Bali - okouzlení

15. listopad 2010 VaDo

Poslední díl seriálu o Bali věnuji splněnému snu - manty.

Manty

Manty, těšil jsem se na ně. Měl jsem strach, že nebudou. Nakonec jsme na ně vyrazili relativně brzy. Už druhý potápěčský den. Možná trochu škoda. Nebyli jsme ještě úplně ve své kůži. Ale nakonec, to je jedno. V okamžiku, kde jsme byli dole....

Rychlým člunem za - podle místního kapitána - klidného moře, jsme vyrazli skluzem k ostrovu Nusa Peninga - k Manta pointu - čistící stanici. Jen poznámka na okraj, chorvati by pravděpodobně vytáhli své lodě na břeh, nevyplouvat by bylo málo.
Dojeli jsme na místo, všichni připraveni, nažhavení. Máme štígro, je tam pouze jedna další malá loď. Viditelnost sice nic moc, ve vodě je spoustu planktonu, ale o to větší pravděpodobnost, že manty budou. Viditelnost nic moc - kdo je zvyklí na chorvatských 10m nebo na české 3-4m, je spokojen, viditelnost hodně přes 20 metrů.

Takže kotoul pod vodu, sjedem do pěti metrů a vyrážíme k čistící stanici. Nikde nic. I ryb je tam nějak málo. Jen vlny s námi pěkně mávají. Sjedem do 10 metrů, je to lepší, ale stejně s námi voda pohybuje volně plus-mínus 5-6 metrů v ose x.

Pak na hranici viditelnost stín. Buddy též signalizuje, že tam něco je. Manta? Asi jo. Pak zvoneček a Míša ukazuje na mně. Proč? Otočka dozadu a málem polykám automatiku. Koukám mantě skoro do huby. Přejezd nad hlavou. Ulízla mi pěšinku.

A pak to začlo. Asi pět mant se točí kolem dokola. Potápěče celkem okázala ignorují. Předvádějí nádherné divadlo síly a klidu. Občas se dokonce zdá, že jim bublinky dělají dobře. S námi to stále mává, pořád dorovnáváme změny hloubky, které způsobují vlny nad námi. Mantám to nevadí. Když náds rve voda pryč, oni ani nezpomalí svůj majestátní let. Nádhera.

Hodina v tahu. Čas vypadnout. Takže směr loď, bójka. Svině medůzky nás trošku požahali, ale to skoro nevnímám, pořád vidím ty nádherný ptáky.

Manty, vidět je - nádhera.

Tyhle fotky jsou urvaný z videa. Takže jako fotka - nic moc. Ale na videu je to vidět... Těšte se!

 

 

 

Klíčová slova: Potápění, manty

Pokračujte ve čtení

Předchozí
Bali - vodní palác