Jak si udržet rychlá Windows?

28. květen 2009 VaDo

Každý chce mít rychlejší Windows. Jak na to a neutratit moc peněz? To zkusím v tomto seriálu popsat. Tyto typy jsou primárrně pro Windows Vista, ale některé (většina) lze použít i pro Windows XP a (to ještě máte??) i starší systémy.

Více paměti

To je nejjednodušší cesta. A taky nejrychlejší. Přidejte paměť. Minimum, které je jakš takš použitelné je 1GB. Doporučeno je alespoň 2GB, s 4GB si vás stroj bude přímo chrochtat. A pokud máte 64bit systém, klidně mu dejte i více (do 8GB). Jaké paměti nasadit do Vašeho systému? Zeptejte se výrobcem nebo dodavatele. Nebo vyzkoušejte nástroj pro detekci a nebo průvodce v Cruical Memory Expert . Najít svoji paměť můžete například v obchodě UNIPEX - paměti.

USB disky

Můžete vyzkoušet zrychlení pomocí USB disků. Pokud máte na svém flash disku alespoň 256MB místa, zasuňte jej do slotu a na výzvu Autoplay "Co dělat?" odpovězte "Urychlit můj systém"

ReadyBoost

Pokud se vám výzva z minulého kroku nezobrazí nebo nechcete použít přednastavené hodnoty, klikněte pravým tlačítkem na USB disk v okne Tento počítač a vyberte vlastnosti. Najdete tam i kartu ReadyBoost (pokud váš USB disk tuto technologii podporuje.

Nový flash disk pro ReadyBoost

Pokud si pořizujete nový flash disk speciálně pro ReadyBoost, hledjte v modelech, které mají co nejrychlejší čtení/zápis. Nezapomeňte, že flash disk není RAM. Tyto kouzla budou mít vliv pouze u počítačů, které mají Experience index pro disk menší než 2,5.

Zkuste přetaktovat grafickou kartu

No... Zkuste to. ATI karty můžete zkusit pomocí ATITool nebo obecnější PowerStrip. Jako normálně: dělejte to opatrně, protože můžete si také kartu odstřelit.

Nové ovladače

Udržujte své ovladače aktuální. Ovladače pro chipset, grafické karty většinou v nových verzích přinášejí i zvýšení výkonu.

Zkuste ESATA

ESATA je nová technologie pro externí disky. Dosahují velkých výkonů a dají se též použít jako pevné disky. ro starší počítače budete muset ESATA karty koupit.

Optimalizujte stránkovací soubor

Pokud máte více externích disků nebo dokonce ESATA disk, zkuste optimalizovat stránkovací soubor. Měl by být umístený na vlastním oddíle, na jiném fyzickém disku než systém a jeho velikost by měla být okolo dvojnásobku vaší RAM.

Stránkovací soubor - nastavení

Pokračování příště

Klíčová slova: Windows, zrychlit windows, windows Vista, Windows XP

Pokračujte ve čtení

Předchozí
Fotohádanka LXVII