eKnihy
Čtení knih v elektronické podobě se nijak moc nerozmáhá. Důvodů je zatím několik
Pokud Vás obecný úvod nudí, klidně neváhejte přejít dozadu a poddívat se na seznam knihoven.
Dostupnost
Ne všechny knihy jsou dostupné v elektronickém formátu. A moje zkušnost je taková. že většinou to co bych si i přečetl (nehledě na nepohodlí) není dostupné v elektronické podobě
Komfort čtení
Je asi to nejdůležitější. Ne každému se chce "brejlit" do obrazovky, když si může v klídnu natáhnout nohy, dát kafčo, kouř. A mobilní zařízení? Displej je stále na pohodlné čtení malý, málo kontrastní.
Formáty
To je také lehký problém. Zkušenější si poradí a budou mít instalované tak asi 2 aplikace (na PC a mobilním zařízení), aby dokázali přečíst většinu formátů. Ostatní budou nevěřícně kroutit hlavou. S jakými formáty se v součané době mlžete potkat?
PDF - Portable Document Formát
Ad firmy Adobe, známe asi všichni. Malý, zachovává velmi dobře rozvržení tisku. Ale ne mobilních zařízeních si s ním moc nepočtete. Však také v době jeho návrhu mobilní zařízení a smartPhony ještě nebyly ani na papíře.
PDB - PalmDoc
Je nejstarší formát z doby PalmOS. Keho výhodou je otevřená specifikace, takže aplikaci pro čtení najdete téměř kdekoliv. Ale - může obsahovat pouze čistý text bez všech formátování.To již dnes jeho nasazení velmi limituje.
PRC - MobiPocket
Formát je mnohem lepší než PalmDoc. Již umí nést s sebou informace o formátování, odstavcích , použitých písmech. nevýhodou je rozdílní podpra kódování a jistá "natvrdlost" ovládání.
LIT - MS Reader
Specifikace od velkého bratra - Microsoft. Bohužel - soubory jsou veliké a aplikace pro čtení není dostupnápro jiné platoformy než pro Windows a Windows Mobile.
XPS - XML Paper Specification
Opět je autorem tohoto formátu Microsoft. A opět IMHO se nějak moc nepovedl. Výsledný soubor je veliký, na manipulaci v mobilním zařízení se moc nehodí. Ale MS jej poslední dobou silně tlačí - viz například předinstalovaná tiskárna XPS Writer ve Windows Vista a Windows 7. Na jeho přečtení je potřeba čtečka XPS souborů, která je nativně již v systému Windows Vista a Windows 7, nebo si ji instalujete s MS .NET 3.0. Doporučujim, pokud používáte Windows Desktop Search, instalovat Microsoft XML Paper Specification Essentials Pack, protože s ním si nainstalujete i iFilter pro indexaci těchto souborů.
Aplikace
Podle platformy, na které se pohybujeme si můžeme vybrat z několika implemtací. Každá má něco pro a něco proti.
mobipocketReader
je asi nejrozšířenejší aplikací této sady. Můžete jej potkat na desktopových Windows, Windows Mobile, Symbian, BlackBerry a v podstatě na všem, do čeho můžete nacpat Javu. Stránky najdete www.mobipocket.com.
Haali Reader
je k dispozici pouze pro desktopová Windows a Windows CE. A moc srandy si s nám také neužijete. Stahujte a zkoušejte z haali.cs.msu.ru. To už je mnohem lepší
AlReader
je sice také z ruska, jako již zmínený HaaliReader, ale jeho možnosti jsou mnohem větší, ovládání lehce lepší, podpora formátů také fajn. A hlavně, používat jej můžete na strašné spoustě zařízení: Pocket PC 2002, Windows Mobile 2003, Windows Mobile 2003 SE, Windows Mobile 5, Windows Mobile 6 Standard, Windows Mobile 6 Classic, Windows Mobile 6 Professional, Phone Edition, WM VGA 480x640, Real VGA, WM 240x240, WM 480x480, MS Smartphone 2002, MS Smartphone 2003, WM Smartphone 2003 SE, WM Smartphone 5, WM Smartphone 240x320, Win 2000, Win XP, Win Vista.
Stahovat je možné z alreader.kms.ru.
A co číst - knihovny
Knihovny na českém trhu jsou zatím spíše vlašťovkou. Z těch nejzajímavějších - které znám - se dá uvést v podstatě pouze
- PalmKnihy
- neKnihy
- a něco pro administrátory: Knihy.root.cz
Tu a tam se dá něco objevit na serveru CPressu a vydavatelství Microsoft také tu a tam nějakou tu perlu pustí.