Potápění na Bali - Liberty

7. listopad 2010 VaDo

Na Liberty jsme během našeho pobytu na Bali se potápěli třikrát. Jednou brzy ráno, jednou později dopoledne a jednou během pozdního dopoledne, kdy jedním směrem vstupovala do moře fronta potápěčů a druhým směrem vystupovala. Ale pokaždé má vrak co nabídnout.

Vrak Liberty

Je jednou z nejnavštěvovanějších lokalit na Bali. Postavena kolem první světové války byla torpédována v lednu 1942. Loď se nepotopila a byl učiněn pokus doplout (dotáhnout) loď do nejbližšího přístavu - SIngaraja. To se nepovedlo a nakonec s lodí najeli na pláž u Tulambenu. Kde byl vrak během let postupně rozebírán nejen přírodou. V roce 1963 sjela do současné polohy po erupci sopky Gunung Agung. Tam tam toho napáchala víc.

Přiblížení k vraku Liberty

Protože je vrak nedaleko břehu (cca 30metrů) a je relativně mělko (od cca 9m do 30m), potkáte zde všechny odrůdy potápěčského světa. Tedy kopavci, hrabavci, plavci, DIR potápěči. A potápěči obecní.

Kanic na vraku Liberty

Vrak leží na boku a je hodně rozvalen, takže se dá do něj zaplavat. Jeho délka ja cca 100 metrů. A dá se pohodlně obeplavat. Nyní je zcela pokryt začínajícími korály (ať již měkkými nebo tvrdými) a dalšími z řad možské flóry.

Parrot fish

Fauna zde má také pěkné zasoupení. Někde jsem četl, že jen na samotné Liberty se dá potkat až 400 různých druhů podmožského živočistva.

Kranasové jsou skutečnými vládci vraku

Atmosféra ponoru

V ranních hodinách, kdy se vrak teprve probouzí a povedlo se nám na něm být první (nebo tedy jsme tam byli sami a myslíme se, že před námi tam ten den nikdo nebyl). Život na vraku se teprve probouzí. Něco jako: "Vstávat, jsou tady diváci, učesat, napapat a honem na promenádu!" A skutečně, během hodiny, kterou na vraku ztrávíme se život stále zahušťuje.

Chrochtal pod zbytkem stěžně

Asi nejpůsobivější jsou velké ryby. Tam je teprve vidět, kdo je tady doma. Například papouščí ryba (parrot fisch - ploskozubec) o váze možná 50kg. Potápěč pro ni není nepřítel, prostě jej ignoruje. A když ji nesere, jedním větším mávnutím jej nechává daleko za sebou. A potom také rybí hejna. Choreografie. Mohutnost. A domácí kranasi z Liberty toto vše splňují.

Trnucha

Plus další a další - trnucha. Vděčný to tvor pro fotografa. A úhořovci. Poněkud plašší, ale někonec se nechají přesvědčit a vystrčí hlavičky.

Krmení

Na Liberty jsou bodloci již navyklí na potápěče natolik,, že se nechají krmit z ruky banány. I to je zážitek. Sedíte v písku a v natažené ruce držíte banán. O ten se doslova rvou ryby, které normálně nenechají nikoho přiblížit. A zde je můžete odstrkovat, hladit... Je jim všecho jedno.

Krmení

 

 Liberty stojí za ponor a nemá cenu nad ní ohrnovat nos, protože je tak profláklá. Díky tomu, že se zde ryby nechytají se sem stahují. Jsou tam v bezpečí. A stojí za to se na ně dívat.

 

 

Klíčová slova: Bali, potápění, Liberty

Pokračujte ve čtení

Předchozí
Bali - vodopád