Jak na vlastní PDF

9. březen 2008 VaDo

Doplněno 25.3. 2008

ikona souboru formátu PDFPDFka lítají světem  sem a tam. De fakto se již stala standardem pro výměnu souborů určených pouze pro zobrazení a tisk. V tomto článku se pokusím pro Vás shrnout možnosti, které máte při tvorbě PDF, a programy a systémy, které je možno využít pro jejich vytvoření.

Media Convert

Doplňuji tento článek, protože jsem narazil na on-line službu, která poskytuje ještě trochu více, než již zmíněné převodní služby nebo aplikace. Služba se jmenuje Media Convert a najdete je na adrese http://media-convert.com/. Umožňuje konverzi různých formátů mezi sebou a to nejen dokumentových, ale i multimediálních (třeba zvnění do mobilů) nebo souborů archívu (zip,arj,...). Konverzi umožňuje ze souborů na Vašem disku nebo i ze souborů, které, pokud jsou někde na internetu vystaveny, si stáhne (url mode). Konverze probíhá on-line, takže žádné dlouhé čekání na e-mail, ale rovnou si konvertovaný dokument stáhnete k sobě. Poradí se i českými dokumenty, nemá problém s většinou fontů. Další funkcí - ne že bych ji potřeboval - je screenshot webové stránky. A poslední užitečná věc - konverze souboru pro formáty použitelné v mobilních zařízeních (Windows Mobile nebo Symbian).

Takže zatím vítěz a zařadím si jej do své sbírky užitečných adres.

ZamZar

ZamZarTo nejjednodušší, co lze udělat, je požádat někoho o konverzi Vašeho souboru do formátu pdf. Ten někdo může být internetová služba ZamZar. Bez registrace můžete požádat o převod pěti dokumentů zároveň. A nepřevádí pouze do formátu pdf, ale mezi různými formáty různých typů souborů. Výhodou je možnost konvetovat nejen do pdf a v podstatě kdykoliv bez nutnosti si něco instalovat, stačí připojení na Internet. O provedeném převodu jste informáni E-mailem, ve kterém je odkaz na vytvořený dokument. Nevyhodou je rychlost - u neplacené verze se udává doba převodu až 48 hodin. Praktické zkušenosti ukazují tak na cca 4-6 hodin. I tak je to poměrně dlouhé čekání.

InPDF

inPDFPokud preferujete on-line služby, je možné využít i jednu z českých služeb pro převod dokumentů do formátu PDF. Je to www.inpdf.cz, která na Vás bude mluvit plně česky. Výhodou, jako v předchozím případě, je využítí služby bez nutnosti instalace dalšího SW. U této služby se však musíte smířit s tím, že výsledkem bude vždy jen a pouze pdf soubor. Možné vstupní formáty jsou popsány zde.

MS Uložit jako PDF

Microsoft Uložit jako pdfDalší možností, pokud používáte Microsoft Office 2007, je využít doplňku SaveAsPdf pro aplikace balíku Office. Výhodou je široká škála nastavení, možnost přidávání odkazů do výsledného pdf a tvorba obsahu a odkazů v rámci dokumentu a do Internetu.Nevýhodou je omezení pouze na aplikace Office.
Stahovat je možné z Microsoft download centra - Doplněk sady Microsoft Office 2007: Microsoft Uložit jako PDF.

CutePDF

Asi nejpoužívanější možností je využítí aplikací pro převod dokumentů do pdf. Jednou z velmi často využívaných možností je CutePDF. Aplikace se chová jako virtuální tiskárna, takže převod je možný z jakékoliv aplikace, která umožňuje tisk. Upozorňuji na to, že je distribuována pod GNU licencí a volně je určena pouze pro domácí a nekomerční použití. Jinak je již nutné platit.

PDF Factory

pdf factoryKdyž už jsme u aplikací pro výrobu PDF, je nemožné nezmínit jednu z nejlepších. Pracuje na stejném principu jako výše uvedená, ale poskytuje řádově vyšší komfort a mnohem větší šíři nastavení. Její výrobce je FinePrint software a aplikace se jmenuje PdfFactory. Velkou výhodou je například tvorba osnovy dokumentu podle typu použitého fontu, tvorba odkazů v rámci dokumentu, sloučení různých dokumentl do jednoho PDF (například dokument a tabulky), možnost nastavení bezpečnosti (heslo pro čtení a tisk, zákaz tisku) a okamžitý náhled. Pro organizace je možná i instalace jako virtální serverová tiskárna.

 

Klíčová slova: PDF, tvorba pdf, vytvoření pdf

Pokračujte ve čtení

Předchozí
Odkazy