Čtení PDF

17. červenec 2008 VaDo

PDF-ka čte a produkuje dneska každý. Stala se standardem. Čím je čtete? V podstatě (na Windowsech) máte na výběr několik možností, ale zmíním jen dvě rychle použitelné.

V čem se liší?

Adobe PDF Reader

Adobe ReaderAdobe PDF reader je tady déle a je to jeho "mateřský" formát. Tedy s ním umí dělat kolikrát psí kusy. Až do verze 8.0 trpěl jednou velkou nectností - strašně pomalu startoval. To již - zaplať pánbu - řeší verze 9.0, která startuje vyjímečně rychle, protože si zkontroluje otvírané PDFko a podle potřeb načítá pluginy. verze 8.0 ještě stále bestiálně něčítala vždy všechny instalované pluginy.

Jak zrychlit start Adobe Reader ve verzi 8.0 a starší?

Buď na to můžete jít ručně. To jest změnit instalaci aplikace tak, aby načítala jen to, co je potřeba a provést taková nastavení, aby nezdržovala při práci.

  1. Vypněte všechny toolbary, které nepotřebujete (hledání, Internet, ...)
  2. Podívejte Průzkumníkem se do adresáře c:\program files\Adobe\Reader 8.0 (pro verzi 8.0) nebo c:\program files\Adobe\Acrobat 7\Reader (pro verzi 7.0) a podobně pro další starší verze.
  3. Zde vytvořte adresář, třeba plugins_vypnuto
  4. Přesuňte sem soubory *.api z adresáře plug_ins vyjma souborů AcroForm.api a EScript.api. Ty jsou nativně potřeba.
  5. Hotovo. Zkuste nastartovat Acrobat. Pokud bude něco haprovat, vraťte pluginy zpět a postupně odebírejte.

Adobe Reader Speed-upDruhá možnost je automatická. Potřebujete stáhnout si ze stránek Adobe Reader Speed-up. Nemusí se ani instalovat. Stačí jej pustit a zaklikat chtěné efekty. Podporuje návrat zpět k výchozí konfiguraci, takže se nemusíte bát experimentovat.

FoxIT

FoxITFoxIT je alternativou pro čtení PDF dokumentů. Jeho velkou výhodou je, že je multiplatformní. Potkáte jej na Linuxech, PDA i Windows systémemech. Další výhodou je veliká rychlost a nenáročnost. Nevýhody: neumí některé speciální funkce - vyplňování formulářů, multimédia a další drobnosti, bez kterých se 98% uživatelů obejde.

Co tedy použít? Naučte se pracovat s Adobe Readerem. Většinou je již předinstalován a většinou se s ním potkáte. Pokud máte možnost, instalujte verzi 9.0.

Podělte se v diskuzi, jak jste na tom se čtením PDF dokumentů!

Klíčová slova: PDF, PDF reader, adobe, FoxIT

Pokračujte ve čtení

Předchozí
Odkazy