Potápění na Bali - život pod vodou

10. listopad 2010 VaDo

Zkušenost s podvodním životem jsme úspěšně vstřebali. Spousta ryb, život. Kam se podíváš, tam to pulzuje. Chorvatsko se nedá srovnat. Skutečně se dá říci, že Chorvatsko je vyžraný a vylovený. Tam je potřeba rybu hledat. A Egypt? I ten žije - v těch příbřežních lokalitách - jen na místech. Jinak je to také celkem "pusté". Ale o tom jsem psát nechtěl.

Proudové ponory

Co překvapilo - síla oceánu. Již jsme byli na proudových ponorech, potápěli jsme se v řekách. Ale proud okolo ostrova Nusapenida překonal všechna naše očekávání.  Proud o rychlosti okolo 5mil/hod se hned tak nevidí. Nebo vidí, ale hled tak se v něm nepotápí. 

Po nastrojení padáme kotoulem do vody, rychle za sebou, protože po kotoulu máme jen tak akorát času se chytiti prodového lana. A na něm vlajeme doslova jak špinavé prádlo. Dělat nějaké změny na výstroji? Nemožné! Takže jsme všichni ve vodě, OK? Tak dolů. Padáme v proudu na stěnu zhruba ve 30 metrech. Necháváme se unášet a snažíme se, aby se skupina nerozpadla. 
A už jsme na  stěně. Jak v autobuse na safari.Kopat proti? Beze smyslu, jen lehce se přibrzďuje. Zjišťujeme, že nahoře je proud pomalejší a dole rychlejší. Dá se tím řidit rychlost, s jakou se okolo stěny řítíme.
Pozorujeme ryby a rybky. Ty malé mají také problém se v proudu udržet a skovávají se za jakýkoliv výstpek, kámen, korál. Ty větší si očividně v proudu lebedí.
Najednou z korálů zvedá velká kareta. Fííí a jsme za ní, jen jsem stačil zvednout foťák a zmáčkout. Stejně je pozdě. Zkusím trochu kopnout, ale beze smyslu. Karetu volně mizí proti proudu.

Ale již je čas z autobusu vystoupit, manometr tvrdí, že nám za chvíli bude něco chybět. Takže stoupáme k ostrovu do mělčích vod, kde se proud tiší. Paráda, aspoň se bude snáze vystupovat na loď. Bójka, pár minut čekání na manévrující loď a na  palubu.

Proudový ponor s protiproudem

Perutíni

Další z prodových ponorů byl u ostrova Serangan. Také s proudem, ale ne tak moutným. Potkáváme stádo splokozubců, jak se pohodlně v proudu krmí. Jako by nebyl. To jen my s těma krámama na sobě tam vlajeme.
A nakonec srážka dvou proudů, zde opatrně.Proudy se ve finále spojují a padají někam do hlubin. To je potřeba překopat a dostat se do "závětří" ostrova do překrásné korálové zahrady. Ale ta kopačka proti prodou je celkem drastická, flašky vysaje během několika minut na skoro každý, takže v korálové zahrádce už moc času není.

Čtverzubec

Ale i tak díky. Bójka, motúrek sampanu, shodit cajky, vyšvihnout se do lodě a zpět k základně.

 Napapaná hvězdice

 

Klíčová slova: Potápění, Bali

Pokračujte ve čtení