Windows 7 a navýšená oprávnění

5. říjen 2009 VaDo

S Windows Vista a i dále s Windows 7 je zde pokračující virtualizace uživatelského prostředí - UAC (User Account Countrol). Tedy každý účet, i ten, který má administrátorská oprávnění, je standardně spouštěn jako normální uživatel. Teprve v okamžiku, kdy je potřeba vyšších oprávnění (změna registru, změna v systému souborů na chráněném místě, ...), je uživatel dotázan, zda-li toto chce povolit. A potom je příslušná aplikace spuštěna pod vyššími oprávněními.

Pokud má uživatel oprávnění pro akci, je pouze dotázán na povolení příslušné akce. Pokud nemá oprávnění, je dotázán na účet (jméno a heslo) s příslučnými oprávněními.

UAC - context menu

Jenže, když to děláte častěji, tak to leze krkem. Proto každému doporučuji ...

nainstalovat Windows Vista & 7 Elevate PowerToy. Možná to vypadalo tak, že doporučuji vypnout řízení uživatelských účtů. Ale to opravdu NE. Přijdete o obrovskou bezpečnostní výhodu virtualizovaného účtu.

Ale s Elevate Power Toy můžete na pravé tlačítko registrovat spoustu akcí s vynucenými navýšenými oprávněními. Asi nejpoužívanější budou "Spustit příkazový řádek zde" a "Příkazový řádek jako administrátor zde". A samozřejmně používat ve svriptech - tedy můžete si ve scriptech programově vynutit využití vyšších oprávnění a nemusíte čekat "až to spadne, protože nejsou oprávnění".

Command prompt jako správce

Standardní command prompt

Power toy ke stažení: Utility Spotlight Script Elevation PowerToys for Windows Vista

Klíčová slova: Windows 7, elevate

Pokračujte ve čtení

Předchozí
Fotohádanka LXXIX