Mondsee a Attersee

27. listopad 2016 VaDo

V neděli jsme vyrazili na, nám zatím neznámou, lokalitu na Mondsee. S tím, že druhý ponor uděláme podle situace. U nás mrholilo. Na druhé straně kopečků bylo celkem hezky, ale u jezer - když nemrholilo, tak celkem slušně lilo.

Mondsee

Tak tedy Mondsee, kousek za tunelem. Rychlý pohled na místo, pěkný vstup s molem. V podmínkách se píše, že místo je soukromé a pokud přijede majitel, usmíří jej pár éček jako poplatek. Ale pana majitele jsme nepotkali.

Hupky dupky do vodičky, než začne pršet hodně. Naplaveme na stěnu a sledujeme ji u její paty, která je asi ve 20 metrech. Nalezneme dvě hodně stará plata. To spodní ve 20 metrech je i s telefonní budkou. Na zpáteční cestě objevujeme několik linek. Zkoumáme, kam vedou, ale jsou to jen zkratky na místa u stěny. A ty jsme již viděli. Při cestě tam potkáváme pěknou štiku (80cm) v cca 18 metrech. To jsem nečekal. Ona asi taky ne a hned mizí. Teplota vzduchu nějakých 7°C, voda až do 20 metrů má 9°C. Viditelnost je kolem 8 metrů. Tomáš je mokrý.

Attersee - Kohlbauernaufsatz

Nafoukáme u automatu. To je věc, ten automat. A na druhý ponor na Kohlbauernaufsatz. Stále lehce mrholí. Ale přesto je tu živo, naštěstí všichni na cestě ven. Jdeme tedy do vody. Ve 22m termoklina a teplota se propadne na 6°C. Pěkně kousne. Ale má to i jiný efekt. Od asi 5 metrů do těch 22 je zakaleno s viditelností kolem 5-7 metrů. Ale pod 22 metry se voda nádherně otvírá a vidět je kolem 15metrů. Od stěny je vidět celá lodička a ještě kus za ní. Po hodině ponor končíme. Tomáš je hodně mokrý.

Sbalíme cajky a za sílícího deště valíme domů.

 

 

 

Pichlingersee

6. listopad 2016 VaDo

Schválně, jestli vymyslíte lepší lokalitu, kde si vyzkoušet sucháč? Pichling je v tomto směru absolutně ideální. Žádná hloubka, takže i ryziko vytažení je velmi malé. Naproti tomu, když se zvládne v malé hloubce udržení trimu a hloubky, pak je zpola vyhráno a dotyčný se velmi rychle zkamarádí. A navíc, jako bonus, je zde čistá voda a pěkně zarybněno.

Poslední dva body se nepotvrdily. Na Šumavě krásně, ale po projetí posledního tunelu k Unterweitersdorfu vyjíždíme do mlhy a zimy. Nad Lincem sedí poklička. Místo 10°C na kopečkách jsou v Linci jen 4°C. A voda se také pěkně vyhladila, za 14 dní spadnul teploměr na 10°C z nějakých cca 16°C. 

A počasím se řídí i ryby. Vypadá to, že jich většina někde spí a je zalezlá. Štiky jsou na lovu, neklidně projíždí svůj rajón, nepostojí. Kapři a líni jsou zalezlí v podrostu a spí. Ale nakonec potěšilo jedno sumčí miminko (tak 50-60 cm). A zvědavý kapr, který si nás musel prohlédnout. Oddělil se od hejna, které okolo proplavalo a přiblížil se na nějaký necelý metr. Někdy se hold musí člověk fotky vzdát a jen bez hnutí koukat a doufat, že to vydrží co nejdéle.

Pěkný den se dvěma skoro hodinovými ponory.

Dále potěšil rybář, který si asi myslel, že ryby nově vypouští bubliny a nahazoval krmítko přímo na nás. A když tedy už, tak nemohl počkat, až odplaveme, ale musel šňůru stáhnout přímo přez nás. Už to vypadalo, že budu muset vyndat nožík a rybáře o krmítko připravit. Ale vše dobře dopadlo. Já jsem se vysmeknul, rybář o krmítko nepřišel. Ale o potápěčích asi slušně mluvit nebude.

Já naopak mám s rybáři kolem Pichlingu jen dobré zkušenosti. Rádi pokecají, vyměňujeme si navzájem informace o velikosti (kdo přehání víc?), výskytu a pohybu ryb po jezeře.