Kolik máte RAM?

5. září 2008 VaDo

Narazil jsem na článek Kapacita operační paměti - je vždy lépe více?. Takovou demagogii jsem už dlouho nečetl. Takže snad abych se pustil do polemiky. A vy si, prosím, nakonec udělejte závěr sami.

Chyby v úvaze

Za a/ mi vysvětlete, jak má velikost paměti vliv na kopírování? Bootování systému? 
Za b/ celé testy jsou provedny s ohledem na herní výkon - aby mu plynule jezdili autíčka. Souhlasím, že rychlé vykreslování je fajn, ale běh SQL na pozadí to opravdu neovlivní. A načítání firefoxu ve studeném systému - má na to snad vliv velikost paměti? Má, ale pouze při překonání kritického množství, kdy uý se může zapojit prefetching. A to je v jednom z grafů vidět.

Pominu-li nestandardní konfigurace, které používáme při vývoji aplikací nebo na servisu (kdy provozujema často virtuální stroje pro symulaci určitých podmínek) a zaměřím se na běžná PC a aplikace, které se na nich používají.

Jaké aplikace najdeme v kanceláři? Oběcně nějaký informační systém, což bude aplikace, která pamětí nephrdne. Office (Outlook běží celý den, ostatní podle potřeby), nějaké systému prokomunikaci s bankami, další drobné nástroje. Pokud si je rozebereme podle náročnosti na spotřebu paměti.

  • Office aplikace: při dlouhodobějším provozu jsou schopni spotřebovat pěkných pár stovek MB z RAMky. A není to jen Outlook, ale i Excel s pár desítek MB vekou tabulkou s pár grafy si také umí ukrojit sůj díl.
  • Informační systém: opět při delší práci se paměťová nároky zveduají spolu s tím, jak se nahrávají jednotlivé moduly a knihovny. A zatím každý, který jsem potkal, uměl po pár hodinách obadit pár stovek MB.
  • Internet, tedy nějaký ten browser. Firefox je pěknej hajzl nenažranej a je to jeden z důvodů, proč jej nemám rád. 600MB spotřebované RAM po 4 hodinách práce a absolutní nechuť ji uvolnit ja na mne prostě moc, zlaté MSIE, které v dlouhodobějším horizontu je podstatně skrovnější. Ale i tak si pár stovek dokáže ukousnout.
  • Bankovní aplkace nebo jiná taková havěť: dneska většinou používají na ukládání dat nějaký databázový server. Většinou MSDE nebo EXPRESS edice SQL serveru. A ten také není zrovna nenáročný. Pár stovek bychom mu mohli nechat.

A kde jsme, pokud to sečteme? Minimálně na 2GB, více by jistě ještě pomohlo. Netvrdím, že toto všechno by nešlo provozovat na PC s 1GB nebo ještě méně. Šlo, ale systému v tu chvíli jde více o sebe a vlastní zachování života než o podporu aplikací. Tedy všechny technologie, které zrychlují a zpříjemňují práci (prefetching, shared memory, swap optimalization, ...) jsou do háje.

Při dnešních cenách pamětí prostě pro x86 systémy jsou 4GB tak akorát. Pro x64 systémy je slušivých 8GB.

Zpět na začátek. Rychlá grafická karta je fajn, ale není nutné se hnát do etrémů. Ve všech těchto prostředích vám karta za cca 1000,- Kč udělá velmi dobrou službu. A pokud si chcete ještě hrát, připlaťte si. Jak vysoko je na Vás. V počítačích platí, že vždycky můžete koupit něco ještě dražšího.

Pokračujte ve čtení

Předchozí
Odkazy