Najdete co hledáte II?

2. duben 2008 VaDo

V předchozím přípěvku o vyhledávání jsme si ukázali, jak účinně vyhledávat a hledat informace ve svém počítači. Ale nezmínili jsme se vůbec o nastavení tohoto vyhledávání, ani o tom, co je vlastně prohledáváno, abychom získali relevantní informace.

Opakování

Pokud si nechcete opakovat, potom pokračujte dalším odstavcem. Nejprve se pokusím shrnout možnosti, které máme při vyhledávání. Když jsem se zpětně zamyslel nad prvním článkem, začal jsem mít pocit, že jsem se rozepsal hodně obecně a možná zbytečně do šířky. Takže - nelekejte se! Vyberte si svých pár přepínačů (operátorů), které Vám pomohou a na zbytek zapomeňte - pouze si zapamatujte, kde tyto informace najdete - jistě, najdete je na potapeni.na.jihu.cz. Jaké budete potřebovat často? Nevím jak Vy, ale já používám často následující přepínače:

  • AND, OR, NEAR, logické operátory větší a menší (< >) - to je základní logika, která se používá stále. Nazapoňme na závorky.
  • store:mapi, store:file - určení místa, které se má prohledávat. Většinou víme, kde se informace nachází - v poště, na disku. Pokud používáte Outlook Express, potom zaměňte store:mapi za store:oe.
  • title: nebo subject: - vyhledávání v titulku nebo nadpisu.
  • from: to: bcc: - pokud vyhledávám ve zprávách, tuším, komu jsem to poslal nebo od koho jsem e-mail dostal.
  • filename: nebo ext: - pokud tuším jméno souboru, nebo typ souboru. Například vím, že to bylo v pdf dokumentu, použiji ext:pdf
  • date:datum size: velikost - je hodně používané, hlavně při vyhledávání v souborech. Datum doručení, vytvoření, uložení. Popřípadě velikost. Zde nezapomeňte na logické operátory větší a menší (< >)
  • isattachment:true, hasattachment:true - pokud se prohledává pošta, je to vždy výhodné. Vím, že jeden z e-mailů měl přílohu, zbytek byl balast, použiji hasattachment:true. Balast je pryč.

Zbytek použiji opravdu velmi zřídka.

Nastavení vyhledávání

Dále se budu zabývat hlavně vyhledáváním ve Windows Vista. Ale nebojte, ani ti, co mají Windows XP nepřijdou zkrátka. Nastavení ve Windows XP je skoro to samé - liší se opravdu jen v detailech.

Dialog možnosti indexováníDialog pro nastavení vyhledávání najdete v ovládacích panelech pod názvem Možnosti indexování. Je zde vidět, jaké místa ve vašem počítači jsou indexována. Pokud máte strach ze zabezpečení, tak nebojte. Index je sestavován pro každého uživatele zvlášť, takže si nezobrazíte informace někoho jiného. Tedy pokud se přihlašujete k počítači každý svým jménem. Pokud používáte společný účet...

Standardně je indexováno úložiště pošty - přidává se při instalaci podle výchozího nastavení aplikace pro elektronickou poštu. Dále dokumenty právě přihlášeného uživatele, složka s obrázky a multimédii. Protože často si lidé zakládají vlastní složky jinde než v umístění dokumentů, kam umisťují svojí práci (tak, jako já), je potřeba tyto složky přidat pomocí tlačítka změnit. Můžete si přidat nebo odebrat jednotlivé složky.

Upřesnění nastavení služby Indexing ServicePod tlačítkem upřesnit se skrývají další nastavení. Nastavení souboru

  • indexovat zašifrované soubory - výchozí nastavení je neindexovat. Pro rychlejší vyhledávání je možné toto zapnout. Pokud trpíte paranoiou, nezapínejte, protože index není šifrovaný a je možné tedy z něj získat informace, které jste si přáli utajit.
  • Považovat podobná slova s diakritikou za jiná slova - ve standardním nastavení je používáno tzv free text query, tedy nejlépe příklad: pokud hledám slovo klíč, bude se hledat také klíč, klíček, paklíč, ale také například klic.

Poradce při potížích Vám umožní znovu sestavit index, tedy odstranit stávající a znovu jej sestavit. Pokud se Vám povedlo indexování nějak zašmodrchat, určitě Vám přijde vhod uvedení do stavu po instalaci.

Pokud Vám nevyhovuje umístění indexu, potom jej můžete změnit. Nastavení se projeví buď po restartu počítače nebo stačí restartovat službu Vyhledávání systému Windows.

Indexované typy souborůNa záložce typy souborů se můžete podívat na jednotlivé typy souborů, které služba indexuje a jakým způsobem je indexuje. Na výběr je ve standardní instalaci několik druhů indexovacích filtrů. Považuji za nutné se zmínit o několika speciálních.

  • null filter je základní filtr, který indexuje pouze umístění, jméno a příponu souboru.
  • Filtr vlastností souborů je pokročilejší a pokouší se ve souborech, které zná indexovat též další vlastnosti, jako například autor, titulek a další. Navšímá si však obsahu souboru.
  • Plain Text filter - indexuje pouze obsah souboru. Nepouštějte jej na binární soubory!! Pouze na soubory, které obsahují pouze text - tedy jdou zobrazit například v notepadu (poznámkovém bloku).
  • Ostatní filtry (Microsoft Office filter, Pdf Filter, ...) jsou specializované filtry pro určité typy dokumentů a dokáží indexovat i jejich obsah.

Všimněte si, že se například neindexuje obsah souborů pdf (což já například vyžaduji). Ale toto snadno obejdeme. Ke stažení je na internetu množství tzv iFilters, které rozšíří možnosti indexování souborů. Jaké já osobně používám? Samozřejmně PDF iFilter od Adobe - stažení.. Množství informací je v pdf dokumentech, Další, které si instaluji, jsou filtry pro vyhledávání v archívech. Standardně se prohledávají pouze zip a cab soubory, ale pouze na úroveň jméno, přípona, vlastnosti. Pokud chcete indexovat i obsah, je potřeba zapojit ZIP a RAR iFilters. Další iFiltery naleznete na stránkách gHacks. Po instalaci filtrů nezapomeňte restartovat buď celý počítač nebo službu Windows Indexing Service.

V dalším pokačování (opět za týden) se podíváme trochu pod pokličku vyhledávací služby. Podíváme se, jak je nastavena priorita vyhledávacího procesu a jak se vlastně jednotlivé soubory indexují. Pokud máte pomalejší počítač, ukážeme si, jak zkrotit vášeň indexovacího procesu tak, aby nevadil, ale pomáhal. 

Klíčová slova: hledání, indexování, indexing service, WPS, vyhledávání, vyhledávací služba

Pokračujte ve čtení

Další
Jsou to fotři
Předchozí
Odkazy