Clipboard v příkazové řádce

11. duben 2011 VaDo

S příkazovou řádkou je trochu potíž, hlavně pokud do ní nebo z ní potřebujete něco vložit ze schránky Windows. Protože přístup přes pravé tlačítko v kontextovém menu okna - upravit, označit, vložit. Jde to i klávesovou zkratkou (Alt+Mezerník), ale ani tak to není nic pohodlného.
Navíc text z příkazové řádky pokud je zalomen, se vloží také zalomený na tom samém místě. A pokud je výpis delší, je práce s tímto pěkně na nic.

Získat například výpis adresáře a ten vložit do schránky, pokud je tam dlouhý návet souboru... Probllém a práce minimálně na pár minut.

Ve Windows 7 existuje ale jeden perfektní příkaz. Jmenuje se Clip. Umožňuje umístit do schránky výpis jakéhokoliv příkazu, který vypisuje na obrazovku. Tedy i výstupu scriptu a podobně.

Příklad z předchozího by vypdal tedy takto: dir | clip. Vyzkoušejte.

Toto můžete tedy použít nejen ve scriptech vbScriptu nebo i powershellu. Ale Poweshell obsahuje (neobsahuje, je možné si jej stáhnout) jeden mocnější nástroj. A to get-clipboard, out-clipboard a write-clipboard. Nástroje pro scriptera skoro nedocenitelné. Získáte je na stránce projektu Powershell Comunity extension.

Klíčová slova: Příkazová řádka, Windows 7, Powershell

Pokračujte ve čtení

Předchozí
Nekouřím 1000 dní