system32 složka na Windows x64

23. září 2009 VaDo

Pokud máte systém x64 - tedy 64bit - a používáte na něm 32bit programy, můžete se v některých situacích dostat do problému s přístupem do složky SYSTEM32, která je standardně umístěna v adresáři c:\windows (%windir%).

Ten problém může přijít náhodou poměrně lehce. Například, pokud používáte nějakou náhradu věčného notepadu (Poznámkový blok), který je na Windows x64 také 64bitový. Ale například Notepad++ je pouze 32bitový. A pokud potřebujete editovat soubor hosts, který je standardně umístěn v c:\ windows\ system32\ drivers\ etc, máte smůlu. Notepad++ se tam prostě nedostane, protože je mu místo složky system32 podsunuta složka c:\windows\syswow64 (%windir%\syswow64) - zkratka System On System 64.

Řešení je pomerně jednoduché, ač nedokumentované.

Stačí v adresáři Windows (%windir%) vytvořit složku "sysnative".

Že to funguje si můžeme ukázat na jednoduchém příkladu.

  1. Spusťte třeba notepad++, nebo třeba pspad, to je jedno. Pokuste se otevřít textový soubor hosts, který je umístěn v c:\windows\system32\drivers\etc. Nejde? Nejde! Na této cestě není vůbec složka ETC vidět!
  2. Zkuste je otevřít tedy cestou jinou, přez složku sysnative. Bingo! Složka i soubor jsou na světě a je možné je editovat.
  3. Nyní zkusíme přístup nějakou plnohodnotnou x64 aplikací. Například nativním notepad.exe, který je uložen v C:\Windows\System32\notepad.exe. Složka sysnative je prázdná!! Ale přístup přez složku system32 je v pořádku.

Jak rozeznám x64 a x62 apliklaci?

Například pohledem do Správce úloh. Pokud je proces na kartě Procesy uveden jako Název*32 - potom jde o 32 bit proces. Pokud je bez dalšího uvedení, je to 64bit proces.

32bit proces

Klíčová slova: Windows, x64, system32

Pokračujte ve čtení