Když je suchý oblek mokrý

12. září 2010 VaDo

Občas se stane, že do suchého obleku nateče. Možností je poměrně hodně. Mě se, naštěstí, povedlo jen mírné vytopení - špatně založená krční manžeta. Ale i kolem manžet na rukách nebo při poruše zipu může do obleku natéci. Ono stačí se oblékat za teplého dne. A zkondenzovaný pot také stačí na zavlhnutí obleku.

Takže jsem přemýšlel, jak jej sušit. Nakonec jsem se inspiroval kdesi na netu. Tam sice byla konstrukce z měděných topenářských trubek, ale nemám možnost tyto trubky spojovat. A navíc - je nerozebiratelný. A já jej chtěl občas rozebírat nebo i převážet.

Nakonec jsem jej vyrobil z obyčejných kanalizačních trubek. Spojení - stačí síla. Řezání pilkou na kov. Žádný problém.

Už ze začátku jsem vycházel z toho, že chci zajistit nucenou cirkulaci vzduchu. Z toho jsem vycházel při sestavování, kdy jsem chtěl co největší průřez.

Sestavení

Začátek je 110mm T kus, ze kterého vychází potom "nohy" průměru 75mm, které se nakonec, kvůli průchodu do bot, zúží až na průměr 50mm. Horní částí T kusu potom pomocí starého ventilátoru ze zdroje počítače profukuji oblek. Po zapnutí suchého zipu vzduch krásně proudí do nohavic a až dolu do bot a odchází rukávy ven. Není to ždáný fén, ale bohatě to postačí na vysušení obleku během noci. A hluk z ventilátoru je skoro nulový.

Fotodokumentace

Oblečený sucháč Detail horní části s nazazeným ventilátorem
Detail připevnění ventilátoru Oblékání
Detail vrchní části Přechod 110mm na 75mm
Přechod 75mm -> 50mm Ukončení do botičky

 

Rozpis dílů

1x T kus ø110mm, který tvoří krční a ramenní část
2x přechodka ø110 -> ø50 mm na krční část, kde ze silného Ø110 je potřeba zúžit na ø50, aby se tolik nenamáhala krční manžeta
1x spojka ø110 mm, protože T kus je směrový, aby se dala levé rameno nasadit.
2x ø110 -> ø75 - ramena
2x koleno ø75
2x ø75 délka 1000mm
2x ø75 -> ø50mm
2x ø50mm délka 250mm
2x koleno ø50mm

Zkrácením dlouhých trubek je možné upravit výšku. Navíc používám dva molitany do ramen, aby se tolik nenamáhala krční manžeta. Ventilátor jsem připevnil sprostě tavnou pistolí k - říkali jsme tomu lenoch - pevná podložka z umělé hmoty do sešitu. Tu upravíte snadno nůžkami a toto spojení lenocha a ventilátoru také tavnou pistolí k horní přechodce z průměru 50 na 110mm. Všechny kusy jsou do sebe pasovány s dodávaným těsněním. Takže spojení je poměrně pevné, ale celkem snadno rozebiratelné. Pouze horní část přechodky je bez těchto těsnění, protože se rozpojují při každém "oblékání". Pro spojení přechodek ø100 -> ø50 je možné použít zbytku roury ø50 z dolní části nohou, které budete skoro určitě zkracovat.

Ventilátor raději z nějakého starého počítače, protože nové se nerozběhnou pokud nemají zátěž na řídícím kabelu. A roztáčím to pomocí trafa z autodráhy :-) To jediné mi zbylo (a pár panelů).

Pokračujte ve čtení