Proč ne na Facebboku?

16. březen 2009 VaDo

 Proč ještě ně nejsem na Facebooku? Pár dotazů na tohle téma jsem již dostal. Je to tam lepší, fotky tam můžu dávat taky, automaticky můžu posílat oznámení všem, kteří jsou moji "přítelé". 

Takže jsem se konečně - hlavně tedy tlakem pod Facebook mánií - dostal k tomu, že bych si udělal také facebook účet. Ale - protože jsem ze všech stran masírovanej, jak je to fajn - jsem si přečetl to, co normálně nikdo nečte (ani já). Podmínky používání. A tam mně dostaly některé pasáže, které nejsou tak docela obvyklé.

Zastavení první

"...souhlasíte s tím, že tyto Podmínky jsou pro vás závazné, bez ohledu na skutečnost, zda jste registrovaným členem Facebook, či nikoli. Vyhrazujeme si právo kdykoliv z vlastního rozhodnutí změnit, upravit, přidat nebo odebrat části těchto Podmínek, a to bez dalšího upozornění..."

Zde stojí za povšimnutí část o změnách bez upozornění. Tuhlé část má ale v podmínkách i GMail, Google Apps a další. Ale ne tak striktně. Viz například GMail terms. Další pasáž hovoří o jazykové úpravě podmínek. Ať již umítě anglicky nebo česky, čtete českou verzi podmínek, souhlasíte vždy a jen pouze s tou anglickou verzí, i kdyby říkala něco jiného než ta česká.

Zastavení druhé

Podruhé mne zastavil odstavec, který se jmenuje "Ochrana osobních údajů". Většinou je tento odstavec hodně dlouhý a doširoka se rozepisuje na téma "my jsme pašáci a děláme pro vás co můžeme". Zde je naopak velmi krátký /3 řádky) a zdtrácá se tam skoro "klepnětě sem". Ale když na to malé "sem" klepnete, objeví se velmi dlouhá stránka. Ta stránka je skoro delší než ostatní podmínky. V podstatě se v ní praví, že se sice někdo na Vaše soukromá data nedostane - nikdo z ostatních uživatelů Facebooku. Ale co ti, kteří nejsou uživazeli Facebooku??

V podstatě souhlasíte s

tím, že ... Facebook může použít informace z vašeho profilu bez uvedení vaší osoby třetím stranám. Účelem je například zjištění počtu lidí v síti, kterým se líbí nějaká skupina nebo film, a přizpůsobení reklam a propagací, aby vám tyto informace mohly být na Facebooku poskytnuty ... V podstatě jsou Vaše data (sice anonymně) prodána - a to je zdroj příjmů - inzertním a dalším agentirám, aby mohly lépe cílit reklamu.

tím, že ...Váš profil můžeme doplnit o informace, které o vás získáme z jiných zdrojů, včetně, ale bez omezení na noviny a internetové prameny jako blogy, chatovací služby, údaje od vývojářů Facebooku a dalších uživatelů....

tím, že jakékoliv změny nebo údaje a zprávy poslané přes Facebook, budou uloženy a zaarchovovány. ...tam kde využijete komunikační funkce služby ke sdílení informací s dalšími uživateli Facebooku však obecně nemůže odstranit takovéto komunikace (např. posílání osobních zpráv jinému uživateli Facebooku)....

Zastavení třetí

Udělelujete souhlas s poskytnutím svých dat dalším stranám v souladu s národní bezpečností. Takže je klidně možné, že nějaký agent BIS, FBI nebo kdo se probírá vašimi fotkami z dovolené. Jasně, na svém webu také publikuji fotky. Ale vím, že jsou veřejné, počítám s tím a chci to tak. Na Facebooku Vás může ukolébat falešný pocit bezpečí - přece jsem řekl, že ty fotky uvidí jan Jarda a Honza.. Ale to není tak docela pravda.

Proto nepoužívám Facebook

a asi ani nebudu.

Klíčová slova: facebook, profil na facebook, hrozba facebook

Pokračujte ve čtení

Předchozí
Fotohádanka LVII