Fragmentuješ?

14. červenec 2008 VaDo

Fragmentace je zlo. Pokud nevíte, o čem mluvím, buď rychlé vysvětlení dole nebo zkuste Mr. Google.

Proto je nutné jej vymýtit a to defragmentováním. Defragmentovat disk není problém, na to jsou v systému nástroje. Povíme si o nich někdy v dalším čase. Ale systém obsahuje též soubory, které nejdou tímto nástrojem defragmentovat, protože jsou permanentně otevřené třeba systémem. Jaké to jsou? Například odkládací soubor (pagefile.sys), registry, soubory systémového protokolu. Tyto soubory defragmentujete jen a pouze v tzv boot time, tedy při startu systému. A na to je potřeba nějaký nástroj.

PageDefrag

Já osobně používím dlouho pagedefrag od Sysinternals. Výborný nástoj, malý, jednoduchý. Jeho jedinou nevýhodou je, že se nedají nastavit vlastní další soubory. Ale to, co dělá, bohatě postačuje na 95% systémů a dělá to dobře. Díky kontinuitě systémových souborů je systém lehce svižnější a vydrží déle.

Jak jej používat

PageDefrag Main WindowStáhnout jej můžete z webu Sysinternals, zip archív rozbalte do nějaké složky (třeba c:\sysinternals) a potom PageDefrag spusťte. V horní části je informace o tom, co se bude defragmentovat. V dolní části si nastavte kdy se má defragmentovat. Nejlépe everyboot (při každém startu). Zrušit defragmentaci můžete kdykoliv po dobu 3 vteřin před jejím zahájením (Defrag abort countdown).  Pokud máte nastaveno, restartuje počítadlo,

Odinstalace? Spusťte PageDefrag a vyberte Neprovádět (Don't defragment). Poté smažte PageDefrag.exe.

Vysvětlení fragmentace:

Fragmentace souborů vzniká při jejich zápisu. Na disk se zapisuje systémem hledání nejbližšího volného místa (jednoduše řečeno). A pokud se tam soubor nevejde, pokračuje se na dalším volném místě. A tak dál, až je soubor zapsán. Při jeho čtení disk (tedy hlavičky disku) musí poskakovat z místa na místo. To sice trvá nějakou hodně malou dobu, ale pokud je disk hodně fragmentovany, můžou se tyto hodně malé doby nasčítat do relativně velikých čísel, v rámci dne až minuty. Zápis souboru je také delší o vyhledávání právě toho dalšího volného místa a s skok hlavičkama na něj. Sekundární výhodou defragmentovaného disku je právě delší spojité prázdné místo, takže ani další nové soubory nebudou tolik fragmentovány.

Klíčová slova: fragmentace, defragmentace, pagedefrag, sysinternals

Pokračujte ve čtení

Předchozí
Odkazy