Navigace pro Windows Mobile zdarma

3. září 2010 VaDo

Tento týden mapFactor uvolnil MapNavigator Free edition pro Windows Mobile a pro desktopové Windows. Mnoho ohlasu nezpůsobil. Z známějších serverů se mu věnoval snad jen PalmServer.

Tato navigace stojí za pozornost, i když to není žádný výkřik moderna a posledních technologií. Ovládání se snaží kopírovat známý TomTom, ale s vlastní logikou, kterou hned nepochopíte. Takže budete občas bloudit a hledat.

Instalace

Stažení navigace na adrese MapFactor - Navigator 10 Free. Stáhnete si instalační program pro PC, pomocí kterém přes ActiveSync jej instalujete do mobilu. Velkým plus je mobilní i desktopová varinata v jednom balíku.

Během instalace je potřeba stáhnou mapy (na výběr je celá západní evropa a většina té východní) a hlasy. Hlasy jsou i české. Celá aplikace mluví česky. Takže si můžete optavdu svobodně vybrat, čím si zaplevelíte váaše PDAčko.

Používání

Z počátku snadné, ale postupně budete přicházet na různé nedokonalosti. Hned na úvod, pokud jste již zhýčkaní servery Google Maps a Mapy cz, nejsou všude ulice, o číslech domů si nechte zdát. Navigovat se do vesnice, která nemá v mapě uvedenu ulice je nemožné, musíte vybrat na mapě.

Ale zpět k funkcím. Úvodní obrazovla po spuštění již vyzývá k navigaci. Po klepnuté kamkoliv na mapu se v horní části objeví tlačítka pro přiblížení / oddálení a menu. Navigace je pomocí "Najdi a naviguj", kde si vytvoříte koncový bod a pak již jen navigovat. V menu Cesta je práce s itineráři, s body cesty, kde lze přidávat průjezdné body a také vylučovat místa, kudy nechcete jet (vhodné pro vyloučení dálnic),

Dobrou funkcí je tzv Odometr, který umožní počítat ujeté kilometry a dělit je na služební a soukromé.

Na druhé stránce hlavního menu se skrývá nastavení a editor oblíbených míst. Nastavení je poměrně bohaté - od nastavení GPS (interní nebo externí přes bloetooth), nastavení alarmů (třeba překročení rychlosti), až po chování navigace, automatické zoomu a pod.

Na poslední stránce je funkce pro sledování vozidla - hodí se asi jen u služebních vozidel. Funkce umožní sledovat pohyb vozidla. - odesílá data na server, odkud je můžete sledovat.

Zhodnocení

Naviagace potřebuje ješt dotáhnout do konce, odstranit některé drobné chybičky a vylepšit ovládání. Ale z hlediska poměru cena/vykon - nic lepšího na trhu nenajdete. A pro občasné navigování bohatě dostačuje. Pro profesionály doporučuji některou z "dospělých" navigací.

 

Klíčová slova: Navigace, windows mobile

Pokračujte ve čtení