Erlaufsee

14. květen 2017 VaDo

Na Erlaufsee jsme se chystali již nějakou dobu. Poslední plán byl vyjet na Grünersee (Grünersee 2011, 2012, 2013) a cestou zpět se potopit na Erlaufsee. Ale ten rok bylo (2014) potápění na Grünersee zakázáno. Tak až letos. 

Lepší počasí jsme se nemohli přát. Ráno slunce nás tahalo z postele již v 6:00, v 8:00 pršelo a lilo celou cestu. Cesta je to trnitá a hlavně dlouhá. Dálnice moc nepomůže.

Ale to jsme již na lokalitě. Celkem malé jezero sevřené horami. Na sjezdovkách na vrcholcích ještě leží sníh.

Lokalita 1

Přestalo pršet, tak hurá do gumy. Voda již od pohledu ze břehu nebude úplně křišťálová, ale vidět pod vodou bude. Na lokalitě je pěkný vstup po schodech, uzamykatelné budky na převlečení. O místo se stará Tauchschule Herald.

Pod vodou je pár atrakcí a plato. Linka od plata - mimochodem úplně blbě zavěšená asi 1,5 metru nade dnem a volná. Při horší viditelnosti je naplavání do linky skoro jisté. Linka od plata vede dolů do 20 metrů, kde je potopené šlapadlo. Pod 20 metry se viditelnost otvírá a zvyšuje se na cca 6-7 - kam až dosvítí lampa. Vlivem kalné vyšší vrstvy je tady tma jako v noci. 

Jdeme trohu víš. Tady je to hezké, kamenná stěna od asi 10 metrů padá dolů k asi 25 metrům. Místy je tu pěkný zmatek z kmenů, pařezů a odpadu při stavbě silnice okolo jezera.

V horní vrstvě se zdržují ryby, ale vlivem kalné vody je zahlídneme vždy až když mizí z našeho dohledu. Pohled na hladinu říká, že se nahoře čerti žení, ale když po hodině lezem ven, už skoro ani neprší. A kráva Milka prinikla i sem.

Tachschule Herald

Tam jedeme naplnit. Ale jdyž se dozvím cenu, málem udělám salto vzad. 12€ za 15l m 20€ za dvojče 2x12l. Na druhém ponoru jsem chytal vydechované bublinky a zpětně je polykal. Tak drahý vzduch se musí využít úplně.

Lokalita 2

Druhá lokalita je spíše mělká. Dno je tady již v asi 12 metrech. Bahnitá placka posetá pár kopečky a kmeny. Po chvilce jsem se skoro ztratil. Ale tahle lokalita by měla být hlavně o rybách. Taky ano. V trávě je spousta ryb od kaprovitých, přes různé plevelné až po spoustu štik různých velikostí. A to již také svítí slunce a je to i pod vodou veselejší.

A pak již jen dlouhá cesta domů.

 

 

 

 

Klíčová slova: Erlaufsee, potápění

Pokračujte ve čtení

Další
Attersee - Dixi
Předchozí
Miličín