On-line s Googlem

28. květen 2008 VaDo

Sociální služby

Seznamka pod jménem Orkut (už také přeložena do češtiny) je jednou ze sociálních služeb, kde můžete hledat, seznamovat, spolupracovat. Mnohem více se mi líbí služba Blogger - umožní každému snadno a rychle založit si svůj webový deníček (vykecáváček). Pokud nemáte znalosti nebo čas, je to rychlé a bez námahy. Pokud si s nastavením chete pohrát, máte také možnosti. Přístup zaručen i z mobilních telefonů. Pozor - potápení.na.jihu.cz jsem si psal sám, to není Google Glogger!.

A pokud chcete stránky úplaně vlastní, ani to není problém. Google Page Creator Vám umožní celkem nekomplikovaným způsobem vytvořit vlastní stránky. Jasně, musíte se uskrovnit do nějakých základních šablon, ale základní stránky si vytvoříte. Se vším, co k nim patří, tedy aktualizací, RSS kanálem, přístupem z mobilního aparátu.

Multimédia

Ano, i do této oblasti Goofle proniknul. Jistě jste narazli na YouTube nebo video.google.com - sdílení videí a dalšího obsahu. Google se tenkrát pokusil konkurovat YouTube, které bylo v  té době již prakticky neporazitelné s pevným místem na Internetu. A neuspěl. Udělal to jinak. YouTube si koupil. 

A program Picasa - úprava fotografií -  také jistě již mnozí z Vás potkali.

Mapy

Google maps home pageGoogle mapy potkali jistě všichní, kteří navštěvují tyto stránky. Nejen že Google se dokázal domluvit prakticky po celém světě (přeháním, Amerika, Evropa necelá, Austrálie) a získat solidní mapové podklady. Dokázal, zatím jen pro Evropu a Ameriku a potupně proniká směrem Asie a Afrika, získat geocaching podklady a tím i možnost velmi dobré navigace. A pokud umíme navigovat, umíme se dostat i z jednoho místa na druhé. Jednou z možností je sednout do auta, ale jsou i jiné prostředky. Ty jiné - alternativní - prostředky řeší Google Transit
Další aplikace, která má svůj základ v mapách, je Google Earth. Modelování na zeměkouli, 3D pohledy a fotografie nejenom letecké, ale objevují se i pohledy tzv z ulice. V nedávné době přibyly i pohledy do vesmíru (i vy romantici).

Analýza chování a webový marketing

Google analyticsCelou dobu se motají okolo webových služeb. Tak by bylo divu, kdyby najěké ty statistiky a na nich postavené služby nezprovoznili.

Služby zabývající se statistikou stránek a pomocí webmasterům se zaváděním svých webů se nalézají na adrese http://www.google.com/webtools. Tam je několik nástrojů pro webmastery, které jim pomohou s nastavením webu a vychytáním drobných chybiček. Rovněž se dostanete ke statistikám indexování a procházení (ke kterým se dostanete i z hlavní stránky Google pomocí operátorů).

Analýza chování zákazníků / navštěvníků na webovém sídle je skována na adrese www.google.com/analytics. Pomocí jednoduchého kódu Google shromažďuje statistiky chování uživatelů a potom si administrátoři webů mohou udělat obrázek o dopadech webu a mohou zároveň zacílit své kampaně na cílovou skupinu.

Reklama na Googlu je všudypřítomná. I když na jejich obranu musím říci, že není nijak zvlášť vtíravá. A za reklamu se musí platit. Ale reklamu je také potřeba zacílit, potchytit klíčová slova, zachytit tu správnou cílovou skupinu. S tímto, tedy vytvořením správné sady klíčových slov, zacílením reklamní kampaně a následnou analýzou pomáhá Google adSense.

Desktopové aplikace

Příklad modelování s Google ScetchUpDesktop Google je panel umožňují umístit na plochu miniaplikace ve stylu Vista Gadgets. Popravdě tato část mne moc neoslovila. To spíše Google Toolbar, který používám protože poskytuje celkem dostatek komfortu a přístup k základním vyhledáváacím službám a aplikacím (například Gmailu). 

Google SketchUp je z jiného těsta. Je to poměrně slušný nástroj pro 3D modelování. Je potřeba mu trochu přijít na kloub  a skamarádit se s ním. A potom již to jde a parádně se modeluje.

Mobilní aplikace

Google pro mobily je v podstatě samostatná kapitola. Hodně dělá pro přístup ke svým aplikacím pomocí mobilních technologií (tzv Google Mini). Mobilní je vyhledávání (můžu napsat samozřejmně), ale například GMail, Google Docs (tedy aplikace z této zahrádky). A jako třešničku na dortu - vyvíjí vlastní systém pro mobilní telefony - Google Android.

Vyhledávání na lokálním počítači stejným způsobem jako na webu - Google for Desktop. Aplikace,která zindexuje obsah Vašeho disku. Pokud se Vám nelíbí Microsoft Search, potom zkuste toto alternativu. Ale podle mne je Windows Desktop Search povedenější.

Google Laboratoř

Google labsTo, co se vyvíjí, lze najít na adrese www.google.com/labs. A těch nápadů tam je v současné době velká spousta. Něco je předem osouzeno k zániku, ale nakonec úplně zaniklých aplikací nebo implementací je překvapivě málo.

Podle Googlu jsou všechny aplikace v tzv beta verzi a stále se vyvíjí. Ale pravdou je, že i když se Googlu něco nepovedlo, vždy bylo to, co vypustili na veřejnost celkem stabilní.

Takže na co se můžete těšit a co si můžete vyzkoušet v Google laboratoři?

  • Experimentální hledání - http://www.google.com/experimental/ - vyzkoušejte navigaci ve výsledcích hledání pomoví kláves nebo Google našptávač.
  • Trendy ve vyhledávání - http://www.google.com/trends - jak s kdo hledá, kdy a kolik lidí? Vše v jedné stránce. Pokud vymýšlíte klíčová slova pro váš web, je to neocenitelný pomocník.
  • A další ... Podívejte se sami.

Google =? Internet

To zaplaťpánbu ještě ne. Ale namířeno tam má. Problémem je, že v současné době není konkurence, která by byla schopná ukousnout kus koláče z trhu v těchto kategoriích a tím také Googlu z jeho segmentu trhu. Zatím každý, kdo se o něco takového pokoušel, byl rád, že vyváznul se zdravou kůží. V lepším případě Google konkurenta nebo firmu, disponující zajímavými technologiemi, koupil. Nepřipomíná Vám to něco?

Google je príma, dává zadarmo to, co mnozí chtějí (otázka je, jestli potřebují). A na to Internetový národ slyší. No prostě, neber to!

Klíčová slova: google, služby google, katalog služeb google

Pokračujte ve čtení

Další
Předchozí