Jachta Řecko 2022 - I

24. květen 2022 VaDo

Tak od ledna očekávaný jachting mezi řeckými ostrovy se stává skutečností. V pátek večer balíme tašku a modlím se, abychom na nic nezapomněli. A v pět ráno již sedíme v dodávce a letíme směr Vídeň. Letos větší parta, dvě lodě (Murdoc a Apha). O tom, jak jsme se k nim dostali, ještě určitě napíšu. Byla to trnitá cesta.

TopImage

V půl čtvrté odpoledne jsme již na letišti Athény. Tašky přišly všechny, lístky na autobus zakoupeny a jedeme směr Alimos marina. Lodě jsou sice ohlášeny až na 17:00 hodinu, ale v kanceláři nás odbaví ihned a marinero již čeká na lodi na předávku. Ta je sice rychlejší a ne tak podrobná, než loni, ale i tak je celkem podrobná (v porovnání s HR). Posádka zatím nakupuje. Kolem deváté večer je vše zkontrolováno, uloženo a domlouvá se plán na zítra. Ani drink jsem si nestihl dát.

Vzhledem k vývoji počasí (o tom taky bude řeč) později v tomto týdnu se vydáváme po Saronském zálivu směr Hydra. 

První den na moři – Athény – zátoka Soupia

Podle předpovědi skoro žádný vítr, ale po výjezdu z maríny pofukuje lehce 1-2Bf (5-6 kn). Využijeme k vytažení plachet a jejich kontrole. Pak je ale stahujeme, abychom dojeli do plánovaného kotviště za světla. Až do půl druhé motorujeme. Pak ale začíná 3Bf a to se již vyplatí plachty vytáhnout. Bohužel přímo do huby. Rychlostí kolem 5kn křižujeme k našemu cíli. Chvilku před 18:00 hodinou, ale vítr zeslabuje až 1Bf (2-3kn) a tak do Soupie motorujeme. Před půl osmou již jsou obě lodě na kotvě v liduprázdné zátoce pod ochranou malého ostrůvku. Večeře (na druhé lodi byli i zelené obličeje, ale s utichnutím větru je vše zapomenuto) a koupání. Měsíc je v úplňku, moře jako zrcadlo. Krásné sny.

Napluto 46NM; pod plachtami 26NM, průměrná rychlost 4,8kn; na motor 20NM, průměrná rychlost 4,0 kn. Na to, že nemělo foukat pěkné.

Druhý den na moři - Soupia - Hydra - Dhokos

Naším cílem je Hydra, starý přístav a potom na noc na ostrov Dhokos do velké zátoky na severní straně. Vyplouváme po snídani a koupání, takže celkem pozdě (kolem 10:00). Ale na Hydru je to necelá hodina s motorem – neb opět nefouká. Najíždím do rušného přístavu kolem dvou trajektů a asi pěti taxilodí. Uvnitř mám štěstí a jsou dvě místa vedle sebe volná. Zavolám na Alphu a vyvazuji se kotva břeh. Apha je v závěsu a vyvazuje se vedle. Za chvíli najíždí flotila z NL a zabere zbývající volná místa a začíná budovat druhou řadu. Na mne se vyvazuje loď z Izraele. Na ní za chvíli ve třetí řadě další lodě. Do půl hodiny je přístav úplně narvaný. Procházka po městečku, výšlap kousek nad ně, ale na nějaké větší putování je moc horko. Pozdní oběd a v 16:00 se odvazujeme. Naštěstí je Izraelská loď pryč a mně stačí vykličkovat mezi Holanďany. Nikdo mi nepřehodil kotvu, tak to šlo skoro samo. Alpha potom, co jsem jim udělal místo, už má taky výjezd volný.

Na moři zatím začalo pofukovat 3Bf, tak vytahujeme plné plachty. Opět není možné plout přímo, ale nevadí a užíváme si vítr až skoro do šesté hodiny, kdy jej opět někdo vypnul. Do zátoky domotorujeme kolem půl sedmé. Koupačka, povinné návštěvy mezi loděmi, padlboard, děcka vytahují člun a jedou obsadit ostrov. Moře opět jako sklo. Párkrát za noc vystrčím hlavu, ale loď se ani nehne.

Třetí den na moři - Dhokos - Emioni

Dnes je plánovaný velmi krátký přejezd na Ermioni, takže se ráno blbne ještě na podlboardu, jdeme se projít na ostrov a koupeme se. Odjezd až chvilku po poledni. Na moři taková slabší 3Bf, tak plachtíme. A v půl druhé se vyvazujeme na molo ve starém přístavu. Objednáváme si točené a frappé přímo na loď. Pak vyrazíme doplnit zásoby do marketu a podívat se na nový přístav. Pak ještě povinné koupání a se setměním již sedíme za stolem a čekáme na dobroty.

Napluto za tyto 2 dny 19,5NM, pod plachtami 7NM, na motor 12,5NM.

Vyčerpaný předávkou lodi Trasa prvního dne Trasa druhého a třetího dne I to je k vidění na Dhokosu
Klíčová slova: Jachting, Řecko, Hydra, Athény, #relaxnajachte, #kloboucek

Pokračujte ve čtení