Pichlingersee

6. listopad 2016 VaDo

Schválně, jestli vymyslíte lepší lokalitu, kde si vyzkoušet sucháč? Pichling je v tomto směru absolutně ideální. Žádná hloubka, takže i ryziko vytažení je velmi malé. Naproti tomu, když se zvládne v malé hloubce udržení trimu a hloubky, pak je zpola vyhráno a dotyčný se velmi rychle zkamarádí. A navíc, jako bonus, je zde čistá voda a pěkně zarybněno.

Poslední dva body se nepotvrdily. Na Šumavě krásně, ale po projetí posledního tunelu k Unterweitersdorfu vyjíždíme do mlhy a zimy. Nad Lincem sedí poklička. Místo 10°C na kopečkách jsou v Linci jen 4°C. A voda se také pěkně vyhladila, za 14 dní spadnul teploměr na 10°C z nějakých cca 16°C. 

A počasím se řídí i ryby. Vypadá to, že jich většina někde spí a je zalezlá. Štiky jsou na lovu, neklidně projíždí svůj rajón, nepostojí. Kapři a líni jsou zalezlí v podrostu a spí. Ale nakonec potěšilo jedno sumčí miminko (tak 50-60 cm). A zvědavý kapr, který si nás musel prohlédnout. Oddělil se od hejna, které okolo proplavalo a přiblížil se na nějaký necelý metr. Někdy se hold musí člověk fotky vzdát a jen bez hnutí koukat a doufat, že to vydrží co nejdéle.

Pěkný den se dvěma skoro hodinovými ponory.

Dále potěšil rybář, který si asi myslel, že ryby nově vypouští bubliny a nahazoval krmítko přímo na nás. A když tedy už, tak nemohl počkat, až odplaveme, ale musel šňůru stáhnout přímo přez nás. Už to vypadalo, že budu muset vyndat nožík a rybáře o krmítko připravit. Ale vše dobře dopadlo. Já jsem se vysmeknul, rybář o krmítko nepřišel. Ale o potápěčích asi slušně mluvit nebude.

Já naopak mám s rybáři kolem Pichlingu jen dobré zkušenosti. Rádi pokecají, vyměňujeme si navzájem informace o velikosti (kdo přehání víc?), výskytu a pohybu ryb po jezeře.

 

 

 

Steyreggsee, Weikerlsee, Ausee, Pichlingersee

22. říjen 2016 VaDo

Tentokrát jsme zkusili rozšířit potápěčské lokality o nějaké další. A protože v okolí Linze je několik pískoven podobných jako Pichlingersee, vydali jsme se je prozkoumat.

Steyreggsee

Jako první jsme zkusili Steyreggsee. Na první pohled vypadá zajímavě. Malinko menší než Pichlingersee, okolí poobně upravené - cestičky, parkoviště, toalety, pár hospůdek (nyní zavřených). Voda ne tak čistá, ale stejně bylo vidět cca do metru pod vodou  Místní rybář poskytl ochotně informace. Chytají se kapři, štiky. Hloubka kolem 6 metrů. Tak jdeme na to. 

Ale zklamání. Ve třech metrech je se vplouvá do kalu a ten je stále až do hloubky 9 metrů. Viditelnost max 0,5 metru. Párkát proplouváme vodou zkalenou do neprůhledna. To se asi krmí kapři nebo líni. Potkali jsme několik škeblí rybničních. Takže kvalita vody asi dobrá. Jen jeden okounek. Tak asi po 20 minutách ponor končíme a vyrážíme dál.

Weikerlsee

V okolí Weikerlsee se chráněná oblast. K vodě se nedá snadno dostat, muselo by se táhnout výstroj asi 300-400 metrů po lesních cestách. Zákazová značka zakazuje snad vše myslitelné, od koupání, po rybaření, lodičky. Ale rybářů je tam poměrně hodně :-) Takže tady ne, jedem dál.

Ausee

Je rekreační a kampingová oblast. Za vjezd a vstup se platí. V okolí spoustu atrakcí, od hřišť po vodní lyže. Voda kvalitou připomíná Steyreggsee. Tak na to kašleme a pokorně najíždíme na Pichlingersee.

Pichlingersee

Zkusíme to tentokrát z úplně druhé strany, kde se jezero lomí. Už od pohledu ze břehu je vidět rozdíl v kvalitě vody proti těm předchozím. A sluníčko vylezlo, vodu dělá přímo křišťálovou. Jdeme na to. Prvních 20 minut to vypadalo, že se nám Pichling mstí za to, že jsme mu chtěli být nevěrní. Ani ryba, pokud nepočítám hejna malých rybiček. Ale okolo nich žádný velký dravec. Škoda.

Ale pak to začalo. Obrovští kapři na obou stranách. Ale obrovští. A pak jsou nějací divní... Amuři. Ale velikostí si vůbec s těmi karpy nezadali. Prý jsme potkali i nějakou štiku. Nevšíml jsem si. Škoda jen, že ti kapři nás k sobě nepustí na fotografickou vzdálenost.

Pěkně jsme se tam motali, takže jsem ztratil trochu pojem o prostoru a místo návratu jsme o kousek minuli a přeplavali o asi 20-30 metrů. Ještě že tak. Tam byl, tam ležel. Viděli jsme se teprve, když jsme se dostali na d něj v kytkách. Překvapeni jsme byli obá stejně. Sumec jako kráva. Doslova. Zvednul se z kytek, proplaval okolo Zbyňka. Jen ze zoufalství jsem zvednul foťák a vyslal za ním dva záblesky. Obrovskej. Hodně přes dva metry. Papulu jako hovado. Ty malý z těh velkejch kaprů se taky musí bát. Pak se nám ukázal ještě jednou, asi byl jen zkontrolovat, jestli už jsme vypadli z jeho místa. Když zjistil, že ne, odplaval porostem pryč.

Při návratu jsme potkali jetě jednoho menšího, tak okolo metru.

Viděl jsem jednu asi již někým nebo něčím poškozenou sladkovodní medůzku. Pokud to tedy byla medůzka.

Ve finále krásný ponor, 80 minut. Slunečno, voda 13°C.

 

 

 

 

Pichlingersee

9. říjen 2016 VaDo

Když je někde pěkná voda, je potřeba toho využít. Opět Pichlinger See. Voda ještě lepší než minulý týden, viditelnost místy k deseti metrům. Jen tam, co se krmí kapříci vepříci, je to hodně zkalené. Tentokrát se nám vyhly všechny velké štiky, ale potěšili líni, kteří nás nechali k sobě dostat hodně blízko.    …Číst více

Pichlingersee

28. září 2016 VaDo

Jak využít den volna? Strčit hlavu pod vodu! A protože se díky chladným nocem voda krásně vyčitila, je potřeba to vyzkoušet. Při naší poslední návštěvě na jaře voda nebyla zrovna hezká a smrděla.  Naproti tomu dnes to byla paráda, viditelnost okolo 6-8 metry. Spousta ryb, neustále se měnící podvodní krajina, spousta ryb. Obrovští kapři, líni. A nakonec i pěkných pár štik, i když ty až na konci, z počátku se nám vyhý ...…Číst více

Pichling

24. duben 2016 VaDo

V sobotu jsme se vydali prozkoumat Pichling. Loni touto dobou tam byla přímo celkem dobrá viditelnost, tak jsme to museli zkontrolovat. Bohužel, teď to bylo s průhledností vody hodně špatné, tak okolo metru, někde ani to ne.         …Číst více

Listopadové Pichlingersee

9. listopad 2015 VaDo

Protože poslední ponory na Pichlingersee byly prostě nádherný, tak jsme se tam vydali znovu. A opět zapracovalo moje štěstí, kdy v řadě krásných dnů si musím vybrat zrovna ten, kdy je ošklivo. Na druhou stranu práce na zahradě a záhumenku se dělají lépe ve slunečném počasí, takže neděle byla nádherná. Zato sobota. Už z Čech jedeme ve vytrvalém dešti. Podle map se měl kolem poledního trhat, ale ne tak v Rakousku. Na Lincem seděla celý den inverzní ...…Číst více

Pichlinger See

17. květen 2015 VaDo

V sobotu jsme se vyrazili podívat na Pichlingersee k Linci. Je to moc pěkné jezero, které je i velice pěkně připravené na rekreaci. Opředené cestičkami pro cyklisty a chodce se spoustou parkovacích míst a plážiček. Samotné jezero je celkem mělké, maximálně 7 metrů. Dno porostlé vegetací, kde se skovávají ryby. Díky malé hloubce se velice rychle voda ohřívá, takže už v tuhle dobu měla voda 20°C na povrchu a 15°C dole. S viditelností to bylo malinko ...…Číst více