Panoramatické foto

29. září 2008 VaDo

Pokud fotíte, jistě potřebujete a chcete čas od času vytvořit panoramatické fotografie. Můžete použít nějakého molocha typu PhotoShop a jeho add-ony. Ale mně zrovna ten moc nepřesvědčil. Další možností je použít nějaký specializovaný nástroj, například PanoTools nebo AutoPano.

Image Composite Editor

Další alternativou, tentokrát od Microsoftu je nástroj Image Composite Editor. Vyzkoušel jsem na několika desítkách panoramat a porovnával s již vytvořenými jinými nástroji. Osobně používám AutoPano, který je výborný, precizně zvládá doladění přechodů a případné korekce expozice. Composite Editor je proti němu na první pohled hodně ořezaný a o hodně mladší bráška. Ale jen dokud se nepodíváme na první výsledky.

Protože panorámata krajinek, ulic a dalších relativně statických scén dávali velmi dobré výsledky ve v obou aplikacích, předhodil jsem jim lahůdky, na které většina aplikací tohoto typu troskotá. A to jsou panoramata s dynamickým prvkem, například vlnící se dav lidí nebo takovou lahůdku, jako osoba na jedné fotografii, která se na dalších neopakuje.

A jak to dopadlo?

Fotografie použité pro panoramata jsou bez úprav. Tedy jak vypadly z foťáku. Rendrovaná panoramata jsou také neupravená (pouze zmenšená).
AutoPano celkem vede v preciznosti rendrování a úpravě expozice fotografie. Bohužel zcela propadl ve "vychytávkách". Možnosti nastavení jsou v AutoPano mnohem širší a propracovanější. Nadruhou stranu autodetekce v Composite Editoru jsou přímo fantastické a nemají chybu. V rychlosti renderingu také jasně vede Composite Editor.

Ukázka číslo 1: Avignonský most. Foceno z ruky na plnou automatiku. Nebyl čas na nějaké preciznější srovnání a čekání na vyčisštění okolí. U AutoPano si všimněte nedokonale odtraněné postavy a posunu značky. Není to nic, c by dalším postprocesingem nešlo odtranit, ale zamrzí. Nadruhou stranu Composite Editor odvedl vemi dobrou práci - značka je na svém místě a postava je odstraněna (tem, kde byly informace).

AutoPano

Composite Editor 1

Ukázka číslo 2 - aréna. Opět foceno z ruky za celkem nepříznivých světelných podmínek (ostré kolmé slunce). Navíc v jedné čísti snímku je dav turistů poposedávajících v hledišti arény. AutoPano si opět neporadil s davem lidí - při bližším zkoumání jsou na schodech "duchové". Rovněž místa spoje fotografií s velkým rozdílem expozice jsou patrná.

AutoPano 2

Composite Editor 2

A nekonec opravdu chuťovka. Pobřeží chorvatského městačka Biograd na Moru v době konání slavností zahájení turistické sezóny. Tady AutoApno vždycky selhával a bylo třeba ručně doladit zachytávací body a udělat jich opravdu hodně. A tak, aby se výsledné panorama nedoformovalo. Takže strašná práce. Composite Editor mně překvapil výborným výsledkem hned na první pokus s autodetekcí.

AutoPano 2

Composite Editor 3

 

Jak to tedy dopadlo?

Zdá se, že Microsoftí nákupy firem pro práci s grafikou se začínají zúročovat. První vlašťovkou byl PhotoSynth a nyní další produkt, který se může směle měřit s konkurencí. Podle mne na základní výrobu panoramat stačí. Kdo potřebuje silnější nástroj, již jej má pravděpodobně koupený a bude jej nadále používat. Hlavní výhody Composite Editoru vidím právě v snadnosti nastvení (nebo spíše absenci dalších nastavení), dobrou rozpoznávací schopnost a rychlost zpracování.

 

Klíčová slova: panorama, create panorama, vytvoření panoramatické fotografie

Pokračujte ve čtení

Předchozí
Odkazy