Vytáhnu hlavasku a jekot alarmu. Motor moc horký. Vypnout. Stojíme před marinou, okolo mělčiny, motor off, vítr 0-3kn. Tak jsme se bavili dalších asi 40 minut tím, že jsme chytali poryvy a snažili se vyjet co nejdále od břehu. Příčina - seacock sání chladící vody motoru. Blbec. Všechny seacocky zavřený, tak tohle mně mohlo taky napadnout. 

Vítr na nás byl milostiv a zesílil až k 8kn (3Bf) a pěkně jsme se svezli. Na noc kotva v zátoce Voulkari před Petriti (skoro jih Korfu). Na jihu z večera bouřky, je slyšet i vzdálené dunění. Sedíme na palubě a pozorujeme vzdálené blesky. O půlnoci se všechny rozpadají a je krásná noc.

Napluto 9Nm, motor 0,5hod

Den druhý

Vyplouváme v 9:00 na motor, pak motor plachta a nakonec plachta. Až do 11:00 máme bočák a držíme pěknou rychlost 3,5kn pod kurzem 15°. Pak točíme podél Korfu na kurz 130° a proti tomu 4-5kn se nedá moc stoupat. Motorujeme asi dvě hodiny. Na jižním hrotu Korfu se rozfouká cca 8kn (3Bf) a můžeme konečně stoupat. Cílem je původně Lakka na Paxosu. Nakonec, jak se vítr stáčí stále vice k severu, můžeme na jeden tack plout, ale ne na Lakku, ale na jižní část Paxosu, na St. Nikolaos. Opovrhneme kotvením na Koukotě ve středu Paxosu. Na St. Nokolaos připlouváme okolo sedmé večerní, po té, co jsme se protáhli úžinou mezi ostrovem a pevninou. Kotvíme pod starou románskou pevností u ostrova. Noc klidná.

Napluto 24Nm, motor 3hod

Den třetí

Ráno počkáme, až z městského mola vypadne většina lodí a zajedeme dovnitř a vyvážeme se na městské molo. Podíváme se na románskou pevnost, projdeme městečko. Nalijeme zbytek z kanystru do nádrže - plno - a nabereme do kanystru 20l nafty.  Po objednání nafty (20 litrů) se pumpař objevil na skůtru s kanystrem mezi nohama. Nádrž plná, zásoba v kanystru, mělo by stačit na celý týden.

Odpoledne, skoro až ve čtvrt na pět, přeplouváme na Antipaxos. Podle předpovědi se má v noci zvednout východní až jihovýchodní vítr, tak očekávám, že se vlnění z oceánu trochu vyhladí. proto volíme za cíl zátoku Kalamítsa ne jihozápadní straně. Večer sem proniká swell. Vyvazumeme kotva břeh v úzkém severním výběžku vedle další české lodě. S kapitánem se známe. Z Borové. Svět je malý. Noc uhoupaná a hlasitá, časté kontroly.

K jeskyním, které v této zátoce jsou, se v tomto vlnění nedá ani přiblížit.

Napluto 5Nm, motor cca 0,5hod

Den čtvrtý 

Kotva se hryzla a drží jako skála. Mám obavy, jak ji ráno vytáhneme. Noc je hlučná. swell se nemírní a cestou se vlny rozbíjí na útesech. Vzhůru jsme již za rozbřesku. Potápím se ke kotvě. Ukazuje se, že nedržela kotva, ale řetěz, který zajel do spáry pod kámen a nebude vůbec jednoduché jej dostat ven. Nakonec na něj přivazuji lano a z vedlejší lodě jej bočním tahem přes vazáky vytáhneme do boku. A jsme volní!

Vyplouváme. Vítr se stáčí postupně na jihozápad. Vlnění se opět zvětšuje a vítr zesiluje postupně ke 20kn. Těžce se na motor probíjíme ze zátoky. Ale pak je to již veselejší, 2 ref na hlavasce a refovaná gena nás vezou místy až 6uzlovou rychlostí dvoumetrovými vlnami směrem k zátokám u Pargy. Vítr před pevninou slábne, vlny padají, vytahujeme plné plachty. Za chvilku na motor a pak se dostáváme do vlivu brízy. Na zadák dojíždíme do cíle - Parga. Zde kotvíme chvilku po jedné hodině ve velké zátoce. Šlofíček, obídek na lodi, koupání. Večer výlet do barů na pivko. Noc klidná.

Napluto: 15Nm, motor cca 1,5 hod

Den pátý

Ráno se vydáme na k vodopádům. Takovou malou oklikou, takže několikrát vystoupáme a sestoupíme, ale nakonec jsme tam! Vodopády jsou obehnané plotem a zavřené. Je po sezoně. Dáváme tapásek a pivko na Anthousii a sestupujeme. Na pobřeží pivko, pizza. 

Pak koukám na mobil, že Slávek je pár mil od nás v pěkné zátoce. Balíme a nakonec, i když to nebylo v plánu, přeplouváme na Two rock bay nad Lygií. Večer návštěva na Sea Bird. Noc klidňoučká. Na Pargu je potřeba se vrátit.

Napluto: 7Nm, motor cca 0,15 hod

Den šestý

Ráno prohlídka zátoky, kde je spousta jeskyněk s průzračnou vodou. Některé jsou hezké v ranním světle, některé v odpoledním. Kotvu zvedáme v jednu po poledni, cílem je dostat se do Lakky na Paxosu. Vane severozápad až severoseverozápad o síle 4Bf (10-12kn). Dovolí nám stoupat až k Parze podél pobřeží. Pak musíme rečkovat a na otevřeném sílí až 6Bf (přes 22kn) v poryvech. Stále na plné plachty plujeme až k Paxosu, ale vítr nám povolí maximálně na St Nokolaos. Tak ještě další dvě změny kurzu. Zabradlí ve vodě, rychlost atakující 6kn. Správný jachting. Radost zakalí pouze vylitá vana pod motorem, kde se vypláchly zbytky oleje a smísily s pár litry pod podlážkou. A v kajutě je rázem bruslařský stadion. Důklaný úklid a pátrání po příčině. (popsáno výše). Do Lakky zaplouváme těsně před 19:00 hodinou. Papání, večer do města na pivko. Noc superklidná.

Napluto: 25Nm, motor cca 0,5hod

Den sedmý

Vypluváme brzo. Za prvé je to relativně daleko, za druhé má ráno ještě malinko foukat a pak má být bezvětří. Ranní vítr jsme nestihli. Od rána pomalu motorujeme, připravujeme loď na předání. V jednu hodinu jsme na Korfu u mysu Levkimmis, kde na mělké vodě kotvíme a obědváme. Koupačka. Po třetí odpoledne zvedáme kotvu a míříme do Benitses, kde dojíždíme chvilku před šestou večerní.  Dolito z kanystru do nádrže. V kanystru ještě zbývá cca polovina. Dokončení úklidu, večeře a ráno budík na letadlo.

Napluto: 27Nm, motor 7,5 hodiny

Celkem 113Nm

Ač Windy slibovalo převážně bezvětří, nakonec jsme se pěkně svezli na plachtách a zase projeli kus Řecka. A sluníčko nás také úplně nešetřilo. Na každé místo se dá ještě vrátit a pokračovat v objevování. Tak zase příště!

 

Jadran v září na Brunellu

25. září 2023 VaDo

Brunello, Bavarka C45, je skoro nová loď. Vyrobená v roce 2023, tedy má za sebou necelou první sezonu. Na první pohled vypadá moc pěkně. Na druhý začnou být vidět místa, kde se šetří. Až moc. Stolky nemají hrany, deska je tak tenká, že postavením hrnce se špagetami mimo středovou nohu riskujeme jeho ulomení, v kokpitu není kam položit skleničky. Obcně trend záchod pro každou kajutu se mi nelíbí. Ocenil bych méně záchodů a více místa. Chartrovka FreeWave v pohodě, marineros ochotní, vše připravené.

TopImage

Jachta byla připravena přesně ve 13:00 hodin. A to se cení. S Adamem, skipperem, jdeme přebírat loď, zbytek posádky vyráží pro zásoby. Přebírání je takové dvoufázové: nejprve funkční věci a výbava a pak "drobnosti", na které nás nikdo neupozornil. Třeba prasklý roh lukny, poškrábaná a vytržená brzda od sporáku a tak. Vše proběhlo svižně a bez zádrhelu a v 15:00 hodin jsme ubytovaní, zásoby uloženy a máme za sebou breefing.

Den první - Boatič - Vely Drvenik

Odplutí v 15:40. Hladké odvázání a vyplutí. lehký 10kn větřík, hladina skoro rovná. Adam to dává bez problému. Cílem je Vely Drvenik, Solinska. Od výběžku Okrug již na plachty. Během plavby jsme si vyzkoušeli manévry s plachtami, vyzkoušeli si, že hlavasce se moc ven nechce (rolovací) a bez kliky se střední část nedá. Žádná technická vada, jen šla v tomto kousku ztuha. Lodička pluje služně, celou dobu atakujem 7kn rychlost. Kotvíme v 17:19. V zátoce jsme sami (divné). Jsme zde kryti před maestralem, který před večerem nabral sílu 18kn. Ale zde je skoro klid. Grilovačka na vestavěném grilu.
Celkem 8,5Nm, z toho 3,5 na motor.
Noc je zde klidná.

Den druhý - na Vis

Stále pofukuje Maestral, ale sbírá se těžko. Podle Windy již ráno měl pofukovat. Nespěcháme, času dost. Ranní koupačka, snídaně. A v 9:00 zvedáme kotvu směr Vis,  uvala Parja - ano "bunkr". Něco přes hodinu motorujeme. Ale po desáté již fouká stabilních 11kn, tak musí plachty ven. Vítr je stabilní, lehký zadobok, tak na jeden tak doplujeme až před Vis. Tam fouká již 15kn. Stahujeme plachty a na motor zaplouváme do zátoky. Je chvilku po 13 hodině. Kotvíme až v zadní části, kde je to na naší krásku trochu úzké - kdyby se měl točit vítr. A on se má točit. V noci má přijít bora s poryvy 30kn. Takže zde není úplně nejlepší nocování. Posádka vyrazí na průzkum bunkru a pobřeží. Později odpoledne přejíždíme do zátoky do Visu na bójku, kde je více místa. Chvilku po 16 jsme na bójce. Výběrčí dojíždí o chvíli později. Odpadky on prý ne, ale bude jezdit dřevěná loď pro sběr odpadků. Pokud budeme ve městě, máme je přivázat k reelingu. Přivázali. Zústali tam až do noci, kdy jsme je opět snesli dolů.

Upluto 29 Nm, 11 Nm na motor. Maximálka  na logu přes 12kn. Část posádky měla nějaký lehčí žaludek, ale jakmile se zklidnily vlny, vše bylo na pohodu. Ale do města jsem je vylákal až na zmrzlinu.

V noci spím na palubě. Čekám na změnu větru, pro sychr. Loď uklizená, připravená odplout, kdyby náhodou. Jen gumák jsme nechali, blbci, za lodí. V druhé polovině noci to přichází, poryvy 35kn. Gumák místy poletuje nad vodou. Ale teplo, na to že to byla bora. S tím gumákem jsme měli kliku. Jedna z lodí na bójkách o gumák přišla, jeden malý motorák skončil na břehu na kamenech.

Den třetí - vyplujeme na Lastovo?

Původní cíl Lastovo. Stále na vážkách - vyplout, nevyplout? Posádka se moc nevyspala. Loď vrzala, sténala. Bude to houpat, ale vítr postupně zeslabuje na 25kn a navíc jižněji má úplně zeslabovat. Kdežto Vis bude v pásu bory ještě dva dny. Nakonec i vyhlídka nudy na palubě posádku zlomí a odsouhlasí vyplutí. 

Hlavasku na třetí ref vytahujeme ještě v zátoce Visu, kde nejsou vlny. Tady se podaří, vlivem nedostatečné instruktáže, odbrzdit rolfok a již nezajistit zpět. A hlavaska je venku ve 25kn plná. Motor běží, chvilka práce a je vše srovnáno a hlavasky je venku jen tolik, kolik je potřeba. Před misem Stačine již je venku i refovaná gena a postupně, jak nabíráme kurz na Lastovo (120°) a dostáváme vítr místo ze předu spíše ze zadoboku, vytahujeme genu plnou. Bohužel zadoboční vlnění si celkem rychle na dámské části posádky vybírá daň a objevují se kyblíky.

Protože naše dámy nechceme trápit více než je zdrávo, měníme kurz na Korčulu, do Gradiny. Zde jsme chvilku po 14 hodině. Vítr celou cestu neklesnul pod 20kn. Ale ouha, Gradina je plná, ani bójka. Zkusíme vedlejší Strančicu. Zde kotva v pohodě, jsme zde sami až do pozdního večera, kdy přijíždí německá majitelská plachetnice a kotví na ještě mělčí vodě před námi. Za nás si již nikdo nestoupne, tam už je hluboko.

Napluto 29 Nm, 5 Nm na motor, maxilmálka 8,5kn. Maximální vítr 30kn.

Jakmile se moře uklidnilo, posádce je dobře. Vytahuje se padlboard a koupačka. Já - nikoho jsem neukecal - dělám průzkum břehu. Na kopci je malinkatá konoba Gulin s krásným výhledem na otevřené moře a pekou a grilem. A výborným vínem. Ale v této době berou rezervace až tři dny dopředu. Tak jen dvě sklenky vína.

Den čtvrtý - Ščedro

Tím, že jsme nepluli na Lastovo a teď již to - i vzhledem k budoucí předpovědi - nemá cenu, máme den navíc a domluváme jako denní cíl Ščedro. Foukat má velmi mírně (podle Windy). Ráno zamíříme do Vela Luka na Korčule. mrknout do města a dokoupit zásoby. Ženská část se nějak moc myje, musíme dobrat vodu. Jeden tank je prázdný. 

Hned po vyplutí si domluvíme místo na VHF. Je to pohodlné, na dvě hodiny můžeme stát na longside na venkovním mole. Nákup, snídaně, kávička. Já to strávím u notebooku. 

V 11:15 jsme již zase volní. Na motor vyjíždíme ze zátoky. Windy tvrdilo bezvětří, ale i zde ještě dojíždí bora. Vítr postupně sílí na 12kn skoro zadák, tak plachty ven! Zpočátku jen na hlavní s kontraotěží. Za misem Proizd (nejzápadnější místo Korčuly) točíme na 30° a máme z toho stoupačku. Takže plán "nejrychleji a nejpříměni na Ščedro" padá a rozhodujeme se obeplout Ščedro z východu. Což se musí nastoupat. Při posledním obratu na portside nevydržely zácvaky skříňky se skleničkama. Rázem je salon plný střepů. Vydržely jen sklenice na vodu. Panáky, vinné sklenky, všechno na kaši. Refujeme, aby se zmírnil náklon. Portside tack je tak o něco delší, protože držíme loď tak, aby se střepy nepřesouvaly a byly na jednom místě a postupně uklízíme. Až když je uklizeno, můžem udělat poslední rečko nad Ščedro. Stáčíme se okolo ostrůvku na kurz 280° a plachty se mění až na motýla. Před 16 hodinou plachty dolů a vyvazujeme se na bójce - tedy front - back bójka. A pozor - žaludky posádky jsou usazené, nikomu nebylo zde.

Na Ščedru odpadky vyvážejí, ale chtějí je tříděné. Tak pro příště. 

Napluto 31 Nm, 7 Nm na motor, vítr max 16kn, max rychlost 7,5kn,

Posádku na výlet nevylákám. Tak mi dívčí část udělá watertaxi a na prohlídku do vedlejší zátoky ke starému kláštěru vyrazím sám. Klášter je pěkná rujna. Kdysi tam někdo něco zamýšlel, jsou tam natahené kabely a v trávě staré rezavé osvětlení. Konoba na břehu příjemná, pivo lahvové, studené. V zátoce jsou bójky asi pro 5 lodí. Příště beru jako alternativu k vedlejší velké zátoce, kde jsou do večera bójky skoro zaplněné. Pěkných procházkových 6km.

Den pátý - Pakleni ostrovy

Opět to vypadá, že bora již se vyfoukala a Maestral ještě nenastoupí. A je to pravda. Nikam nechvátáme, Po deváté vyplouváme a na motor se přesunujeme podél Hvaru. Serfování na padelbordu za jachtou. V 7kn rychlosti je to již mazec. Na úrovni Paklenich ostrovů (asi v 1300) se lehce rozfouká maestral, nejprve opatrně, jen tak 9-10kn, ale o pár hodin později již 13-14kn. Je z toho pěkná stoupačka okolo Paklenich ostrovů. Nejprve zkoušíme nejzápadnější zátoku Studeny bok (tady sem se již dvakrát potápěl pro zaseklou kotvu). Pak se ještě vracíme na Pakleni bok a na Soline. Pohrdneme množstvím lodí a vracíme se na Studeny bok, kde se vyvazujeme v úzkém konci zátoky kotva břeh. V noci dozvuky bory (nebo noční breeza), ale jen do 10kn. Klid. Výsadek na padlebordu, ztracené a znovu nalezené padleboard pádlo.

Napluto 19 Nm, půl na půl plachty a motor.

Den šestý - Stary Grad, uvala Paklina v luka Tiha

Vyplouváme již v 7 ráno, abychom byly ve Stary Gradu až odplují noční lodě a než připlují denní. To se skoro povedlo. Při vytažení kotvy zjišťujeme, že je přetočený čep na kotvě a kotva tím pádem nechce sednout do kování. Výsadek na dingy, opatrně popustit kotvu, vrátit čep do správné polohy a vyplouváme. Zpoždění cca půl hodiny. V 10 jsme vyvázání na mooring ve Stary Gradu. Posádka jde na prohlídku města, já zamířím přímo do konoby Albatros na pozdní snídani/svačinu na chobotnicový salad. Ten tu mají asi nejlepší. Pan majitel mně poznává a na uvítanou přinese rakii. Takhle v deset ráno mně dost zbořila. Ale chobotnice výborná. Postupně se přidává zbytek posádky.

Po půl jedné jsme již opět na vodě. S typem, že u trajektového mola je rybárna a mají dagně. Za vyzkoušení nic nedáme. Najetí k trajektovému molu, jednomužný výsadek a my se zatím uklidíme na mělčinu kus vedle na koupačku. Za 15 minut se výsadek vrací s pytlem slávek. 

Vyplouváme ven z kanálu a začíná foukat. V kanále je vždy aspoň trochu průvan. A nikdy jsem nezažil, že by byl mojím směrem. Vždy proti. Křižujeme proti 10-12kn větru. Lovíme fendry, které nějaký škodič stále schazuje do vody. Kolem páté jsme na bójce v Paklině a slávky v hrnci. Ňamka. Noc klidná, výběrčí nepřijel.

Napluto 25 Nm, 18Nm na motor.

Den sedmý - Hvar - marina Boatič

Vstáváme brzy a v sedm jsme již na moři. Chceme natankovat v Milně. To byla chyba. Už je tam fronta lodí, několik motoráků, katamarány. Ztvrdneme zde hodinu a půl. Mrcasit se ve frontě lodí ve větru mezi 10-15kn nic moc. Hlavně když ty za námi jsou netrpěliví a myslí si, že nás tam dotlačí dřív. Natankováno před dvanáctou hodinou. Času pro návrat je tak akorát se zastávkou na oběd a koupání vedle uvala Kupinova. Malá zátoka, na oběd dobré, na stání na noc ne. Chilku po jedné již plujeme do cíle. A na plachty. Rozjela se breeza o síle 8-12kn. Chvilku pod Šoltou si  na půl hodiny pomůžeme motorem a pak již až před marinu Boatič na plachty. Asi jsme měli tankovat zde. Obslouží snad deset jachet najednou a odsýpá to.

Poslední parkování v lehkém větru od mola na první dobrou. Pak zažíváme lehké vzrůšo, když na vedlejším peeru nalehla jachta bokem na již zaparkované jachty. Nakonec bez větších škod, ale parkování nakonec převzal marinero. Vedlejší loď má také lehké problémy, hlavně s koordinací kde je dopředu a kde dozadu. A tím se mi opět potvrdilo - jak zaparkuješ, takový je checkout. Zkontrolovali nám prasklou luknu - stále stejné - odřená místa - stále stejné. Potřásly packou a po verdiktu potápěče, že vše OK jsme si vyzvedli kauci. Rozbité skleničky? Prý je to plachetnice a na té se nádobí rozbíjí... Na vedlejší lodi byli merineros podstatně déle.

Večeře v Trogiru, kam jsme doputovali pěšky. Hospody narvaný. Nakonec jsme zakotvili v restaran Monika. Bašta dobrá. Ale sezení ve dvoře, kde je strop z vína a vzduch se ani nepohne nevybízelo k nějakému většímu prodlévání. Zakončeno ospalým večírkem na lodi. 

Napluto 35 Nm, 28 Nm na motor

Celkem napluto 169 Nm, 94 Nm na plachty

 

Chorvatsko Murter, Šibenik, Kornaty, Pašman

12. červen 2023 VaDo

Plánování dopředu podle počasí moc nefungovalo. Celý předcházející týden se předpověď počasí měnila a posouvala. Takže k rozhodnutí o první části došlo až v sobotu, když bylo jasné, že níže bude přecházet v pondělí a úterý.  Sobota byla jako normálně zasvěcená do vysvětlování, kontrole a ukazování lodě. Proti minulému roku byla Dölkar připravena skoro perfektně. Jen chybělo jakékoliv nářadí. ...… Číst více

Řecko, Kyklády - pokračování

25. květen 2023 VaDo

Pokračování článku o plachtění po Kykládách. První díl najdete zde. Den osmý - Paros Paros je jeden z největších ostrovů Kyklád. Strávili jsme se zde volný den. Půjčili si skůtra a projeli si ostrov trochu podrobněji. Za zmínku stojí několik zastávek. Přístav Naoussa Tady jsme schodili kotvu. Naoussa má své centrum vymalovené do Kykládských barev. Ale trochu to připomíná pozlacený Krumlov. Butiky, drahé ...… Číst více

Řecko, Kyklády

21. květen 2023 VaDo

Odjezd je poslední dobou vždy největší průšvih. Balíme se v pátek večer ve spěchu, v noci je odjezd na letiště. Ale vše jsme zvládli a v sobotu ve čtyři odpoledne stojíme před svým novým domovem. Jachta Penelope K., majitelská loďka v charteru přes Athenian Yachting. Sám pan majitel nám ji předává a je znát, že je na ni patřičně hrdý. Ale jako každá majitelská loď, má i tato svá "špecifiká". Ale naštěstí ...… Číst více

Hebridy - jachting Skotsko

28. duben 2023 VaDo

Dlouhé čekání a ... a je to tady. Ještě poslední věci do práce a jdu se balit. Druhý den ráno odlétám. Poslední kontrola e-mailů. Nějaký divný - "yout flight has been canceled". Proč? Jakej? Ten zítra ráno! Naštěstí rebooking na jiný let proběhl bleskově a v pořádku a ještě si můžu pár hodin přispat. Mallaig (poprvé) A jsme ve skotsku. Loď na nás čeká v přístavním městečku Mallaig. Sám pan majitel ...… Číst více

Attersee - báječná voda, mlha

4. březen 2023 VaDo

Skoro mi oschnul šos. A počasí slibovalo na sobotu hezky, neděle se měla již kazit. Proto jsem zlanařil dva další - Harryho a Tondu - a vyrazili jsme na Attersee. Díky chybce na dálnici - začal jsem předjíždět a pak se nestihl zařadit na sjezd - jsme pořadí lokalit prohodili. První tedy Kohlbauernaufsatz. A k počasí - nějak to slibované sluníčko není. Stále mlha. Ale již kolem deváté hodiny je skoro 8°C, tak vlastně cajk. Kohlbauernaufsatz Jsme tu druzí. Jeden single ...… Číst více

Attersee - Kohlbauernaufsatz a Nußdorf (opět)

27. listopad 2022 VaDo

Sobota nebo neděle.  V sobotu má pršet, neděle je lepší. A nějaké lehčí ponory, pod vodou jsem byl naposledy začátkem října.  V Linci to vypadá nadějně. Už kolem osmé se prokousává slunce mlhou. Ale na Attersee ne, tam leží mlha nějakých 100 metrů nad hladinou a dělá takovou pěknou pokličku. První ponor na oblíbené lokalitě Kohlbauernaufsatz. U hladiny dobrý, pak takové trochu mlíčko s viditelností kolem 5 metrů ...… Číst více

Korfu - Athény - převoz - 2. část

19. listopad 2022 VaDo

Pokračování článku o cestě kolem Peloponézu z Korfu do Athén. První část článku najdete zde. Den sedmý Vyplouváme v půl páté, protože chceme chytit ranní vítr na jihu Peloponézu, který by nás měl přetáhnout přes první záliv (tady tomu říkají záliv, ale je to na šířku jak Jadran). Skutečně v 06:00 za prvním prstem chytáme vítr. Ale ne z toho směru, který měl podle předpovědi být. A nakonec ...… Číst více

Korfu - Athény - převoz - 1. část

14. listopad 2022 VaDo

Tak je to konečně tady. Na 14 dní na moře, štreka dlouhá - Korfu - Almira Shipyard (to je z druhé strany Korintu). A musí se kolem celého Peloponézu, protože Korint je zavřený. Na Korfu přilétáme na večer s Ryanair. Prý jejich poslední letošní cesta na Korfu. Letadlo slušně napráskaný. Hajdy na loď, ubytovat a na večeři (zbožné přání). Na lodi zjišťujeme pár závad, které budou bránit zítřejšímu ...… Číst více